tekee konfirmaatiossa näin? Sanoo vaan, ettei usko jumalaan. Itse todennäköisesti aion tehdä tämän, koska vanhemmat pakottaa rippileirille, mutta jumalaan en aio uskoa, enkä varsinkaan tunnustaa. Tuleeko siitä sitten hirveä haloo, jos sanoo että ''Ei, en usko jumalaan''?
Mitä jos
joku
331715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Siis siellähän ei kysytä suoraan, että uskotko Jumalaan, vaan siinä alttarilla jotain tyyliin "tahdotko liittyä seurakunnan jäseneksi" tai muuta vastaavaa.
Todennäköisesti tuo jää sulta tekemättä, koska ei ainakaan noissa konfiksissa joissa minä olen ollut, ole mitään avioliittotyylistä "tahdotko? - tahdon" -vuoropuhelua. Kaikki pälättivät yhteen ääneen uskontunnustuksen, tadaa. Siunauksen kaikki tietenkin saivat erikseen, mutta nyt just en muista, että oliko se ennen vai jälkeen uskontunnustuksen..
Mikäli sä et halua tunnustaa uskoasi, niin juttele siitä papeille etukäteen. Voit mennä konfikseen valkoinen kaapu päällä ihan kuten muutkin, mutta sä vain istut koko ajan paikallasi, etkä mene sinne eteen.
Tuommoista draamaattista "EI, EN USKO!" -kohtausta ei kannata järjestää, koska sittenhän sinun täytyisi periaatteessa hokea "ENTAHTOENTAHDOENTAHDO" samalla kun muut lausuu uskontunnustusta..? Joten mieti, täytyykö sitä päätöstäsi ihan koko kirkolle kuuluttaa? Ja voi vähän mennä muilta juhlafiilis, jos yksi järjestää hirmuisen kohtauksen..
Ja sitten vielä.. Mene sinne leirille, jos et usko, niin älä usko, kritisoi jos haluat, ihan vapaasti, mutta älä ole möksmöks.. Sitten ei ainakaan ole kivaa. Voihan sitä kuunnella mitä muilla on sanottavana, vaikkei itseä kiinnostaisi, eikö niin?
Riparin parhaita puolia on se, että pääsee kelaamaan, mitä uskoo ja mitä ei ja saa kuulla toisten ajatuksia. Millaiseen loppupäätelmään itse kukin tulee on hänen asiansa, useimmat kai huomaavat, että kelaamista riittää vielä riparin jälkeenkin.
Sano että kirkon jäsenyyden vahvistaminen olisi vakaumuksesi vastaista ja sano että sinua painostetaan käymään rippikoulu ja ehtoolliselle.
Jos pappi ei välitä tästä hän tekee virheen.
Papit ovat ammattilaisia manipuloinnissa. Muista tämä jos menet papin juttusille.
Eikö ole parempi vaihtoehto tunnustaa että kristinuskon jumala on saatana?
Jos pyytävät perusteluja niin kerro että kristinuskon toimesta ja avulla on maailmassa eniten rikottu älä tapa käskyä. Kristinuskon toimesta Paavlin avulla murhasivat Jeesuksen seuraajatkin, ennenkuin murhasiat Paavalinkin. Syyttömiä pikkulapsiakin kiduttivat ja noitina polttivat satojen vuosien ajan kristinukon toimesta osoittaen herransa ja sen helvetin tulen!! jne jne
... papin kanssa, ei kukaan sinua pakota tunnustamaan mitään mikä on vakaumuksesi vastaista. Selitä vain tilanne ja sen ristiriitaisuus oman maailmankatsomuksesi kanssa (kunnioittavaan sävyyn, antaa kypsemmän vaikutelman) ja asian luulisi järjestyvän.
Muistaakseni kysytään, että tahdotko Jumalan armon avulla osoittaa tämän uskon elämässäsi? Ja minä vastasin isolla äänellä ja täydestä sydämestä TAHDON! Moni kuitenkin pitää konfirmaatiota enemmän vain tienä hienoihin lahjoihin, eikä ajattele sisältöä ollenkaan.
Jos sanotkin "En tahdo", ei sitä kukaan kuule. Rippikouluun liittyvä konfirmaatio ei kuitenkaan ole pakollinen, jos ei halua. Voidaan merkitä vain rippikoulun käyneeksi, ja silläkin saa kirkkohäät, muistaakseni. Sanoo vain papille riparilla, ettei halua konfirmaatiota, ja asia on sillä selvä.
Suosittelen ehdottomasti menemään riparille. Siellä otat oppitunnit tosissasi. Sitten vasta voit tietää, haluatko tunnustaa uskosi.
Mutta ei sinun ole pakko mennä rippileirille. Siihen ei mikään laki pakota. Jos tuon julistuksesi kuitenkin aiot tehdä, niin toivoisinpa olevani näkemässä.
olet kiihottamassa, innostamassa, tukemassa ihmisen iankaikkisuussielun tuhoa, kylvät kuolemaa. Tällä en tarkoita sitä, että minä kannattaisin evlutin oppia. Lapsikasteoppi tuhoaa sieluja. Lapsikaste konfirmaatio nukuttaa synnin uneen.
Kuka sitä tuhoa kylvää lasten mieliin jos ei kristinusko. Ziisös!!!!!!!!
..siinä on, että julistaa, etten minä ainakaan usko Jumalaan?
Kyseinen nuori on jo muodostanut asiasta oman mielipiteensä ajatellen, että minähän en tuota asiaa aijo opiskella saatikka vielä tulla tuntemaan. Minä tulen toimeen ILMAN JUMALAA!!!... Jaapa jaa, kyllä nuoret tänä päivänä ovat niin täynnä itseään ja omaa tetämistään, että ihmetellä täytyy ja valittaen todeta. Ei ole ihme että Jokelan tapahtuma on totta.
Ja vielä pitää lakeihin vedota, sillä lailla! Tässä taas nähdään, miten vanhempien kunnioitus on hukassa, kun Jumalaa ja Hänen käskyjään ei tunneta.Nuorelta jää myös oppimatta Jumalan rakkaus ihmistä kohtaan ja kaikki hyvä, mitä Hänessä on.Oletko sitä mieltä, että se on hyvä?
Oppimaan vaan elämän tärkeintä asiaa, JUMALAN KUNNIOITUSTA niin pärjää elämässä!
ihailtavaa, että puhuu totta, eikä matele muiden edessä löpisemässä litanioita joihin ei usko.
Ja Jokelakin nyt piti tähän asiaan vetää. No, niinpä tietysti.
Sinun jumalassasi ei ole mitään hyvää ja on edesvastuutonta väittää sellaisen olevan olemassa, plus kaikki se muu reksvisiitta taivaineen ja helvetteineen.
Se olisi hyvin rohkeaa, mutta sinulla on oikeus olla menemätä riparille. Sinulla on uskonnonvapaus. Jos et jumalaan usko ja haluat leirille, suosittelen lämpimästi prometheusleiriä. www.protu.fi
Se avartaa katsetta ja auttaa ajattelemaan sinulle tärkeitä asioita.
Vielä sanon että sinun ei tarvitse uskoa.
että usko olisi huono asia.
Miten joku voi (joku järjellinen) uskoa kolmiyhteiseen jumalaan, ylösnousemukseen, neitsyen raskauteen, taivaaseen ja helvettiin?
... kristinuskon voi mielestäni riittävän pitkälle perustella järjellä.
Toisaalta, mitä tarkoittaa järjellinen?
Ja jos nyt aletaan saivartelemaan, ei neitsyeen raskaus ole temppu eikä mikään.
Myöskään ajanlaskumme alkutienoilla neitseestä syntyminen ei ollut mikään iltalehtitason uutinen. Joitakin Rooman keisareita pidettiin jumalallisena ja kerrottiin heidän syntyneen neitseestä.
Kaikista typerintä on jos ei usko jumalaan, mutta kuitenkin tunnustaa julkisesti jumalauskonsa.
Älä anna toisten johdatella sinua, tee päätöksesi todisteisiin. Sinulla on täysi oikeus sanoa kuuluvalla äänellä ettet usko jumalaan. Tämä voi olla hyvä alku. Tee se.
Voithan myös nolata papin siellä kirkon edessä pyytämällä todisteita tässä jumalasta (mikä lie).
Myös minua yritettiin pakottaa rippileirille silloin joskus. Siitä kehkeytyi mahtavia perheriitoja äitini kanssa, mutta pidin pääni. Pidä sinäkin! Prometheusleiri on aivan mahtava kokemus, suosittelen (http://www.protu.fi )! Saat pohtia asioita muiden kanssa, saat leikkiä ja halata niin paljon kuin haluat. Toki se maksaa, ja jos vanhempasi eivät suostu maksamaan leiriä, voi olla huonompi juttu. Mutta älä mene riparille, jos et usko kristinuskon jumalaan.
Muistelen myös, että olisin voinut aikanaan ottaa riparin ihan kesätyönä, koska rippijuhlassa olisi varmasti saanut ihan kivasti pätäkkää... Mutta ei. Pidin pääni ja pidin uskonnottomuuteni, ja kirkosta erosin vähin äänin välittömästi täytettyäni 18 vuotta.
Kun erosit kirkosta, erositko myös Jumalasta ja Jeesuksesta???
Kirkosta voi erota silti eroamatta Jumalasta. Usko on nimittäin henkilökohtainen suhde Jumalaan ja Jeesukseen.
Ei ole kysymys uskonnosta vaan Jeesuksesta Kristuksesta ihmiskunnan pelastajana.
En ole koskaan uskonut kristinuskon jumalaan.
Lapsena uskonnonopetus tuntui satutunneilta, ja "oman ajattelun" heräämisen myötä jumalusko ei ole tuntunut minusta missään määrin järkevältä enkä ole kokenut mitään elämää suurempia tuntemuksia jumalaan ja jeesukseen liittyen.
Olen katsomukseltani lähinnä agnostikko; en tiedä, onko jumalaa olemassa vaiko eikö. Mitä sitä varsinaisesti kieltämään tai myöntämään. Minä en ole koskaan kokenut olevani "jumalan lapsi" enkä ole koskaan uskonut ihmiskunnan "pelastumiseen." Minä siis ajattelen ja tunnen näin, mutta minulle on se ja sama mihin muut ihmiset uskovat. Jos uskonto tuo lohtua, siitä vaan. Minulle ei tuo.
Ilmaisin väärin, kun kirjoitin Jeesuksen pelastavan "ihmiskunnan".Sitä Hän ei tee, vaan NE IHMISET,jotka OTTAVAT VASTAAN Hänet vapahtajanaan/pelastajanaan. Kaikkihan EIVÄT ota, kuten sinäkin nyt sanot, ettet TIEDÄ, onko Jumalaa olemassa.
Silmät ummessako sinä kuljet täällä maan päällä. Kaikkihan esim.luonnossa todistaa Jumalan olemassaoloa. Jo se, että olet olemassa, todistaa sen, vai LUULETKO olevasi alkuaan jostain bakteerista! Se, että pystyt ja osaat ajatella,vai osaatko, on Jumalan tekoa. HÄN on luonut KAIKEN!
Kerroit olevasi "lähinnä agnostikko". Se sairaus on parannettavissa. Esim. otat vain Raamatun käteesi ja alat lukea aivan ensimmäisestä luvusta alkaen, niin eiköhän se siitä pikkuhiljaa ala parantua.Raamattu on todella kuin suuri seikkailuromaani sillä erotuksella, että se on TOTTA.
Kun tulee ongelmia ymmärtämisessä, pyydä viisautta kaiken luojalta, Jumalalta.Opettajia kyllä löytyy, kun haluaa tulla tietämään.
Jesajasta 55:6 ja 7 voit lukea esim. seuraavaa: "Etsikää Herraa silloin, kun Hänet löytää voidaan; huutakaa Häntä avuksi, kun Hän läsnä on.
Jumalaton hyljätköön tiensä ja palatkoon Herran tykö, niin Hän armahtaa häntä,ja meidän Jumalamme tykö, sillä Hänellä on paljon anteeksiantamusta." Lohdullista, eikö totta.
Tuntemukset tai niiden puute eivät todista mitään.Jobilla ei todellakaan ollut mitään hyviä tuntemuksia kokiessaan kaiken sen menetyksen ja ruumiillisen kärsimyksen, minkä saatana hänelle aiheutti, ja kuitenkin hän oli Jumalan suosikki. Job1:8ssa Jumala kehuu Jobia saatanalle."Oletko pannut merkille palvelijaani Jobia? Sillä ei ole maan päällä hänen vertaistansa;jne.
Mitä Jumalanlapseuteen tulee, niin 1Joh.3:2ssa luemme:" Nyt me olemme Jumalan lapsia, mutta vielä ei ole käynyt ilmi , mitä meistä tulee."
Se millä ON väliä, on kirjoitettu esim. Joh 1:12ssa "Kaikille, jotka ottivat *Hänet vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat Hänen nimeensä." *Jeesuksen.
Ehkä sinun olisi myös hyvä tutustua sivuun Kotkan siivet-Ilmestyksiä taivaasta ja helvetistä www.7FLAM... niin ymmärtäisit, miten tärkeää on uskoa Jeesukseen Kristukseen ja turvata vain Häneen jo tässä elämässä.
Ei uskonto mitään lohtua tuo! Yksin JEESUS voi tuoda rauhan ja ilon sydämeen, lohdun ja pelastuksen synneistä ja helvetistä!!!
Saat aivan vapaasti uskoa, mihin haluat, mutta jos järkeäsi haluat käyttää oikein, et hylkää Jeesusta omaksi kadotukseksesi.
...*tirsk*
Tämä oli ihan ensimmäinen ja vilpitön reaktio tekstisi luettuani. Vaikka tämä ehkä on turhaa, yritän vastata kirjoitukseesi. Turhaa sikäli, että et luultavasti kykene asettumaan asemaani ja myötäelämään riittävästi käsittääksesi, mitä ajattelen, tunnen ja uskon.
Minä en usko luomisteoriaan. Raamattu ei puhu mitään dinosauruksista, joita on todistettavasti elänyt maapallolla. Evoluutio on tähän asti esitetyistä teoriosta minun mielestäni eniten järkeenkäypä.
En kulje silmät ummessa. Minulle avarakatseisuus vain merkitsee ilmeisesti eri asioita kuin sinulle. Monen mielestä (tämä on minulle usein sanottu) uskonto nimenomaan tuo lohtua esim. läheisen kuollessa. Jotkut löytävät suruun helpotusta ajatuksesta, että nyt ystävä/sukulainen on taivaassa. Minä en koe. Ja puhuessani uskonnon tuomasta lohdusta, tarkoitan asiaa laajassa mittakaavassa; on olemassa useita eri uskontokuntia, ja jokainen mihin tahansa uskontokuntaan kuuluva voi kokea lohtua omasta uskostaan, uskoi sitten Jeesukseen tai Jehovaa.
En ole sairas. Sairaaksi minut voi toki määritellä jos siltä tuntuu, mutta eräs asia kannattaa muistaa julistaessaan ateisteja ja agnostikkoja "sairaiksi." Suomessa vallitsee uskonnonvapaus. Minulla on oikeus uskoa tai olla uskomatta, ja se, että agnostikkoa nimitetään sairaaksi, täyttää käsittääkseni jossain määrin rikoksen tunnusmerkit. Ainakin se on erittäin loukkaavaa. Minä tosin en osaa kirjoituksestasi loukkaantua, koska kaltaisesi käännyttäjät eivät kuitenkaan omaa sisäistä rauhaani kykene heilauttamaan mihinkään suuntaan. En myöskään aio Raamattua lukea, sitä pakkopullaa minulle on jo aivan riittävästi syötetty.
Heh (ja tämä heh aivan ystävällisessä sävyssä), järjenkäytöstä minulle on harvemmin puhuttu uskontoa tuputettaessa. Eikä siitä näköjään hyötyä ole.
Huomautettakoon myös, että joitakin tuhansia vuosia sitten Egyptissä oli varsin korkeaa kulttuuria ja aivan erilainen uskonto kuin kristinusko. Se hävisi aikanaan, ja arvaan, että myös kristinusko on vain yksi uskonto muiden joukossa, ja 'kuolee' jossain vaiheessa pois.
Nyt toivon, että voimme molemmat jatkaa kaikessa rauhassa elämäämme ilman, että kummankaan tarvitsee tästä aiheesta enempää kärsiä. Toivon, että opit hieman enemmän suvaitsevaisuutta muita ihmisiä kohtaan, mikä on yksi pyrkimykseni; antaa kaikille muillekin tilaa elää, tuntea ja uskoa - omantuntonsa mukaan.
Hei protu02, oli virkistävää lukea sun viestiäsi. Minut aikanaan pakotettiin lutkujen riparille mutta mulle tapahtui siellä IHAN OIKEA IHME!!!!
Olin tajunnut olevani homo jo ehkä vuotta aikaisemmin ja tapasin tulevan poikakaverini riparilla. Me ollaan vieläkin yhdessä. Eikö tätä ole mitä puhtain ihme!!!! Hellarihomo ja lutkuhomo tapaavat toisensa riparilla ja siitä syntyy luultavasti elämänpituinen suhde!!!
Jos tuo edellä oleva ei saanut sua vakuuttuneeksi Jumalan olemassaolosta tämän on pakko saada. Ja mä olen sitäpaitsi eheytynyt homoksi ja sellainen on kiva olla. Niin että ihmeisiin kannattaa kyllä uskoa.
Kiitos vastauksesta!
Pari oikaisua ajatuksiisi, ei ihme, ettet tiedä, mitä Raamatussa kerrotaan, kun et sitä lue (eikä ole mennyt perille se "pakkopulla"): Job 40:10-14 v.-38 käännöksessä, mikä on tarkempi käännös alkukielestä, kerrotaan Behemotista. Kun tarkkaan luet kuvauksen siitä,ja mietit, minkälainen dinosaurus on niissä piirroskuvissa, mitä nyt on olemassa, niin ei voi erehtyä, mistä Raamatun kuvauksessa on kyse.
Toinen asia: "agnostikko", merkitsee tietämätöntä, sairasta. Sitä silmällä pitäen sinulle se kirjoitus.
Siihen uskonnon lohdutukseen sanon edelleenkin, ettei USKONTO itsessään mitään lohdutusta tuo, ellet ymmärtänyt, mitä tarkoitin.
Eipä sitten muuta kuin, että saat vapaasti uskoa, mihin uskot, mutta hanki tietoa enemmän ja lue tarkkaan ja miettien, ennenkuin uskot mihin tahansa, koskee myös kristinuskoa! Voin myös kertoa sinulle, että JUMALA EI ole järjellä käsitettävissä!!!Jos olisi, HÄN ei olisi Jumala.
Tässä on muinaisen ihmisen veistämiä ja maalaamia kuvia dinosauruksista:
http://www.helsinki.fi/~pjojala/dinosaur.htm
Mitä ilmeisemmin olleet naapureita.
Tässä taas on essee Jobin kirjasta muinaisen ihmisen tietotaidon mittarina:
http://www.helsinki.fi/~pjojala/job.htm
Olen imarreltu!
Valtava litania tekstiä, enkä ymmärrä, mihin sillä pyrit.Jaksoin jopa lukea sitä. Olet todella nähnyt vaivaa, kun kaiken tuon tiedon olet jostain onkinut esiin.
Asia kuitenkin lähti siitä, ONKO RAAMATUSSA MAINITTU DINOSAURUS. Olen EDELLEEN sitä mieltä, että ON ja piste! Tulipahan sinunkin tutkittua Raamattua oikein "olantakaa" kuten sanotaan.
Lopuksi lainaat Job 42:17..."ja hän kuoli korkeassa iässä ja elämästä kyllänsä saaneena." Hm, mikään nuorukainen hän ei todellakaan ollut, kun kaiken tuon, ensin hyvän elämän ja sitten painajaisen jälkeen, sanotaan hänen eläneen vielä 140v.
Huomioi kuitenkin, hän oli Jumalan mielen mukainen mies ja sai ARMON Jumalan edessä. Kuoltuaan HÄN pääsi Jumalan luokse.
Niin ei voi sanoa heistä, jotka Jumalaan eivät usko, eikä Jeesus ole heidän vapahtajansa.
Raamattua voi tutkia vaikka miten, suurennuslasin läpi, jos haluaa sen kirjoitukset kyseenalaistaa. Se ei kuitenkaan muuta sitä tosiseikkaa, että se ON Jumalan Sanaa alusta loppuun kaikkine mahdollisine käännösvirheineenkin, uskot sinä siihen tai et, ja sanomme me siitä mitä tahansa!!!
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Dinosauruslegendat.htm
-osoitteessa osoitan, että Raamattu kuvailee dinosaurusten kaltaisia eliöitä nimeltä behemot, leviatan, rahab ja tannin. Lisäksi ovat vielä Jesajan mainitsemat Arabian lentävät käärmeet, joita myös Herodotos ja Aristoteles kuvasivat. Lentoliskoja.
Kyllä oli taas melkoinen rotla tekstiä! Kaiken sen tekstin jälkeen totean taas vain, EI OLE RAAMATUN VOITTANUTTA!
Joulurauhaa ja enemmän luottamista Jumalan Sanaan, että se on totta MYÖS historiallisesti!
Kaveri unohtaa
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Vainamoisen_veneenveistosta.htm
meidän Kalevipoegin!
Jättiliskoja ja myös nisäkäs-megafaunaa oli myös Pohjan perille parituhatta vuotta sitten!
Onhan tämä vitsi? Jos olet tosissasi, niin et tiedä taiteesta tai arkeologiasta yhtään mitään.
Kuvissasi oli roomalaisten, kreikkalaisten, kelttien, babylonialaisten yms. maalauksia/veistoksia. Ensinnäkin taide voi olla myös fiktiivistä. Antiikin ajan maalauksissa esiintyy myös jumalhahmoja, kuten Zeus, Mars, Hera jne. Et ilmeisesti kuitenkaan usko näiden Jumalten olemassaoloon? Vai uskotko? Jos et usko, niin mikset? Uskothan sinä näköjään muuhunkin mitään kyseenalaistamatta näkemääsi? Lisäksi kuvissa esiintyy kyklooppeja, minotauruksia, satyyrejä yms. Uskotko niihinkin?
Toiseksi kaikista edellä mainittujen kulttuurien alueelta on löydetty kissojen, koirien, karjan, petoeläinten yms. luita SAMASTA STRATIGRAFISESTA kerroksesta eli ne ovat eläneet samaan aikaan.
Dinosaurusten luita sen sijaan ei ole koskaan löydetty mistään arkeologisesta kohteesta. Jos dinosaurukset olisivat eläneet samaan aikaan, niin on ihme, ettei tähän ole stratigrafisia todisteita.
Nämä jutut on samaa luokkaa, kuin astrologien, kreationistien tai esim. UFO-palstalla olevien tyyppien, jotka pitävät keskiaikaisia kuvauksia meteoriiteista todisteina ufojen maahansyöksystä yms.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000030512389&view_mode=flat_threaded