ostin paketti koneen ja siin tuli fsx peli ja tässä koneessa on geforce 8600gt näytönohjain peli kyllä käynnistyy ja toimii mutta heti kun vaihtaa näkökulmaa niin se välähtää ja muuttuu mustaksi ja palautuu takaisin normaaliksi missä vika prossu 4400 muisti 2gb
peli ongelma
fsx
6297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voin olla pahastikin väärässä, mutta oletko varma, ettei näytön virkistystaajuus (tai mikä lie) ole säädetty pelin tai kortin (sen ajurin) asetuksista suuremmaksi kuin näyttö tukee?
Oletko asentanut kaikki päivitykset FSX:ään?
Entä näytönohjaimen ajurit?
Grafiikka-asetukset pelissä?
Työpöydän resoluutio?
mites kun tässä koneessa on vista premium jos se tökittää sitä ?
Itselläni on myös toisella koneella Vista Home Premium (AMD 5000 , 3 GB RAM, GeForce 8600 GT), kone on valmis paketti - HP Pavilion.
Itse kasattu kone (AMD 2800 , 2 GB RAM, Radeon 1650Pro 512 RAM, käyttis XP)
World in Conflict (WiC) pyörii mukavasti (1680x1050 resolla, grafiikka-asetukset medium) molemmilla koneilla.
FSX on kyllä molemmille käyttöjärjestelmille (XP & Vista), pientä virittelyä tietysti voi tietysti Vistalle tehdä --> linkkejä:
Jos kolmas kotimainen kieli taipuu (englanti), niin tässä hieman linkkejä.
Mitä Vistan Aero tekee muistille:
http://www.petri.co.il/vista_aero_performance_issues.ht m
Vinkkejä Vistan virittelyyn:
http://www.winmatrix.com/forums/index.php?showtopic=137 08
http://pctuneuptips.com/tips/vista_tweaks/?ref=insert
http://www.petri.co.il/tweaking_window_vista_performanc e.htm
10 syytä miksi kone hidastelee:
http://pctuneuptips.com/tips/slow_pc/
Tässä linkissä SP1 FSX:lle --> http://www.microsoft.com/games/pc/flightsimulatorx.aspx#sysreqs
Sivua alemmas vierittämällä löytyy downloads -> game update.
Asenna tuo SP1, jos ei ole vielä asennettu.
kiitoksia sinulle avusta :)
Ole hyvä vain :)
Toivottavasti edes jotakin apua oli.
Tiedän kuinka turhauttavaa on, kun pelatessa kone alkaa "sekoilemaan" :D
Esim. itse pelaan paljon IL-2 1946 simulaattoria, olen tuohon toiseen myllyyn (XP) euroja upottanut...muistia, emon vaihtoa, prosessori nopeammaksi, äänikorttia, 5.1 kaiutinsarja, näyttöä, lento-ohjaimet (CH Products Fighterstick, Flight Yoke, Pro Pedals, Pro Throttle, Throttle Quattrand, TrackIR).
Lisäksi on alkuperäinen IL-2, IL-2 FB, AEP, PF, IL-2 Sturmovik 1946 lisälevyt Ostfront, Battle of Europe, The Last Days...
Lisäksi valtavsati kirjallisuutta, koskien ilmasotaa Itärintamalla sekä muilla osa-alueilla (2 maailmansota). Kirjat ovat suomen- sekä englanninkielisiä, sillä kaikkea ei ole mahdollista saada suomeksi :)
Siinä sivussa oppinut kaikenlaista pientä modifiointia, että saa koneen pyörimään sujuvasti.
Vistaa käytän enemmän työskentelyyn "normaalissa elämässä", mutta silläkin tulee pelailtua pelejä ;)