kertokaas mulle kaikki koiraihmiset et mitkä on teidän lempirotuja ja et miksi juuri kyseiset rodut...jne...meille meinaan tulee jossain vaiheessa uusi hauvavauva (nyt on shelttipentu) ja sen rotua ei oo vielä päätetty... :)
KOIRARODUT
midara
14742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hei vaan! Minulle ostettiin juuri cairnterrieri. Se rotu on suosikkini. Se on kiltti ja oikea ilopilleri. Jos haluat enemmän tietoa, mene osoitteeseen: koirat.com . Sieltä menet koirarotuihin ja etsit cairnterrierin. Minä suosittelen cairnterrieri rotua. Minulla on cairnterrieri uros jonka nimi on Eetu. Sillä on syntymävika ja sitä ei voi valitettavasti viedä näyttelyihin, koska sen häntä on koukussa. Heissan!
Oot varmaan jo huomannu kantani... :)
Mietis nyt ihan tarkkaan että tarvitsetko toista koiraa?
miten sä voit sanoa et tarvitsenko mä toista koiraa ?? itekin oot toista shelttiä ottamassa..... :) hmm...mä vaan etukäteen tykkään suunnitella asioita ja toista koiraahan ei "sais" ottaa ennen ku edellinen on täysikasvuinen ja ei oo sen koulutus enää kesken jne...hmm...tää veitikka on koht 6 kuukautta eli joskus yli vuoden päästä ajattelin vasta... :)
Sä meinaat että yks vuotias koira on täysikänen ja sen koulutus ei ole enää kesken
-itku
ei millään pahalla, mutta mieti toiseen kertaan.
täät täysikäsen suositus tarkottaa yli 3 vuoden ikäeroa koirilla... sillä voidaan välttää valtataisteluita... ja koiran voidaan sanoa olevan peruskoulutettu ehkä just kolmen vuoden iässä, jos alotat 4 kuisena ja käyt treenaamassa muutaman kerran viikossa aktiivisesti... (ja oppia koko ikä)
niin että tarkastahan vielä kantaasi.
tosta saa vaan käsityksen et pentu on oltava... ei kovin vastuuntuntosta... koira on 10%elämästään vauva, tämänkö takia otit koiran.
ps mulla on myös toinen koira, eikä mulla oo sinänsä toista koiraa vastaan mitään...
siis mä luin jostain et jos edellinen koira on yli vuoden ni sit ois hyvä ottaa toinen koira, ettei tuu liikaa ikäeroa...tai jotain...mä vähän ihmettelinkii...siis just niitä valtataisteluita sun muuta........ siis...voi kettu...mä en enää ikinä lue koirakirjoja...........mä tarkotin et peruskoulutus ei ois enää kesken mut joo...kiitos kun sanoit ton meinaan mä oikeesti luulin....siis KIITOS...ääh...eli kolmen vuoden ikäero ois sopiva ??
Hyvä että ymmärsit... odota vielä pari vuotta ja ota sit kaveriks eri sukupuolta oleva, ni sopeutuvat vielä paremmin, edellyttäen että raskit leikata jomman kumman... Eihän se kolmen vuoden ikäero oo mikään ehdoton, mutta ainakin kaks vuotta pitäs olla... ite kuitenkin ottasin omieni kanssa varman päälle, on ikävää jos joutuu pitämään koiria eri huoneissa tai pahimmassa tapauksessa luopumaan toisesta.
muutenkin kiva että vanhemman koulutus on mallillaan, sillä vaikka kuinka kuvittelis että on aikaa opettaa molempia, totuus on että väkisinkin toisen opetus repsahtaa.
Siis nauti elämästä ensin yhden koiran kanssa, ei oo kiirettä
onnea teille, koirallasi on tervepäinen ja ymmärtävä omistaja
kiitos... :) mä kyl jaxan odotella viel pari vuotta...ja kyl ton yhen kanssa tekemistä riittää...
mun lempirotu on newfoundlandinkoira samoin mun äitin koska se kasvattaa niitä ja mun on yks 2 vuotias narttu koira milla. se on todella perheystävällinen ja seurallinen koira tosin ne tarvitsevat paljoon tilaa kokonsa takia!!!!
niin että meillä on kotona kolme iloista bokseria, se on suosikkini. Riippuu tietenkin minkälaista koiraa haluat siis että haluatko alkaa kouluttamaan sitä onko aikaa pitkille lenkeille yms. Bokserit ovat lapsiystävällisiä, rakastavat katsoa lasten leikkejä. Ne eivät myöskään yleensä hauku tai vingu. Bokserit ovat todella seurallisia ja energisiä ja vaativat omistajaltaan aikaa. Ne saattaa olla vaikeasti koulutettavia. Jääräpäisiä ihania suloisia veitikoita :)
ei tosin sovi ensimmäiseksi koiraksi mutta tästä koirasta saat koiran isolla K:LLA!!=)vaatii koulutusta ja määrätietoisuutta paljon mutta kaikki on vaivan arvoista. meidän 1-vuotias pojumme on valoittanut koko tuttavapiirin ihmisrakkaudellaan ja ystävällisellä luonteellaan.=) tulee toimeen kaikkien rotujen sekä urosten että narttujen kanssa, rakastaa lapsia ja nuoleekin kaikki rapsuttamaan tulevat ihmiset läpimäräksi.on tosi ovela olevinaan...joten itse pitää olla ovelampi!=) ei hauku sisällä ilman oikeaa syytä, on miellyttämishaluinen tiettyyn pisteeseen asti ja varmasti lahjottavissa herkuilla...=) heh....vahtii omistajaa mutta ei liikaa,tositilanteessa puolustaa henkesäkin uhalla. ainakaan meillä ei ole ollut ongelmia agressiivisuuden kanssa vieraita kohtaan, paitsi kerran kun yömyöhään ulkona huppupäinen kundi lähti seuraamaan ja jäi sitten seisoskelemaan yhteen tienristeykseen jossa jökötti vielä takaisintullessamme. silloin koirani kyllä sanoi mielipiteensä asiasta ja kundiin tuli vauhtia.=)
TANSKANDOGGI!!!!
mun lempparit on kultainennoutaja,jackrussellinterrieri,vehnäterrieri ja mäyräkoira...ym. =)
ittelläni on kylläkin tällä hetkellä sekarotuinen tyttö koira...=)
Se ei ole sellainen kuin jossain lööpeissä lukee. Se on mukava ja rauhallinen. Olen itse ottamassa koiranmeille viidenneksi sakemanniksi... Ihanaaaaa
Ehdottomasti tiibetinspanieli on maailman paras koirarotu, sitä söpömpiä ja parempia koirarotuja ei ole!!!<3 Tykkään niistä koska ne ovat:
-pieniä seurakoiria
-ihanan pehmeitä
-söpöjä
-hieman omapäisiä
-ystävällisiä
-niillä on söpöt ilmeet
-helppohoitoinen turkki
-aika terverotu
-uskollisia
-luonne on ihana<3