Kertokaas hyvät ja huonot puolet tuosta nivelpuomista. En tarkoita nyt offsettiä vaan tuota joita usein näkee noissa pyöräalustaisissa ja varsinkin tuontikoneissa. Onko hyötyä? Syökö tehoa? Onko haittaa?
Äkermanin puomistossa
nivelpuomi
51214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos ois hyvä niin ois varmasti lyönyt itsensä läpi suomessa, mutta ei taida olla vastaavaa hyötyä
on, mutta onko siitä jotain varsinaista haittaa, nimenomaan lähinnä tuon voiman ja kaivuu"tatsin" suhteen. Eli toisinsanoen kuuluuko tuollaiset koneet kiertää kaukaa vai voinko ottaa ne mukaan näihin konevaihtoehtoihin. Tulis vaan tuplamäärä ehdokkaita, kun tuntuu joka toisessa olevan toi himmelipuomi.
mm. ulottuvuus ja nostovoima parempi, voi kaivaa lähempää. huonoa sitten muutama rasvanippa enempi, mulla kokemusta useammasta, åkessa harvoin vikoja siinä taitossa.
ennemmin nivelpuomillisen?
on minusta ihan hyvä,eikä siinä ole juurikaan välystä, mitä niitä olen katsellut.ja pystyy kaivamaan ja säätämään puomia yhtä aikaa,koska hallinta on jalkapolkimilla.