Lombok ja malaria

O´neill

Moro!

Lombokille reissaavat oletteko käyttäneet malarialääkkeitä? Olisi tarkoitus viipyä lombokissa n. viikko tammikuussa. Tod. näköisesti Gileillä? Malarialääkkeitä suositellaan, mitä olette käyttäneet?

1

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balilla asunut

      Todennäköisempää on saada dengue-kuume Lombokilla ja Gileillä kuin malaria, joten en itse estolääkettä ottaisi. Saattaa aiheuttaa turhia sivuoireita ja jos huonoa onnea on ja saakin malarian ja on syönyt estolääkettä, malarian toteaminen on erittäin vaikeaa estolääkkeistä johtuen. Lisäksi saarilta on lyhyt matka lääkärin luo mahdollisen tartunnan saaneen hoitoon saamiseksi, joten hätä on turha. Mutta muistakaa suojatua vaatetuksella ja paikallisilla "offeilla". Hyönteiskierukat kannattaa pyytää esim. ravintolassa pöydän alle jalkoja suojaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2075
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1893
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      145
      1811
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1242
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe