Mitä ihmettä?!

DopeManne

Minkä hemmetin takia kaikkien pitää pennuttaa dobberinsa?! Valkattais vaan ne rotunsa parhaat, eikös? ja kenelle koiransa myy, tulee olla ehdottoman tarkka! Esim apulassa kun selasin huvikseni myytäviä koiria, on doberman pentueita AIVAN liikaa :( puolivuotiaita ja vanhempiakin, kierrossa jo poloiset. Tämä tietää ongelmia. ei ole ihan joka maijan ja matin koira!!
>:( miettikää hieman pidemmälle pennuttajat..

3

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep jep

      Pennutuksella ja jalostuksella on suuren suuri ero, jota kaikki eivät vaan tunnu tajuavan. Jalostukseen käytettävien yksilöiden valintojen takana on muutakin kuin että : "No kun toi on niin ihana, ja sen pennutkin olis varmaan tosi söpöjä..." Jalostuksessa käytettävillä koirilla on ominaisuuksia jotka koetaan poikkeuksellisen hienoiksi, ja tärkeiksi rodun oikeaan suuntaan kehittämisen kannalta. Aivan erikseen ovatkin sitten ihmiset joille pentujen tekemiseen riittää että koira on ihan ok, ja sillä ei sen suurempia vikoja ole. Tällainen on mielestäni pennuttamista. Ja kyllä, kiertolaisia on jo aivan liikaa, koiria on kysyntään nähden liikaa, ja sitten niitä automaattisesti menee vääriin käsiin. Tottakai on ymmärrettävä etteivät kasvattajatkaan ole mitään ajatustenlukijoita, ja vastuullisiltakin kasvattajilta menee aina välillä pentuja ihmisille jotka eivät sovellu rodulle. Mutta tämähän nyt sitten taas on vain ikävä tosiasia, ei mikään uutinen.

      • että dobermann

        on PK-rotuinen, eli pelkät hienot näyttelytulokset eivät saa olla syy pennuttaa. Pitää olla jotakin näyttöä myös siitä, että koira kykenee tekemään sitä mihin se on tarkoitettu, eli PK-lajeja.


      • xxxxx
        että dobermann kirjoitti:

        on PK-rotuinen, eli pelkät hienot näyttelytulokset eivät saa olla syy pennuttaa. Pitää olla jotakin näyttöä myös siitä, että koira kykenee tekemään sitä mihin se on tarkoitettu, eli PK-lajeja.

        Joo, ei todella riitä hyvät näyttely-tulokset yksin, sillä poikkeuksellisen kauniskin dobermann, jolla on huonot hermot, tai joka on täysin soveltumaton pk-lajeihin, ei todellakaan ole paras mahdollinen rotunsa edustaja. Ja rodunomaisia piirteitähän tulisi vahvistaa ja parantaa. Ei pidä lähteä dobberista puudelia tekemään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      198
      4725
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3400
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      119
      2944
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2922
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2850
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2277
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2268
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1995
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      68
      1585
    Aihe