Artekin nojatuolit

pellavanauha

Onko kenelläkään kokemuksia, mistä voisi ostaa sitä pellavanauhaa, jolla voisin uusia nojatuolit? Olen tehnyt sen joskus aiemminkin ja silloin sitä sai Inkalta suoraan kohtuuhintaan. Mutta sitä ei enää ole tuotannossa. Artek itse myy sitä saa hintaan 6 euroa metri, joten tämä tuote on todellakin heidän liiketoimintaa tukevassa käytössä. Tuskin he sitä itse valmistavat vaan valmistaja on joku muu, mutta kuka?

22

16796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satula

      Nojoo - kyseessähän os pellavaista satulavyötä, jota saa tukusta (=Orient Occident) hintaan 1,8 EUR/m.
      Onkelma on vaan se, että tukku ei myy yksityiselle. Käännyppäs jonkun verhoomon puoleen, ja pyydä niitä ostamaan.

      • ei sovi

        En suosittelisi satulavyötä Artekin tuoleihin. Satulavyössä on sidoksena palttina ja materiaalina pellava. Artekin tuoleissa on puuvillainen toimiviivasidoksinen nauha, ja se on muutenkin aivan erinäköistä kuin satulavyö. Ja ota huomioon, että se ei välttämättä ole pellavanväristä, vaan myös mustaa vyötä on käytetty.

        Mutta otapa yhteyttä Raisiossa sijaitsevaan Muovikum Oy:öön, p. 02-2396880. He ovat erikoistuneet verhoilutarvikkeisiin ja heillä on myös postimyyntiä.


      • aloittaja
        ei sovi kirjoitti:

        En suosittelisi satulavyötä Artekin tuoleihin. Satulavyössä on sidoksena palttina ja materiaalina pellava. Artekin tuoleissa on puuvillainen toimiviivasidoksinen nauha, ja se on muutenkin aivan erinäköistä kuin satulavyö. Ja ota huomioon, että se ei välttämättä ole pellavanväristä, vaan myös mustaa vyötä on käytetty.

        Mutta otapa yhteyttä Raisiossa sijaitsevaan Muovikum Oy:öön, p. 02-2396880. He ovat erikoistuneet verhoilutarvikkeisiin ja heillä on myös postimyyntiä.

        Artek sanoi käyttävänsä 100 % pellavanauhaa. onko se juuri sitä mistä kirjoitit? Luonnonvalkoisesta on värin puolesta nyt kysysmys. kiitos vinkistä, soittelen Raisioon.


      • www.aallontuolit.net

        Voit kysyä www.aallontuolit.net Puh 0400300628
        Terv. Jaska


    • kkkkkkkkkkkkkk

      ... www.verhoilupiste.net tai puh. 0400 300 628

      jossa ollaan erikoistuttu Artek tuoleihin ja myyvät myös mustaa sekä vaaleaa "satulavyötä", se normaali satulavyöhän ei ole sama juttu vaan on paljon "krouvimpaa" sellaista juuttimaista kangasta.

      tuolit tuli noin 100 euroa halvemmiksi, kun mitä oli Artekin tarjous korjauksesta/ SIIS todellakin 100 e per tuoli

    • Artekin tuoleihinhan ei saisi käyttää muuta kuin pellavasatulavyötä. Pellavainen on siksi kallista koska sen värjääminen on vaikeaa. Muut vyömateriaalit venyy käytössä paljon enemmän.

    • minä vaan,,,,

      Soita Johonkin verhoiluliikkeeseen=)

    • Vinkkiä

      Artek satulavyötuoleihin voit kysyä satulavyötä ja myös verhoilua Annukanverhoomosta. Annukanverhoomo myy kankaita ja Artek satulavyötä sekä verhoilee.

      Lisätiedot osoitteesta http://www.annukanverhoomo.com

      • Tuiskula

        Puuvillavyötä saa 2,8 Eur/m Muovikum Raisio. Voi tilata postitse. Jos asut lähellä Hyvinkäätä, voin vaikka minä halutessasi vaihtaa nuo satulavyöt. Juuri vaihdoin työkaverille kuuden tuolin vyöt, harrastuksena, pientä korvausta vastaan.


      • Sirkkuliino
        Tuiskula kirjoitti:

        Puuvillavyötä saa 2,8 Eur/m Muovikum Raisio. Voi tilata postitse. Jos asut lähellä Hyvinkäätä, voin vaikka minä halutessasi vaihtaa nuo satulavyöt. Juuri vaihdoin työkaverille kuuden tuolin vyöt, harrastuksena, pientä korvausta vastaan.

        Olisitko vielä innokas vaihtamaan neljään tuoliin satulavyöt korvausta vastaan? Laittaisitko sähköpostiosoitteesi, niin voin ottaa yhteyttä?


      • A.verhoomo

        Emme myy artekin pellavavyötä ilman verhoilutyötä (2015).


    • VinkkiäMyös

      Katso myös tämä: www.vanhajuttu.fi

      • sadulsepa võõd

      • 5 riviä alempaa
        sadulsepa võõd kirjoitti:

        http://www.renoveeri.net/?id=236 puoti Väike-Patarei 5
        [email protected], [email protected]

        "Palun kas teil on
        Sadulsepa linane tooli kinnitus vööd"

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/8329683


    • tiijän..

      Satulavyötuoleissa käytettävä nauha on pellavaa, ei puuvillaa, joka venyy käytössä.

      • Alkuperäinen puuvill

        Aallon tuolien alkuperäinen vyö on 100 % puuvillaa on kestävämpi kuin pellava on kokemusta ei veny.


      • Aallon tuolit
        Alkuperäinen puuvill kirjoitti:

        Aallon tuolien alkuperäinen vyö on 100 % puuvillaa on kestävämpi kuin pellava on kokemusta ei veny.

        Alkuperäisestä vyöstä tekee Aallon tuolia
        www.aallontuolit.net


    • puuvillavyö alkuperä

      Meidän vanhemmilla on tuolit kestänyt 30 v niissä on käytetty alkuperäistä vyötä puuvillaa sitä käytettiin 50 luvulta lähtien Pirjo

    • VerhoiluliikeFeeniks

      Verhoiluliike Feeniks myy aitoa pellavavyötä edullisesti! Värjäämätön vyö 4,20 €/m ja musta vyö 8,90 €/m. Täysi rulla (50 m) -10%! Kunnostamme satulavyötuolit myös puolestasi, vankalla kokemuksella! www.verhoiluliikefeeniks.net

      • VerhoiluliikeFeeniks

        Uudet hinnat ovat: värjäämätön 3,00 €/m; musta 6,50 €/m!


    • Minä

      Etsin juuri itsekin tuota tuotetta. Löysin sitä hintaan 8€/m ja 50 m rulla 245€. Yhteen tuoliin menee laskujeni mukaan reilut 19 m. En muista myyjää...

    • Prihaus

      Artekin satulavyöt valmistaa Arova/ Sveitsi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      326
      12537
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      53
      3629
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3232
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      130
      3013
    5. 103
      2968
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      75
      2712
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2618
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2522
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      48
      2408
    10. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      5
      1912
    Aihe