Sää

Hei! Olisin kiinnostunut tietämään joulukuun säästä Thaimaassa. Lähdemme joulukuun alussa Khao Lakiin pariksi viikoksi. Nyt sääennusteet näyttävät päivittäistä sadetta. Siis kysynpä teiltä, jotka ovat olleet Thaimaassa joulukuussa, saadaanko aurikoa lainkaan?
61876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei kannata huolehtia noista säätiedoituksista, oltiin Phuketissa viime joulukuussa ja sama homma, sadetta tuli päivittäin ehkä puolen tunnin kova kuuro ja se oli siinä,ja aina melkeen illemalla....ei haittaa yhtään rusketustouhuja ainakaan, virkistää vaan! Hyvää matkaa, sanokaa niille et mekin tullaan uutena vuotena sinne. moi!!

Äänestä

Hei.
Olenpa sillointällöin seuraillut (Phuketin)
säätä, parit linkit:

http://www.wunderground.com/global/TH.html
http://www.marinaphuket.com/cgi-bin/live.php

Kyllä aika kosteaa on ollut viime aikoina.

Mutta, monsuuni vaimenee loppuvuotta kohti,
ja (joulu-),tammi-helmikuussa ei sada yleensä.
Kun ollaan oltu, pikku ripaus ehkä joskus,
joka vain virkistää.
Ykköslinkistä voit tarkistaa säähistoriaa.

Ja olisiko se sade paljonkaan haitannut nytkään,
max. päivälämötila kuitenkin on aina minimissäänkin lähellä kolmeakymppiä.

Ja jos nyt kävisi semmoinen äärimmäisen harvinainen tilanne,
että aurinkoa ette näkisi ollenkaan,
niin kuitenkin arkaihoisimmat silloinkin polttaisivat ihonsa,
jos suojavoiteita ei käytettäisi.

Mukavaa ja aurinkoista lomareissua!

Äänestä
  • Kvoin on säätiedoitukset näyttäneet sadetta !! No niin minäkin olen ymmärtänyt että eihän siellä nyt kai aina sada ;-) mutta matkakuumeessa sitä kaikenlaista miettii.....

    Brasiliassa muutama vuosi sitten käytiin marraskuussa - ja kahtena päivänä näkyi pilviä toisena satoi noin 5 minuuttia ja loppuajan paistoi kirkkaalta taivaalta. Sitä säätä ei niin vaan paremmaksi pistetä :-)

    Äänestä

Joulukuun alussa eka viikolla satoi noin tunnin aina alkuillasta kuin saavista kaataen mutta muuten paistoi aurinko ja toisella viikolla ei satanut tippaakaan.

Äänestä

Hei, Tänä vuonna sadekausi on jatkunut normaalia pidempään. Yleensä sadekausi loppuu hieman aikaisemmin lokakuun puolella. Talven kuivan kauden aikaankin tosiaan saattaa tulla virkistäviä sadekuuroja iltapäivisin. Kyllä varmasti aurinkoa saatte. Aurkinkorasvaa vaan iholle.

Äänestä

Vietimme juri pari viikkoa Thaimaan Samuilla monsuunissa, joka oli kyllä huomattavasti totuttua vetisempi. Oli todella sateista ja myrskyistä - ei nyt sentään kylmää, mutta kosteankalseaa. Joskus tuli pelkkiä myrskykuuroja, mutta usein satoi parikin vuorokautta putkeen. Ja muulloin oli pilvistä. Ei siis mitään tunnin kuuroja ja siten aurinkoa, ehei. Eikä myrskyiseen mereen ollut mitään asiaa, ei uimaan tai veneellä. Tämä voi hyvinkin jatkua joulukuulle, kuten on viime vuosina käynyt. Tai sitten ei.

Ottakaa ainakin mukaan kirjoja ja muuta ajankulua. Itse en enää Thaimaan monsuuniin lähde, jos haluan leppoisaa biitsilomaa ja viettää aikaa merellä. Onneksi seurava matkamme on helmikuulla, silloin harvemmin sataa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sossi kirjoitti:

Hei! Olisin kiinnostunut tietämään joulukuun säästä Thaimaassa. Lähdemme joulukuun alussa Khao Lakiin pariksi viikoksi. Nyt sääennusteet näyttävät päivittäistä sadetta. Siis kysynpä teiltä, jotka ovat olleet Thaimaassa joulukuussa, saadaanko aurikoa lainkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu