gambian hintataso

hannananna1

Mikä on hintataso gambissa? Mitä hintaluokkaa ruoat ja ostokset ovat?

kiitos jo etukäteen vastanneille!

6

3186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hinnat on omat turisteille ja paikallisille. Jos osaat tingata, saat tietysti ostettua vähän halvemmalla. Jos tutustut paikallisiin, kysy voisivatko he käydä ostamassa, jotta säästyt rahanmenolta. Räikeimmin myyjät saattoivat pyytää noin Etelä-Euroopan hintoja, joten ole tarkkana! Ravintoloissa on aika edullista syödä.

      • GayGambia

        Mitkä ovat mielestänne kohtuulliset hinnat Gambiassa

        - taksimatka hotellialueelta kaupunkiin
        - taksi/"opas" päiväksi
        - siivoojan tippi
        - ravintolan tippi

        Muutaman päivän päästä on lähtö


    • palattu

      Mun mielestä hintataso ravintoloissa ei ollut erityisen edullinen. Ruoka oli halvimmissa ravintoloissa noin 150-220 dalasia, eli kuudesta eurosta ylöspäin. Eikä siihen vielä kuulunut siis juomia.

    • 1qz

      mikä gambian hintataso 2017, taksit, bussit, ruoka ,juomat, tupakka kaupassa, ruuat?

    • otsonijorma

      Kokemuksia vuodelta 2016 ja 2014, taksi pitää sopia ennakkoon hinta voi olla ihan mitä vain. 1-2e esim 10km ei enempää. Kaupoissa juomat pääasiassa väärennettyä alkoholi ilman prosentteja, suosittelen ostamana lentokoneesta tai kentältä, ravintolassa saattaa tulla1 juoma aitona ja loput jotain ihan muuta, samoin tupakka usein tehty jostain muusta kun aidosta tupakasta, väärennettyjä. Ruokapaikkojen kanssa tarkkana, ottakaa joku paikallinen luotettava mukaan niin osaa neuvoa missä uskaltaa syödä. Suosittelen gambiaa, loistava ilmasto.

    • otsonijorma

      kaupoissa, hotelleissa jokapaikassa tarkkana rahan kanssa. Paikallinen tapa on myyjän alkaa väittää että jompikumpi antoi rahasta väärin. Tätä tapahtui joka paikassa. Yrittävät sen 100 dalasia vähintään ottaa jokaiselta, mukava summa paikallisille jos toi tehdään kaikille asiakkaille. pari kertaa meni läpi mutta sitten kun kieltäytyi maksamasta ja lähti kävelemään niin juttu jäi siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe