milloin kouluun ?

Tyttäreni on 6-vuotias ja on kehityksestä jäljessä noin vuoden. Hän on saanut puheterapiaa 4- v asti. Voiko hän vuodessa vielä tehdä kehitysharppauksen, jotta voisi mennä 7-vuotiaana kouluun. Voiko vuodessa tapahtua ihmeitä. Psykologin mukaan hän on vielä pikkulapsimainen. Kuitenkin hän tietää sanojen alkukirjaimia. Uskaltaako tyttöä laittaa normaaliin kouluun ensisyksynä ? Onko jollakin samanlaisia kokemuksia ?
5510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vielä vuoden. Kumpi lapselle on pahempaa... mennä 8-vuotiaana kouluun ( mihin aikaan vuodesta on syntynyt?) vai joutua kiusatuksi?

Äänestä

ihan itsekseen lukemaan 5v ikäisenä, mutta sosiaalisilta taidoiltaan oli vielä todella kaukana ikäisistään silloin. Ajatelinkin kauhulla, että miten mahtaa tyttö pärjätä kun/jos menee 7v ikäisenä kouluun. Onneksi sitten sai kiinni ikätasoa puuttuvilta osin.

Kannattaa laittaa koulukypsyystesteihin ja miettiä sitä kouluunmenon lykkäämistä, jos sitä suositellan. Vuodessa voi tapahtua ihmeitä, tai siten ei.

Äänestä

ensinnäkin lapset loikkii eteenpäin ihan sattumanvaraiseen tahtiin. Toinen hitain ja lyhyin ja toinen harppaa sitten oikein kolmiloikan.

Oikea aika tehdä koulupäätös on ensi keväänä eikä nyt vielä. Päätöksestä riippuen sen voi vielä muuttaa kevään kuluessakin.

Jos lapsi ei ole valmis ekalle luokalle kenenkään mielestä niin miksi ette kokeilisi ns nolla tai alkuluokkaa? Siellä opetellaan periaatteessa ekan asioita, ryhmä on pienempi ja tahti on vapaa. Osa siirtyy sitten ekalle normaaliluokkaan, osa voi mennä mukautettuun ja osa hyppää tokalle suoraan. Jokaisess akunnassa tämä opetus pitäisi olla tarjolla..

Tuosta kehityksestä. Meillä lapsen kohdalla tokan keväällä maaliskuun alussa sovittiin luokalle jäännistä, huhtikuussa ope perui koko jutun ja oli ehdottomasti sitä vastaan. Tuossa neljässä viikossa tapahtui jotakin suurta jonka syytä ei kukaan tiedä, mutta lapsi teki sellaisen vuoden pituisen loikan kutakuinkin monessa suhteessa. Saattoi johtua siitä, että kertaaminen sovittiin ja tietty stressi katosi tai sitten vain kaikki pulpahti silloin paikalleen. Syystä viis, onneksi opettaja oli ajantasalla ja valmis muuttamaan meidän järkytykseksi sovittua asiaa. Siis järkytys sikäli että emme millään tahtoneet uskoa että hän on tosissaan..

Joissakin kouluiss aon vielä mahdollisuus mennä pienluokkaan jolloin osalla lapsista on oma henkilökohtainen opetussuunnitelmansa.

Kysele siis tarkoin paikkakuntanne eri mahdollisuuksista. Jos lapselle sopiva opetus on toisella puolella kaupunkia niin sinne pitää saada kyyti myös.

Äänestä

Neuvoisin odottamaan rauhassa vuoden. On varmasti tytön itsensä kannalta parempi saada kaikessa rauhassa kehittyä. Ikävämpää sen sijaan olisi mennä kouluun, jos ei vielä ole siihen valmis. Se voi olla lapselle turhauttava kokemus. Vuoden odottelun jälkeen puolestaan tyttö voi olla kypsä ja kykenevä kouluun ja saa hyvän startin koululaisen elämälle. Se merkitsee kuitenkin aika paljon tulevaisuutta ajatellen.

Monet vanhemmat suotta arastelevat antaa lapsen odottaa ja kasvaa rauhassa se ylimääräinen vuosi. Nykyisin on aika yleistä, että lapset menevät kouluun 6-8-vuotiaina. Se 7 voi olla tavoite ja ideaali, mutta lapsetkin ovat omanlaisiaan pieniä yksilöitä. Monet ihmiset pitävät ihan normaalina pitää välivuosi lukion ja yliopiston välissä. Kukaan ei pidä kummana, jos yliopiston aloittaa 19-, 21-, tai 23-vuotias. Koulun alun suhteen ollaan siinä mielessä sitten joustamattomampia. :(

Äänestä

6-vuotias olekin vielä pikkulapsi?Omat lapseni tunnistivat kirjaimia kouluunmenoiässä,eivät lukeneet.Oppivat ekalla lukemaan n.jouluun mennessä.
Jos lapsellasi on kehitysviivettä, niin suosittelen odottamaan.Ei kannata kiirehtiä,siitä on vain haittaa ja harmia kaikille,eniten lapselle itselleen.Kyllä hänellä on vielä aikaa ja ikää oppia.Kannattaa tehdä sitten keväällä koulukypsyystesti. Tämä talvi antaa varmaan kans paljon viitteitä kehityksestä. Ja muistettava että kehittyminen,oppiminen on yksilöllistä.Jokainen meistä on erilainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräs äiti kirjoitti:

Tyttäreni on 6-vuotias ja on kehityksestä jäljessä noin vuoden. Hän on saanut puheterapiaa 4- v asti. Voiko hän vuodessa vielä tehdä kehitysharppauksen, jotta voisi mennä 7-vuotiaana kouluun. Voiko vuodessa tapahtua ihmeitä. Psykologin mukaan hän on vielä pikkulapsimainen. Kuitenkin hän tietää sanojen alkukirjaimia. Uskaltaako tyttöä laittaa normaaliin kouluun ensisyksynä ? Onko jollakin samanlaisia kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu