Scania 4 sarja. Polttaa jostain syystä etusumuvalojen sulaketta. Samantien räpsähtää,kun laittaa sumuvalot päälle. Voiko itse poltin mennä jotenkin oikariin ja aiheuttaa sen sulakkeen palamisen. Kiitos.
Sulake palaa?????????????????.
20Amp.
63404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mikset ole vaihtanut polttimoa ja todennut asiaa.
Tottakai viallinen polttimo voi polttaa sulakkeen.
Pakko siellä on olla johto hankautunut ja ottaa kiinni maadoitukseen.
Laita sulakkeen paikalle virtakynä ja katso että syttyykö se kun kytket valot päälle.
Ota sitten polttimot pois ja katso sammuuko lamppu.
Jos palaa vielä, ei vika ollut polttimoissa.
Kun valo palaa on oikosulku olemassa, liikuttele johtosarjoja ja katso missä vaiheessa lamppu sammuu.
mihin sinä niitä sumareita tarvit ???? ne ovat aivan tarpeettomat valot
Ajaminen on harvinaisen tyhmän näköst mut katoppa kun sytytät sumarit siihe kylkeen nii johan kostuu neitojen jalkovälit
kun työ rahtarit mietitte näitä asioita niin hiton vaikeasti. Nuo koetuslamput saisi heittää hevon kuuseen, kun niillä ei johda muuta kuin itsensä hitonmoiseen harhaan.
Itse sanoisin, että vika on oikosulkuun palaneessa polttimossa tai runkoon kiinni ottavassa johtimessa. Jos vielä tahdotaan pakkaa sekoittaa voihan se vika olla esim. viallisessa releessä.
Laita sulakkeen paikalle rautanaula tai joku muu johdin joka ei sula, kyllä se savu sitten nousee vikakohteesta.
Tämä ei ainakaan ole monimutkaista.