2.3 writer oikoluku

aikaa on kun se loppui

Oikoluku ei reagoi mihinkään. Olen muuttanut kieliasetukset suomeksi ja ladannut kielipaketin, mutta ihan tahallisetkaan virheet eivät löydy. Tässäkin sähköpostissa on heti oikoluku kun näppäilen vahingossa liian kevyesti. Pitäisikö löytää jostain 2.0, eikö siihen ole jossain oikolukuohjelma?

3

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kielipaketissa on käyttöliittymän käännökset eli sillä saa valikot ja komennot suomenkielisiksi, oikolukua tai tavutusta ei kielipaketissa ole.

      OpenOfficeen täytyy erikseen asentaa Voikko, ohjeet ja asennustiedosto löytyvät esimerkiksi osoitteesta http://www.konsulttilatka.fi/ooo/voikko.html (huomaa, että Windows XP:hen täytyy lisäksi asentaa Microsoft Visual C 2005 Redistributable).

      Voikon käyttöönoton lisäksi (ohjeet yllä mainitulla sivulla) täytyy kirjoituksen aputyökalujen asetuksissa ruksata kohta 'Tarkista oikeinkirjoitus kirjoitettaessa' (tälle on myös oma painike OpenOfficen työkalurivillä).

      • näytäisi toimivan

        Uskaltauduin lataamaan tämän Voikon, ja ainakin nyt näyttäisi siltä, että alleviivauksia tulee, kun asetukset on käyty läpi.


    • ja onhan

      Soikko http://www.lemi.fi/oo2-soikko/. Mulla on OO XP:ssä käytössä ja pelittä ok. Voikko on varmaan ok, mut on ollut kuulemma ongelmaa Vista vihtan kans

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe