Katselin tuossa Apulan ilmoituksia ja silmiini osui erään rodun pentuilmoitus. Pentujen hinnaksi tuli siis 750€!!! Sillä hinnallahan saa jo paperillisen, jos jaksaa etsiskellä? Kuka on niin idiootti, että maksaa jollekulle pentutehtailijalle tuollaisen summan paperittomasta SEKAROTUISESTA koirasta. Olkoonkin, että molemmat vanhemmat olivat samaa rotua ja paperillisia, niin pennuilla niitä papereita ei ollut. Herää myös kysymys, että miksei niitä pentuja oltu rekattu? Oliko kenties terveystutkimukset tekemättä vai pitääkö saada astuttaa heti uudestaan seuraavasta juoksusta, niin saadaan sessut tienaamaan murkinarahansa itse... Hullun puuhaa. Älkää hyvät ihmiset ostako paperitonta pentua! Sitä ei koskaan tiedä mitä sieltä tulee.
Johan on hintaa
PAPERITTOMALLA!
15583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siis sekarotuisia koiria, joissa on kuitenkin vain yhtä rotua. Ei oikein täsmää. Mitä näyttöä sulla on pentutehtailusta? Anna kun arvaan, ei yhtään mitään.
Sekarotuinen koira (vaikka olisikin vain yhtä rotua) on silloin jos sillä ei ole papereita. Suomen kennelliiton suositushinta sekarotuiselle on 100€ enempää ei kannata maksaa.
Penturehtailulta tuo tosiaa tuntuu jos hinta tuollainen ilman papereita. Suomessa nartulta saa rekata pentueen vain joka toisesta juoksusta. Tällöin saattaa tulla mieleen tehdä jokaisesta nartun terveyden kustannuksella ja rekata vain joka toinen.
Pennun ostajat harvoin tietävät mikä on oikea hinta pennusta. He ovat iloisia "halvasta" rotukoirasta. Pentu saatetaan myydä jopa tarkoituksella "kotikoiraksi".
Mutta epäilys herää jos myydän puhdasrotuisia pentuja ilman papereita, siellä ei silloin ole kaikki kohdallaan. Siis älkää ihmiset ostako pentua ilman rekkareita, minä en ainakaan osta.
Pentutehtailua on, kun kaksi samanrotuista koiraa tekee pentuja ja niitä ei rekata! Siihen on aina joku syy, miksi pennut jätetään SEKAROTUISIKSI! Yleensä syy on pentutehtailu, eli pentueen vanhemmat eivät täytä rotuyhdistyksen/kennelliiton vaatimuksia terveyden, koulutus- tai näyttelytulosten osalta. Jos kaikki olisi pentueen kanssa kunnossa, niin se rekisteröinti EI TODELLAKAAN maksa niin paljoa, etteikö kasvattaja varsinkaan tuolla hinnalla voisi sitä tehdä. Paperiton on aina sekarotuinen, vaikka vanhemmilla olisi minkämoiset paperit.
Tässä sinulle hyvä määritelmä pentutehtailusta.
http://www.sey.fi/elaintenviikko/koitehtailuevk05.html
Jos kaksi samanrotuista koiraa tekee pentuja, niin tietenkin pennut ovat puhdasrotuisia. Mistä ihmeestä luulet jotain muuta rotua tulevan mukaan? Paperiton on sekarotuinen vain siinä tapauksessa, jos vanhemmat ovat eri rotua.
Linkissä oli kyllä hyvää faktaa pentutehtailusta, mutta VAIN ja AINOASTAAN FCI:n alaisen kenneljärjestön viralliset paperit tekevät koirasta puhtaan rotukoiran. Kysy asiaa vaikka kennelliitosta, joka ylläpitää maassamme roturekisteriä ja jolla on ainoana tahona maassamme lupa myöntää jollekulle koiralle viralliset FCI:N kelpuuttamat rekisteripaperit ja samalla myös todiste siitä, että koira on jonkun ROTUINEN! Sinulla sitä oikeutta ei ole, joten älä siis sekarotuista rotukoiraksi ala sanomaan! Paperiton luetaan aina sekarotuiseksi, vaikka se kuinka olisi "jonkun rotuinen". Miksi ihmeessä sitä on niin vaikea käsittää, että vain ja ainoastaan paperit tekevät koirasta puhdasrotuisen?
Mistähän rodusta mahtaa olla kyse ja mitä paperilliset rodun yksilöt yleensä maksavat?
paha mieli, kun "kasvatustoimintaa" näin voorumilla ja vieläpä nimettömänä arvostellaan. Mutta tuosta rodusta paperillisia saa jo hintaan 800€, eli kun laittaa sen viiskymppisen lisää, niin saa pennun, jonka kanssa saa rajoituksetta harrastaa ja jonka vanhemmilla varmasti on terveystulokset ja narttuakaan ei olla laitettu joka juoksusta tiineeksi ja sitä rataa. Kannattaako tässä kohden sitten säästää se 50€?
Tiedoksesi, että vaikka kuinka ostaisit paperillisen koiran, et voi olla varma siitä, etteikö pentusi emolla teetettäisi jokaisista juoksuista pentuja. Näitä kutsutaan niin sanotuiksi "vahinko"- tai välipentueiksi. Hyvin yleistä toimintaa. Jos ei kahdella samanrotuisella niin sitten kahdella "kiinnostavalla" rodulla, jolloin saadaan "vahingossa" kivoja sekarotuisia, joista voi huoletta pyytää 500-700euroa ja sitten vaan seuraavista juoksuista taas rekattuja tekemään.
Että se siitä paperilliset-on-aina-paras-vaihtoehto-jutusta. Pahoittelen, jos ruusunpunainen maailmasi romahti.
Maailmani ei ole ruusunpunainen, etkä sinä sitä romauta, vaikka mitä sanoisit! Mutta sanotaan nyt vaikka sitten se, että paperillisen pennun vanhemmat täyttävät edes jonkunlaiset kriteerit ainakin minun rodullani terveyden ja myös ulkonäön, luonteen ja koulutettavuuden osalta. Ja harva kasvattaja, joka oikeasti on vastuuntuntoinen, kasvattaa näitä ns. välivahinkopentueita. Piiri pieni pyörii ja kyllä siitä ennemmin tai myöhemmin kiinni jää.
Voi voi nyt taas. Tätä asiaa puidaan aina uudelleen ja uudelleen, ja sama on aina loputulos. Sinä joka kyseenalaistit aloittajan ajatukset: juu ei se paperillinen pentu sitä estä etteikö paperittomia teetettäisi saman kasvattajan toimesta, mutta pointti nyt kuitenkin oli lähinnä se että eipähän osu omalle kohdalle rekkaamaton sekopää piski (enkä todellakaan tarkoita ettäkö kaikki rekkaamattomat olisi, sekarotuiset yleisesti ottaen terveempiä kuin rotukoirat..),on jonkinlaista kuvaa koiran historiasta, ja sen kanssa voi harrastaa. Kukaan ei ole väittänyt ettei tällaista tapahtuisi, vaan että parempi olla tukematta sitä. Jos ostaa rekatun pennun, niin ei tartte huolehtia siitä minne/mihin rahansa syytää.
Ja sitten vielä ostajan vastuusta: ennen pennun hakintaa vastuullinen ostaja ottaa selvää kasvattajasta, käy kasvattajan luona katsomassa vanhempia (ennen kuin tekee mitään päätöstä, ja ennen kuin on hakemassa pentua!!!)ja ottaa kasvattajasta selvää sen verran että voi luottaa siihen että kasvattaja on vastuuntuntoinen ja rehellinen. Jos tähän ei oo aikaa niin ei oo sitten koiraankaan. Kusipäille ei kannata rahojaan antaa.
jos kukaan ei ostaisi näitä paperittomia pentuja,ei niitä myöskään tuotettaisi. Paperillisia pentuja ei voi teettää joka juoksusta,siksi paperillinen on aina paras vaihtoehto.
"Hyvin yleistä toimintaa"
Onko sinulla esittää tilastoja tukemaan tätä väitettä? montako tapausta tunnet?
Onko sinulla tilastoja, josta voi todeta tuon asian virheelliseksi?
Jos rotukoirien hinnat saataisiin puolitettua tai edes kolmannes pois, ei paperittomien teettäminen olisi niin kannattavaa. Vaikka hinnat alennettaisiin, kasvattajat jäisivät voitolle, ainakin kalleimpien rotujen kohdalla.
50 €!!! Paperiton maksoi sen 750€ ja paperillisen saa jo hintaan 800€!!! Kannattaako tuon viidenkympin takia alkaa marisemaan hinnasta todellakin? Sen viisikymppisen maksan ilomielin lisää, sillä tiedän, että vanhemmat ovat edes jotenkin tutkittu ja edes PEVISA:an kuuluvien rotujen osalta terveeksi todettu. Ei sitä PEVISA:a huvikseen ylläpidetä!
Ja miksi muutenkin se koiran hinta on niin suuri ongelma? Jos kasvattaisin mä en edes harkitsisi myyväni ihmiselle, jolle se 800€ on liikaa. Tokkopa saisi koira asiaankuuluvaa hoitoakaan tarvittaessa, jos jo hankintahinta on noin suuri marinan aihe! Taitaisi olla niin, että se söisikin sitä halvinta markettimoskaa ja eläinlääkäriinkin vietäisiin jos asia on kuolemanvakava ja sittenkin säästettäisiin lopetuspiikin hinta ja annettaisiin naapurin metsästäjäukon ampua se piski kesämökin takapihalle...
Voin antaa simulle pitkän listan tuntemistani kasvattajista jotka eivät tuota välipentueita. Onko sinulla siis sitä faktaa tämän toiminnan yleisyydestä? Montako tapausta tiedät ja mitä olet asian hyväksi tehnyt?
Rekattujen rotukoirien hintoja ei tarvitse puolittaa,sillä koiraa ei ole mikään pakko ostaa. Jos on kallista niin voi olla ilman.