Ollaan lähdössä lauantaina Lanzarotelle ja mietityttää, että onko siellä rannoilla ollenkaan varjopaikkoja 7-kuukautiselle vauvalle. Voikohan tämänikäistä päästää vähäksi aikaa läträämään rantaveteen tai hotellin lastenaltaalle, kun auringossa ei oikein saisi olla?
Uinti merivedessä?
7 kk
234480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
kysymyksiä......!
Mitäpä luulet?
ei muuten ole vauvoja lainkaan. vain aikuisten menomesta. Lapset altaan reunoilla on kielletty, häiritsevät nuoria aikuisia. Mutta voit toki hotellihuoneen suihkun alla häntä viruttaa, vaikkapa sitäkin vettä on säästettävä. Joillakin hotelleilla onkin tälle toiminnolle säädetty joku 5 euron lisämaksu, jota voit sitten tiedustella asiaa paikan päällä.
vihamielisesti lapsiin ja nuoriin. Saarelta on myös raportoitu suorastaan lapsivainoista skandinaavilapsia kohtaan. Paikallinen poliisi on voimaton. Myöskin merivirta ja sen mukanaan tuomat hirviökalat ovat napanneet lapsia vieden ne valtameren syvyyksiin. Nämä sama oliot ovat myös päässeet vesi-ja viemärijärjestelmiin, joten suihkua tulee vältää paikallisissa hotelleissa.
noitten idioottien vastauksista:(
Me tulimme juuri Lanzarotelta, ja nuorimmaisemme on juuri täyttänyt vuoden. Kyllä, rannalla on aurinkovarjoja sekä rantatuoleja vuokrattavana. Ja pue pienelle vaikka ohuet puuvillaiset pitkähihaiset/-lahkeiset vaatteet, niin ei tarvitse pelätä palamista. Saarella myös tuulee ajoittain tosi paljon, että senkin vuoksi ehkä vähän enemmän vaatetusta suosittelen.
Noin pienelle löytyy ihan kivasti purkkiruokia myös marketeista; Spar-ja Netto-marketeissa varsinkin. Niissä on myös edullisemmat hinnat, kuin muissa. Puuro-ja maitojauheet kannattaa ottaa täältä mukaan.
Meriveden lämpökin oli aika mukava, ehkä n.22 astetta, mutta en ehkä noin pientä siinä vielä uittaisi, koska rannalla olevien suihkujen vesi oli todella kylmää, ja merivesi pitää kuitenkin huuhdella pois.
Mukavaa matkaa teille! Noin pienen kanssa on vielä varsin helppo liikkua! :)
..että jos uima-altaan vesi on lämmitettyä, niin uita toki lyhyitä hetkiä; ei se iho ihan sekunnissa
pala -onneksi! :)
"tietäjä". Kerroppa miksi se merivesi pitää "huuhdella pois"? Enpä ole koskaan tullut ajatelleeksikaan. Ei kai siellä rannalla ainakaan tarvitse suihkuun mennä, löytyyhän se hotellihuoneestakin.
Pienen lapsen iholla meriveden suola ja aurinko ovat aika huono yhdistelmä. Ei tee hyvää myöskään aikuiselle. Ihan vaan tiedoksi.
Totta kai ne päivän rasvat pestään myöhemmin hotellihuoneen suihkussa pois, mutta jos rannalla viihdytään pidempään, suolat on hyvä huuhdella, jos suihku vaan on käytössä. Parhailla rannoilla, kuten Playa Canteras Las Palmasissa on useita suihkupisteitä.
Kumma kun ainakin meikäläisen iho kolmen viikon Jamaikan loman aikana ja sen jälkeenkin oli paremmassa kunnossa kuin koskaan ja suuren osan ajasta olin meressä. En siis uima-altaassa, niitä en harrasta. Suihkussa kävin hotellihuoneessa kun oli aikaa, tuskin edes joka päivä. Ei tarvittu käsirasvoja, vartalovoiteita tai naamarasvoja, vain aurinkorasvaa. Niin, sikäläisten pikkulasten niinkuin aikuistenkin suihku muuten on usein meri. Ihan vaan tiedoksi.
idiootit kuvittelee että viikon loman aika Kanarialla vaatii tietenkin kaikennäköistä suojatoimnepidettä. Kokonainen lääkelaukkukin varmaan rahdataan mukaan ja maitohappobakteereita syödään viikkokausia ennen lähtöä, rokotuksista puhumattakaan. Ja suolainen merivesi on tietysti myös tosi haitallista että suihkuttaa pitää...kyllä voi olla typerää jengiä, parempi tuollaisten olisi pysyä kotona.
että pienen lapsen iho ei ole samanlainen kuin aikuisella. itselleni tulee erittäin vastenmielinen oli meressä uinnin jälkeen ja haluan käydä huuhtomassa suolan pois. huuhdon myös lapseni ihon.
minusta kuulostaa vastenmieliseltä myös se, että joku ei jamaicalla (en tottapuhuakseni edes usko sinun siellä koskaan ollenkaan...) ollessaan käy suihkussa päivittäin. ilmahan siellä on hiostava, kuuma ja kostea. minun täytyi käydä suihkussa vähintään aamuin illoin. mutta hygianiakäsityksethän meillä kaikilla on niin erilaiset.
itselläni on aina myös erikseen aurinkorasva vartalolle ja kasvoille. ja tuotteet auringon oton jälkeen myöskin. lapsen aurinkotuotteista nyt puhumattakaan. mutta edelleen, kuka mihinkin satsaa.
ja ihan vaan sinun tiedoksesi, kyllä jamaicalaisillakin on kotonaan suihkut.
Kuule Kaizu, kyllä muutkin ihmiset kuin sinä perheinesi matkustaa ympäri maailmaa. Täältä Keski-Euroopasta on hyvin helppo lentää vaikka Montego Bayhin, lennot on suoria ja matkat kaikkinensa aika edullisiakin. En näe mitään järkeä liottaa itseänsä suihkussa aamuin illoin, kun meri on vieressä ja hikoilee siellä joka tapauksessa. Kuuluu asiaan, ei siihen kuole. Ja tiedoksesi vaan, Jamaikalla todellakin asuu paljon ihmisiä, joilla ei ole edes sisävessaa suihkusta puhumattakaan. Mutta sitä tuskin huomaa siellä viiden tähden suljetulla hotellialueella. Ihmettelen kyllä sinun viisastelujasi tällä palstalla. Kertoilet matkoistanne sinne sun tänne (aina kaukomatkoja) mutta muiden et usko edes voivan matkustaa Kanariaa kauemmaksi. Elämää on muuallakin kuin siellä Helsingissä..
Tämä Kaizu on uskomaton besserwisser, tietää näköjään myös, missä päin maailmaa sellaiset ihmiset on olleet tai eivät ole olleet, joita hän ei edes tunne. Itse voisin myös väittää että Kaizun matkakokemukset rajoittuu enimmäkseen sinne Itäkeskuksen ostarille..Kuka järkevä ihminen viitsii ylipäänsä raahata naama- ja vartalovoiteita sekä aftersuneja mukanaan? En minä ainakaan, lomalla on muutakin tekemistä kuin kropan hoito. Ja tosiaan, Karibian kosteassa ilmassa ei tarvita minkään valtakunnan voiteita, paitsi aurinkorasvaa. Niin, olin muuten minäkin jo Kuubassa, Jamaikalla, Meksikossa ja Antiqualla..
Uskon että sellainen ihminen joka tosiaan ympäri maailmaa on matkustanut (niinkuin kaizu), ei tarvitse epäillä muiden matkustuskykyjä..mutta kaizu varmaan kuvittelee että vain HÄN ja perheensä osaavat lentää Atlantin yli. Typerä lehmä.
niin siis SINUN en usko matkustaneen sitä kanariaa pidemmälle. Sen kun kuule jotenkin "kuulee", ketkä kertoo omista kokemuksista ja ketkä taas ainoastaan pätevät. Sinä kuuluut kategoriaan pätijä (kategorian härikkö lisäksi), minun mielestä. Ja miksi muuten minä en saa epäillä sinun juttuja, kun sinäkin epäilet minun? Eihän se ole reilua!! (anteeksi kun käytin lapsellisesti kahta huutomerkkiä, onko tähän mennessä muuten tullut montakin kirjoitusvirhettä??).
Ja sitten omista matkustuskokemuksista sen verran, että kropasta huolehtiminen on minulle lomalla ihan yhtä tärkeää kuin arkenakin. Lenkkarit on aina mukana, että pääsee hölkälle ja ihon puhdistus ja rasvaus sujuu tähän ikään jo melko rutiinilla. Ja noin kansainväisenä tyyppinä varmasti tiedät, että aurinkorasvoja ja ihan kaikkia muitakin ihonhoitotuotteita saa mistä tahansa, ellei ihan pusikkoon matkusta, silloin ne on syytä ottaa jo kotoa mukaan. Jos siis itsestään huolehtii. En ajatellut että hien löyhkään kuolla voisi, mutta ajattelen omaa mukavuuttani sekä kanssaihmisiä sen verran, että sentään peseydyn lomallakin. Minun mielestä taas se kuuluu asiaan. Mutta kuten todettu, toisille nuo hygieniaseikat eivät ole niin tärkeitä.
Minä taas ihmettelen sinun häiriköintiäsi tällä palstalla. Ja ylipäänsä sitä, mitä sinä täällä lasten vihaajana edes teet? Ai niin, purat katkeruuttasi meihin matkustaviin perheellisiin, koska sinulla ei perhettä ole, eikä varaa matkustaa... voivoi.
Viimeksi olin idiootti, nyt typerä lehmä. Hei c`moon!! Pystyt kyllä varmasti parempaankin!!!!! ;D ;) :)VAI KUINKA!!!!!!!!!????????
Ja nyt odottelenkin tässä noin 50 min ja siten vastaan tähän omaan viestiini, eri nimimerkillä tietenkin ja hieman kehaisen itseäni tai ainakin kirjoitan tätä tekstiä tukevan vastauksen.
Minä kirjoitin yhden viestin, koska ärsyttää tyylisi luokitella ihmisiä "tuskin olet Jamaikalla käynytkään" -tyyliin. Mielestäni ei ollut häiriköintiä. Varaa on kyllä matkustaa ja paljon paremmat edellytykset kuin sieltä Vantaan lentokentältä. Usko pois vaan, muutkin kuin sinä matkustelee kauas, et ole mikään erikoistapaus. Kanarialla en ole koskaan edes ollut, vastoin luuloasi.
Kanariassa on? Kun valitsee paikan oikein, löytää hienoja elämyksiä, kuten monesta muustakin "rysästä".
Kyllä Suomessakin joku Levi ja Ruka ovat ihan piloilla, silti Lapista löytyy esim. Pallas ja Olos, joissa kunnon tunturimeininkiä. Tämä vain esimerkkinä.
Etkö osaa hiererkiasta seurata kenelle vastataan? Kyllä kaikki täällä huomaavat, että nuo viestit on yhdeltä ja samalta tyypiltä. Häirikkö!!!!!!!!
Sinulle minä vastaan. Vai onko teitä todella täällä ihan kaksin kappalein, jotka eivät tropiikissa ollessaan viitsi käydä suihkussa?
Ja jos ärsyttää, niin jätäppä kuule minun viestini lukematta, jooko. Se katsos on ihan sinun oma valinta.
Vantaalta pääsee lentämään joka puolelle maailmaa. Sinne "teille" keski-Eurooppaankin ihan parissa-kolmessa tunnissa. Sitten aletaan olemaan jo senkin asian suhteen tasoissa. Tai tietysti ei olla, jos kolme tuntia on sinun mielestäsi "parempi edellytys". Mutta ihan kiva päteä nyt tuollakin, jos ei muuta keksi.
En ajattele olevani erikoistapaus, olen täällä keskustelemassa matkustamisesta lasten kanssa. Erikoista on minun mielestä se, että joku jolla ei ole lapsia tai niitä jopa vihaa, kulutaa aikaansa täällä, jakamassa erittäin epäasiallisia kommentteja. En oikein tiedä mitä siitä ajatella.
Taidampa seuraavana lähteä tuonne homot ja lesbot palstalle, siellä on varmaan mukava oikein lietsoa - jos vaikka sitä kautta saisin käsityksen siitä, mitä sinä saat tällä palstalla pyörimisestä...
Vantaalta tuskin pääsee suorilla lennoilla Montego Bayhin tai paljon muuallekaan kauas. Me lennetään joko Frankfurtista tai Münchenistä JA SUORILLA LENNOILLA. Ja tosiaan asutaan keski-euroopassa, Itävallassa tarkemmin sanottuna. Kerroinpa miehellleni "sinun ns. kokemuksiasi Jamaikasta" ja hyvät naurut saatiin. Mieheni on siellä nimittäin viettänyt vähän kauemminkin aikaa ja tutustunut myös paikallisiin ihmisiin joilla ei mene niin hyvin kuin sinulla kaizu. Niin, kerropa vielä sinä maailamanmatkaaja Itäkeskukseta, mitä hyödyttää itsenä suihkuttaminen mennen tullen kun koko päivän oikeastaan on meressä? Sinä tietysti juoset niitä lenkkejä lenkkareilla (täysin älytötä hommaa) niin varmaan haisetkin. Mene sinne homo-lesbo-palstalle, saat ehkä sinulle sopivampaa palautetta.
itsestään pellen. Häirikkö mikä häirikkö.
Saat kertoilla tarinoitasi ja arvostella toisia, samoista jutuista, voihin itse syyllistyt paljon pahemmin.
Olisitpa mielenkiintoinen tapaus "päätohtorille".
...mikä sinänsä ei hämmästytä paljon yhtään. Viittasin tuossa ylempänä juuri siihen, että täältä lentää sinne "teille" keski-Eurooppaan (hehheh!)ihan parissa-kolmessa tunnissa, ja siitä sitten eteenpäin. Mutta tapasi mukaan et kyennyt sitä ymmärtämään. Joten väännetään sitten vaikka ratakiskosta jos se menisi perille vaikka...
Kerrataampa: En ole väittänyt, että Vantaalta pääsee suoraan kaikkialle maailmassa.
Ja sitten vielä pienenä huomautuksena, kun noin tarkkaan näköjään viestejäni luet, niin jos mainitsen Itäkeskuksen(viitaten kauppakeskukseen, en kaupunginosaan, joka lauseyhtydestä käy kyllä ilmi, jos on kykenevä ymmärrykseen, missä kohtaa taas meni sinulta hutiin, ihme)se ei tarkoita sitä, että asun "Itäkeskukseta". Tuo keskusteluhan käytiin muistaakseni Kanarian purkkiruokien saatavuudesta, eikö? Ja sinähän kaikkitietävänä kerroit sille mielestäsi typerälle henkilölle, joka sitä kehtasi kysyä, että sieltä kyllä purkkiruokia löytyy ja valikoimat on paremmat kuin täällä. Sen perusteella tietysti tein johtopäätöksen että olet siellä käynytkin. Nyt kerrot ettet ole siellä koskaan käynytkään... Ja ketjussahan kävi kyllä asiallisista kommenteista ilmi, että tilanne ei todellakaan ole niinkuin sinä nokkavalla tyylilläsi kerroit. Kysympähän vaan sitäkin, että miksi siihen sinun piti ylipäänsä vastata??
Milläs sinä lenkkejäsi juokset? No piikkareillapa tietysti. Kokeile kuule joskus niillä lenkkareilla, siinä tulee hiki. Ja sen jälkeen minä ainakin käyn suihkussa, sinä varmaankan et. Ai niin, mutta sinähän olet niitä, jotka eivät niin välitä kropastaan ja siitä huolehtimisesta, tuskin siis lenkkeiletkään.
Minä muistan joskus kymmenen vuotiaana viettäneeni etelän lomat meressä, nykyisin teen jo vähän jotain muutakin. Mutta pulipuli, pulikoi sinä, siinähän sitä on sisältöä sinunlaisellesi varmasti ihan tarpeeksi.
Noihin kahteen alempaan viestiisi en edes viitsi vastata. Paitsi kysymällä, että onko sinulta todella nennyt ohi kaikki se palaute, jonka olet tällä palstalla saanut? Minä olen kritisoinut vain ja ainoastaan sinun kommenttejasi, en muiden. Sinä taas olet suututtanut ja pahoittanut omillasi melko monet, onnea!
Sinä, sinä, sinä ja vielä kerran sinä. Toivottavasti saat oman Kaiza-palstan, jossa voit puhua vain sinusta ja sinun erinomaisuudesta.