Törkeä ylinopeus

kiire tietää

Mitäköhän saa törkeästä liikenteen vaarantamisesta,eli ylinopeudesta (nopeusrajoitus alueella 80, oma nopeus 125km/h=ylitys 45)?Tapahtui aamulla vilkkaasti liikennöidyllä tiellä(kehä III itään vantaalta).Kuinkakohan kauan kortti pois ja mikä mahtaisi olla päiväsakkojen määrä???Kuinka homma edes etenee nyt kun on vain "pidätyksen"jäljiltä paperi käsissä?-Kiitoksia jo etukäteen mahd.vastauksista!

5

2192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiire tietää

      Ja sen verran edelliseen että takana on hieman yli vuoden vanha törkeä liikenteen vaarantaminen ylinopeudesta, jolloin ylitys oli 40 ja kortti pois puolitoista kk.Vaikuttaakohan tuo vanha juttu edelleen, esim.kortti saattais ny olla kuivumassa vaik 3kk??
      Heitin silloin koko jutun jälkeen paperit roskiin suutuspäissäni ja enpä nyt "vanhasta kokemuksesta" huolimatta muista kuinka tässä jutussa oikein edettiin.Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

      • kysyä tarkennusta

        Onko sinut siis aiemmin käräjäoikeus tuominnut törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta? Vai oliko korttisi poliisin päätöksellä hyllyllä vakavan piittaamattomuuden vuoksi? Nimittän puolitoista kuukautta tekopäivästä laskettuna on liian lyhyt ajokielto törkyvaarantamiselle, jolle tieliikennelaki säätää minimiajokielloksi 3 kk. Yleensä maantienopeuksillä törkeäksi vaarantamiseksi katsotaan rajoituksen ylittäminen yli 50 kilometrillä tunnissa.


      • kiire tietää
        kysyä tarkennusta kirjoitti:

        Onko sinut siis aiemmin käräjäoikeus tuominnut törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta? Vai oliko korttisi poliisin päätöksellä hyllyllä vakavan piittaamattomuuden vuoksi? Nimittän puolitoista kuukautta tekopäivästä laskettuna on liian lyhyt ajokielto törkyvaarantamiselle, jolle tieliikennelaki säätää minimiajokielloksi 3 kk. Yleensä maantienopeuksillä törkeäksi vaarantamiseksi katsotaan rajoituksen ylittäminen yli 50 kilometrillä tunnissa.

        No ton sit tosiaan muistin väärin kun ne paperit oon hävittänyt, se on sit ollu vakava piittaamattomuus(liikenteen vaarantaminen)..Ylitys oli juuri tasan 40 hieman yli vuosi sitten,se kyl jäi muistiin.Eli 120-alueella ajoin 160km/h.


    • ?????????????????

      .........

    • ...

      Ei tarvitse sen jälkeen ihmetellä noiden ylinopeuksien kanssa. Saa ajaa niin paljon kuin kärry kulkee. Huoletonta elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7190
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2577
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2120
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1568
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1109
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      979
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      87
      925
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      738
    Aihe