Tuossa:
http://www.youtube.com/watch?v=ytUYqxi_fGM
Laatu ei kovin hyvä sillä siirsin videon mpeg1 formaatissa. Päivittelen tänään illalla lisää matskua, kuvasin materiaalia yli tunnin 4 aikaan aamulla. Osa videoista on kikkailtu erilaisilla kameran säädöillä; esimerkiksi erilaisissa väreissä..
Palataan asiaan..
http://www.youtube.com/watch?v=ytUYqxi_fGM
Laatu ei kovin hyvä sillä siirsin videon mpeg1 formaatissa. Päivittelen tänään illalla lisää matskua, kuvasin materiaalia yli tunnin 4 aikaan aamulla. Osa videoista on kikkailtu erilaisilla kameran säädöillä; esimerkiksi erilaisissa väreissä..
Palataan asiaan..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuva:
http://www.webbisivu.com/ufoja.aspx
Paintissa käänteiset värit tuossa.
Mikä tuo 4 pisteen ryhmä vas. ylhäällä? Onko se joku kuulennoilla tehty jutska vai mikä? Ei oikein vaikuta luonnonmuodostelmalta, ainakaan minusta..
Tuotakaan jutskaa en ymmärrä. Katsokaapa kolmas kuva:
http://www.webbisivu.com/ufoja.aspx
Miten kuu näkyy väreissä? Aika värittömältä kappaleelta se vaikuttaa, mutta infrapunassa kaikki värit näkyy..
still- kuvaparin näkyvä valo / infrapuna, voisi vertailla mitkä maastokohdat lähettävät lämpösäteilyä. Voisivatko värit johtua siitä, että kameran valoherkän pinnan värejä ilmaisevat pikselit reagoivat tietyillä väreillä lämpösäteilyyn. Ovatko muuten vaaleat kohdat voimakkaan lämpösäteilyn alueita?
Niin, unohdin ottaa normivalokuvia. Heräsin aamulla 4 aikaan ja hoksasin kuun näkyvän, pitkästä aikaa. Oli hieman utua yms. sain mielestäni ihan ok kuvia, etenkin nuo värikuvat oli hienoja.
Siis mitä tarkoitat normi ja ir-kuvien vertailulla? Siis pitää kuva olla samalla kameralla tehty vai riittääkö esim. netistä löytyvä kuva? Perehdyn huomenna asiaan.
Mitä nuo kuun aika symmetriset pisteet on? Jotenkin muistelen että niistä olisi ollut jossain juttua, pitääpä googlen kautta yrittää löytää jotain.
Kiinnostus kuuhun on yllättäen lisääntynyt maailamalla. En vieläkään voi ymmärtää miten kuulennot yms. onnistui n. 50 vuotta sitten ja nyt tuntuu että sinne suuntaa ei jakseta/voida tehdä mitään!
Kävi mielessä että se punainen ir-suodatin kannattaisi laittaa poistettavana levynä kameraan, voisi lennosta säätää kuvaa ir-valon ja normin välillä.
Hox! noissa kuvissa ei ole näkyvän valon estoa eli niissä molemmat! Arvelisin että pelkässä ir-valossa värit ei näy??