Mitä tapahtui ? En voi enää raahata tiedostoja ollenkaan. En edes työpöydältä roskikseen. Raahaus ei toimi missään, mitä tehdä?
En voi enää
raahata
6455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mitä tehdä.
Esimerkiksi kirjoittaa kunnollinen kysymys asiallisin taustatiedoin?
Myös trollinimimerki(ttömyyde)n käyttö voi aiheuttaa laimeutta vastaajissa. Kai nyt joka ihmisellä on se hitunen mielikuvitusta että keksii itselleen nimimerkin, kun maailmassa on miljardeja mahdollisuuksia joista valita?
Olen nyt kuitenkin sen verran kiltti että oletan että sulla on Mac, kun tää on Mac-palsta. Kokeilepa pakottaa Finder lopettamaan eli käynnistymään uudelleen.
Enempää ei heru, jos ei sinultakaan mitään heru.
Aika monella Leopardin omistajalla on sama ongelma:
http://discussions.apple.com/thread.jspa?messageID=5659002
Oikeuksien korjaus ei auttanut. Kirjautuminen sisään ulos ei auttanut. Eikä koneen uudelleenkäynnistäminen auttanut myöskään.
PS: Copy & Paste ei toimi myöskään.
Vai että noista keskusteluista oli tämä ongelma bongattu. Tuttu juttu.;)
No jo vähän ihmettelinkin, kun en kotimaisissa Leopard-keskusteluissa ollut vastaavaa vaivaa huomannut kenelläkään.
Pahoittelen jos sittenkin olet aito kysyjä; tämä trollitarha suomi24 nyt vaan on paikka jossa ei paljon kannata kovin vaikeita kysellä. Mac-foorumeille kannattaa siirtyä hetimmiten jos asia ei noista ulkomaisista keskusteluista selviä. Niillä puhutaan asiaa ja trollit potkitaan pihalle.
viimeinen viesti mahdollisesti auttaa:
Well, I think I may have a fix. At least it worked for me. I restarted in Safe Mode (hold shift while restarting). A gray screen with a dark gray apple appears and it actually takes a minute or two to get the login screen. Don't fret. Once you get the login screen you'll notice it says Safe Mode in red. Once you have logged in open Utilities/Disk Utility and run a Permissions Repair. It may show that everything is fine. Let it finish. Once completed, close Disk Utility and restart. You should now have your drag and drop and copy and paste functions back.
Meniköhän hyvä ongelma pilalle, kun ratkaisu näin äkkiä löytyi..........:P
Se valitti että joku /System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent on korvattu eikä sitä voi korjata.
Kone piti illalla saada kuntoon, joten asensin vaan käyttöjärjestelmän uudestaan. Nyt taas kaikki toimii.