Mitä ihmettä?!

DopeManne

Minkä hemmetin takia kaikkien pitää pennuttaa dobberinsa?! Valkattais vaan ne rotunsa parhaat, eikös? ja kenelle koiransa myy, tulee olla ehdottoman tarkka! Esim apulassa kun selasin huvikseni myytäviä koiria, on doberman pentueita AIVAN liikaa :( puolivuotiaita ja vanhempiakin, kierrossa jo poloiset. Tämä tietää ongelmia. ei ole ihan joka maijan ja matin koira!!
>:( miettikää hieman pidemmälle pennuttajat..

3

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep jep

      Pennutuksella ja jalostuksella on suuren suuri ero, jota kaikki eivät vaan tunnu tajuavan. Jalostukseen käytettävien yksilöiden valintojen takana on muutakin kuin että : "No kun toi on niin ihana, ja sen pennutkin olis varmaan tosi söpöjä..." Jalostuksessa käytettävillä koirilla on ominaisuuksia jotka koetaan poikkeuksellisen hienoiksi, ja tärkeiksi rodun oikeaan suuntaan kehittämisen kannalta. Aivan erikseen ovatkin sitten ihmiset joille pentujen tekemiseen riittää että koira on ihan ok, ja sillä ei sen suurempia vikoja ole. Tällainen on mielestäni pennuttamista. Ja kyllä, kiertolaisia on jo aivan liikaa, koiria on kysyntään nähden liikaa, ja sitten niitä automaattisesti menee vääriin käsiin. Tottakai on ymmärrettävä etteivät kasvattajatkaan ole mitään ajatustenlukijoita, ja vastuullisiltakin kasvattajilta menee aina välillä pentuja ihmisille jotka eivät sovellu rodulle. Mutta tämähän nyt sitten taas on vain ikävä tosiasia, ei mikään uutinen.

      • että dobermann

        on PK-rotuinen, eli pelkät hienot näyttelytulokset eivät saa olla syy pennuttaa. Pitää olla jotakin näyttöä myös siitä, että koira kykenee tekemään sitä mihin se on tarkoitettu, eli PK-lajeja.


      • xxxxx
        että dobermann kirjoitti:

        on PK-rotuinen, eli pelkät hienot näyttelytulokset eivät saa olla syy pennuttaa. Pitää olla jotakin näyttöä myös siitä, että koira kykenee tekemään sitä mihin se on tarkoitettu, eli PK-lajeja.

        Joo, ei todella riitä hyvät näyttely-tulokset yksin, sillä poikkeuksellisen kauniskin dobermann, jolla on huonot hermot, tai joka on täysin soveltumaton pk-lajeihin, ei todellakaan ole paras mahdollinen rotunsa edustaja. Ja rodunomaisia piirteitähän tulisi vahvistaa ja parantaa. Ei pidä lähteä dobberista puudelia tekemään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe