Omavarainen mahdollisuus ruoan tuottamisen säilyttämiseksi on välttämätön ja hornettejakin tärkeämpi osa maanpuolustusta. Kauppasaarroilla ja kuljetusten estämisellä tämä kansa olisi helppo tappaa nälkään.
maatalous on
maanpuolustusta
4399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tulisi karsimaan omavaraisuustarpeen? Natossahan aluetta puolustetaan liittona, yksittäisen jäsenen ei tarvitse olla omavarainen hornettienkaan suhteen?
Uusi piru seinälle?
Minä olen ymmärtänyt, että Hornetit on hankittu juuri natoyhteensopivuutta varten. Rahaa paloi ja taitavat romut olla jo nyt miltei käyttökelvottomia.
Vaikka natoon liityttäisiinkin, niin tuskin sitä sapuskaa horneteilla amerikoista tänne tuotaisiin. Maantieteellinen sijaintimme on mikä on.
jokka kyllä pitää paikkansa mutta kun on kysymys ahneudesta ja vesivarojen tuhoamisesta jotka hyvällä tahdolla voi välttää........nykymuotoinen maataloustuki haittaa vakavasti Suomen vesiensuojelun päämäärien toteutumista, erityisesti hajakuormituksen vähentämistä. Tuen laskentaperusteet ovat vääristyneet ja ne perustuvat epärealistisiin sato-odotuksiin, jotka tilastojen mukaan eivät toteudu. Seurauksena on tarpeeton ylilannoittaminen, joka pilaa vesistöjämme.
”Esimerkiksi syysvehnän yleinen satotavoite hehtaarille on 5000 kg, vaikka keskimääräinen sato on 3500 kg. Peltojen sijasta lannoitetaan vesistöjä, kun kasvit eivät sido ravinteita
En henkilökohtaisesti suosi tällaista "tehomaataloutta". Se, että tehdään lihantuotantotehtaita ja maidontuotannon jättiyrityksiä, mielestäni on laaja-alaisessa maassamme järjetöntä luonnon kuormituksen kannalta ja myöskin eläintautien mahdollinen leviäminen maksimoituu. Muistammehan sikaruton ja hullunlehmäntaudin. Lisäksi tuollainen suuntaus tehostaa maaseudun autioitumista ja lisää työttömyyttä. Nykyinen suuntaus tekee kaikista velkavankeja ja suuruudenhullut jatkavat, jos jatkavat kuin pörssipelissä ikään.