Lyhyesti: Panasonic DML-FZ50 vai Fuji Finepix S9600?
Panasonikissa valovoimaisempi zoomi, kuvanvakaaja, toimivampi manuaalizoomi?
Fuji ei vissiin kohise yhtäpaljon kun pana? Halvempikin..
Kerro jos olet noista hajulla.
...toivoon hän.
Pana vs Fuji
6
856
Vastaukset
- ent. Panisti
Fuji.
noiden erojen lisäksi optiikassa on eroa. Panan Leica optiikka piirtää huomattavasti paremmin kuin fujin optiikka, vaikka sekään ole kehno.
- noista on parempi
Kyllä se Pana vie noista voiton ja itse omistan Fujin pokkarin. Katsoppa arvostelut dpreview:ltä. Pana on hieman helpompi käyttää ja RAW:lla kuvattaessa pääset erinomaiseen lopputulokseen(HUOM, kuvaa RAW:lla). Fujissa optiikka on Tamronin valmistama ja samaa käyttää mm. Fuji S6500fd jossa se toimii jopa paremmin kuin mitä tässä hieman isommassa kamerassa. Panassa on selvästi parempi optiikka ja Fujissa parempi kenno, mutta kyllä kaikki arvostelut ja kokemukset viittaavat siihen, että Panalla saa tasaisempia parempia tuloksia.
- jos osaa
Panasonicissa on enemmän potentiaalia ja taitojen karttuessa siitä saa enemmän irti kuin Fujista.
- abu`
Huomenna haetaan Panasonikki. -Tai Nikonin D40X parilla kittiputkella. Kolmaskin mielessä, eli Pentax K10D. Joku noista, katotaan ny mikä mukaan tarttuu. (käteisen jälkeen)
- järkeä saa käyttää
On se ikävä, että ammattilehden kehuvat Panasonicia vertailusta toiseen, mutta silti niin moni ottaa samanhintaisen lelukameran.
Ehkä pieni koko houkuttelee, kun kuvanlaadusta ja tekniikasta ei ymmärretä mitään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82804Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat262586Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 92518
- 26492
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 42457
- 47427