Suurin ja pienin koirarotu?

rotuepätietoinen

Moi!

Ihan mielenkiinnosta kyselen, mikä on suurin ja pienin koirarotu. Entä nopein koirarotu? Hitain koirarotu on varmaan sama kuin pienin koirarotu :)

Jos vielä linkki löytys mistä näitä rotuja voi ihmetellä olis tosi jeez homma

-rotuepätietoinen

11

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miimi

      ainaki chihuahua on pienin ja tanskandoggi on varmaan isoin.. joku vinttikoira roduista on nopein..

    • Zuppelo

      Suurin on Skotlanninhirvikoira ja pienin varmaan chihuahua tai Yorkshirenterrieri, en usko et ne kuitenkaan hitaimpia ois.. chihuat ainaki menee aika lujaa.. :)

    • Zuppelo

      siis irlanninsusikoira on suurin

    • Hau hau

      on mainittu monesti Irlannin susikoira, ainakin korkeuden perusteella, painon puolesta moni muu menee ohi.. ja painavan saa monesta koirasta..

    • Tsäde

      Eikös tuo sihukki oo se pienin, salukki nopein, joku sitten älykkäin ja suurin ja rontein joku Danmarkin dogi tahi löntystävin Bernhardi? Kaikenmaailman koiruja joka lähtöön...mitään rotua ei kuitenkaan kande laittaa etusijalle, paitsi terveyttä. Terveys on tärkein, se on koiran paras etu ja tietty kunnon kasvatus ihan vaikkapa koirakoulussa.

      Muuten, yritin opettaa mun minikoirulle sitä naksutuskoulutusta, no siitähän vallan peljästyi! Naksutus jäi siihen...ööh vielä naksuttelin sitä peltilätkää taskussakin, eikä ois kannattanut :(

    • Susse

      Netistä löytyy ainakin sivulta www.koirat.com paljon tietoutta eri roduista. Kirjastossa on myös koirakirjoja, joissa kerrotaan eri roduista, jos jaksaa sinne asti vaivautua.

    • Anneli

      Tuli vaan mieleen, että kerran junassa olin harrastusmatkalla koirani kanssa. Samassa koiravaunussa oli mies (saksalainen) jolla oli joku pinnsseri(olisiko affenpinsheri??) En tiedä miten kirjoitetaan, mutta tämä musta hassun näköinen lyttynaama koira istui sen miehen kädessä ja oli täysykasvuinen 3 vuotias.Painoi kuulema alle kilon.
      Olisiko sittenkin chihu vasta toiseksi pienin??Kyselin koirasta mitä nyt lukiosaksalla pystyy. Koiran hinta oli huikeat suomem mummomarkoissa 10 000mk..Väritys oli musta ja kuulema sitä kalliimpi mitä pienempi. Oli ihan taskukoira. Miehellä oli kaulassa pussi missä koira oli.
      Eli tietääkös joku tästä rodusta enemmän.

    • erkki

      sen tiedän ainakin että saluki on nopein!! =)

    • kikkura

      Korkein koirakotu on Irlanninsusikoira
      painavin taas lienee Bernhandilainen
      Kevyin kai chihahua ja kai sama on matalinkin.

    • Katri

      Nopein on englanninvinttikoira eli greyhound, joka parhaimmillaan juoksee 75 km/h. Muissa vastauksissa mainittu saluki ei ole ihan niin nopea kuin greyhound, vaikka onhan salukikin aika nopea.

      Painavin koira on englanninmastiffi, joka voi painaa jopa 120 kg.

      Korkeimmat koirarodut ovat irlanninsusikoira ja tanskandoggi. Molemmilla säkäkorkeus voi olla lähes metrin. Suurimman irlanninsusikoiran säkäkorkeus oli 110 cm.

      Pienimmät koirarodut ovat chihuahua ja yorkshirenterrieri. Pienin yorkshirenterrieri oli säkäkorkeudeltaan 6 cm. Chihuahua painaa 0,5-3 kg. Affenpinseri, joka täällä myös mainittiin, ei yleensä jää niin pieneksi, vaan painaa normaalisti noin 4 kg.

      Tottelevaisin ja oppivaisin rotu on bordercollie. Se on myös maailman paras lammaspaimen, joka "hypnotisoi" lampaat.

      Kiinanpystykorvalla eli chow chow:lla on erikoisuutena mm. sininen kieli ja suorat takaraajat. Rotua on käytetty Kiinassa ruuaksi ja sen upeasta turkista tehdään turkiksia :(

      Karvattomia koiria ovat amerikankarvatonterrieri, perunkarvatonkoira ja meksikonkarvatonkoira. Kiinanharjakoirakin on melkein karvaton, mutta sillä on päässä töhtö ja karvaa myös jaloissa.

      Notkein koira on lunnikoira. Se pystyy mm. taivuttamaan päänsä taaksepäin niin että kuono koskee selkää. Lisäksi lunnikoiralla voi olla jokaisessa tassussa jopa 7 varvasta (normaalilla koiralla 4)

      Erikoiset nyöriturkit ovat mm. komondorilla, nyöriturkkisella villakoiralla ja pulilla.

      Kauneimmaksi koiraksi on joskus kehuttu afgaaninvinttikoiraa. Sitä pidetään myös vaikeimpana koulutettavana.

      • rotuepätietoinen

        Kiitos tietäjille, varsinkin Katrille :)

        -rotuepätietoinen


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      269
      2262
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      53
      964
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      107
      944
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      911
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe