Olenko nyt ymmärtänyt oikein, että Hagrid ja Tom Riddle kävivät Tylypahkaa yhtaikaa. Tämä lienee fakta, vrt. Hrgridin koulusta erottamisen syyt jne.
Minua on kiinnostanut minkä ikäisiä kirjan hahmot ovat. No, Feeniksin killan alussa kuvaillaan kuinka Voldemort käy murhaamassa jästi-perheensä ja ajanmääritykseksi mainitaan "...fifty years before, at daybreak..." Ja tällöin Voldemort on jo "teenage boy" eli vähintään varmaankin neljäntoista. Tästä laskemalla päästään tulokseen, että sekä Hagrid että Voldemort ovat kirjasarjan tapahtuma-aikaan jo eläkeiässä eli vähintäänkin 64-65 -vuotiaita ellei enemmänkin. Voiko näin tosiaan olla? Minulla on ollut Hagridista enemmänkin sellainen max viisikymppinen kuva. Entäs Voldemort-papparainen sitten? Ehkä dark magic vie ryppyjä kauemmaksi ;-)
Vai mainitaanko näiden hahmojen i'istä mitään muualla kirjoissa, oletteko kiinnittäneet huomiota? Harryn vanhempien, Snapen, Siriuksen, Lupinin yms yhtaikaa koulussa koulussa olleiden iät ovat selvinneet monia kertoja, mutta entäs nämä muut?
minkä ikäisiä
7
1113
Vastaukset
ikä on helppo päätellä. Salaisuuksien kammiossa mainitaan Voldemortin olleen 16-vuotias silloin kun hän avasi kammion ensimmäisen kerran. Vuosi on 1942, joka taas on helposti laskettavissa kirjassa mainitun melkein päättömän Nickin kuolinvuoden avulla, joka on siis 1492. Kirjassa eletään siis vuotta 1992. Kammio avattiin ensi kerran 50 vuotta ennen SK:n tapahtumia. Voldemort on siis SK:ssa n. 66-vuotias ja viimeisessä kirjassa hän on n. 72 vuotias. Hagrid taas on kaksi vuotta nuorempi eli n. 70 vuotias.
Noidat ja velhot pystyvät peittämään ikäänsä monilla erinäisillä taioilla ja loitsuilla. Noin luulisin asian olevan, kun Dumbledorekin oli niin vetreä ja Flamelkin oli aika vanha ja luultavimmin aivan hyvässä kunnossa.
- mutta...
Flamelilla oli sen lisäksi se viisasten kivi. Vaikka velhot elävätkin pitempään, niin eivät nyt sentään "itsestään" aivan niin kauaa, näin ainakin itse käsitin.
- tuntuu
että Voldemort voi olla niin vanha :-s Mutta ehkä se sitten on kuitenkin, perustelut olivat kyllä aukottomat :-)
Ikäasioista muuten: yksi elokuvissa minua risonut seikka on se, että Lupinista on tehty niin omituisen vanhan oloinen. Tai sitten Sirius... Molemmat näyttelijät jo melkein viisikymppisiä. Itse ainakin kirjoja lukiessa olen kuvitellut ne paljon vetreämmän oloisiksi, niinkuin ovatkin. Mutta ehkäpä castingin tekijä on halunnut ajatella, että sekä Azkaban että ihmissuseilu vanhentavat ihmistä kummasti ;-9- drydjkdkcc
ja entäs sitten snape? alan rickman on muistaakseni 61-vuotias, snapen hahmo taas kolmenkympin puolivälin tienoilla... huh. tykkään kyllä rickmanin snapesta mutta kyllähän se vanhuus paistaa paljon läpi.
drydjkdkcc kirjoitti:
ja entäs sitten snape? alan rickman on muistaakseni 61-vuotias, snapen hahmo taas kolmenkympin puolivälin tienoilla... huh. tykkään kyllä rickmanin snapesta mutta kyllähän se vanhuus paistaa paljon läpi.
Son totta. Ketään muuta ei voisi kuvitella kalkarosta näyttelemään, sopii kyllä olemuksellaan ja äänellään loistavasti siihen rooliin, mutta etenkin näissö uusissa potterin leffoissa alkaa se Rickmanin ikä paistaa läpi.. :/
- Juu,
ei kyllä uskoisi Voldea ja Hagridia niin iäkkäiksi. Mutta toisaalta, velhot ja noidat vanhenevat kai eri tavalla. Dumbledorekin oli reilusti yli 100-vuotias ja ihan vetreässä kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233