Verotiedot julkistettiin

Kimin nimeä ei näy

Vuoden 2006 verotiedot ovat tämän päivän puheenaihe. Miljonäärien ansiotuloista kertyy paljon tuloja suomalaisille.
Kovatuloisista yksi ei listoilla näy: Räkä Räikkönen ei maksa senttiäkään tuloveroa Suomeen.
Sen sijaan Marcus Grönholm näyttää maksavan. Ilmeisesti Marcus Grönholm on TYHMÄ kun ei ole muuttanut kirjoille Sveitsiin tai Monacoon, niin kuin muut moottoriurheilijat. Samoin Mikael Lilius, Aatos Erkko ja Jorma Ollila ovat tyhmiä, kun maksavat veronsa Suomeen.
Sen sijaan Räkä Räikkönen on AIVOKUNINGAS, kun on hoksannut saavansa enemmän fyrkkaa taskuunsa, kun vaihtaa asuinpaikkansa Sveitsiin. Suomessa voi käydä kännittelemässä ja klubi-iltoja viettämässä hyvällä omallatunnolla, kun kerran moottoriurheiluväki tämänkin palkitsee.
Se osa kansakunnasta, jolla on moraalista selkärankaa, tuomitsee tämän jyrkästi.

20

1584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulkku räkä

      kimiä suomen kansalaisena vaan sveitsin kansalaisena! joten sveitsiläinen kimi räikkönen voitti mestaruuden tänä vuonna!

      • kakeruus

        on kuvottava suomalainen ominaisuus!


      • mitä näitten
        kakeruus kirjoitti:

        on kuvottava suomalainen ominaisuus!

        pässien päässä liikkuu. Kimi on tuonut Suomelle myönteistä julkisuutta enemmän jo nyt, kuin kaikki te verotietojen yms. tutkijat ja kateelliset muut yhteensä pystytte surkeen elämänne aikana varastamaan toisiltanne.

        Jos suomalaisuus on tollasta, mitä täällä porukat valittaa, niin mäkin muutan Sveitsiin, ja en kusekkaan tännepäin. En ikinä kehtais kertoo, mitä suomalaiset voi omilleen tehdä. Surkeita paskoja, kateelisia, negatiivisia, kyrmyniskoja ootte kaikki, jotka parjaatte aina jotain, joka menestyy.

        Ja miten se yleensäkin auttaa sinua, joka luet jotain verotietoja omassa elämässäs ?


      • isänmaallinen veronsa maksava
        mitä näitten kirjoitti:

        pässien päässä liikkuu. Kimi on tuonut Suomelle myönteistä julkisuutta enemmän jo nyt, kuin kaikki te verotietojen yms. tutkijat ja kateelliset muut yhteensä pystytte surkeen elämänne aikana varastamaan toisiltanne.

        Jos suomalaisuus on tollasta, mitä täällä porukat valittaa, niin mäkin muutan Sveitsiin, ja en kusekkaan tännepäin. En ikinä kehtais kertoo, mitä suomalaiset voi omilleen tehdä. Surkeita paskoja, kateelisia, negatiivisia, kyrmyniskoja ootte kaikki, jotka parjaatte aina jotain, joka menestyy.

        Ja miten se yleensäkin auttaa sinua, joka luet jotain verotietoja omassa elämässäs ?

        Ei siinä tarvitse kateellinen olla jos veropakolaiset sapettavat. Maksaisi veronsa suomeen niin kaikki olisi hyvin, mutta nyt en arvosta en!


      • oot oot
        isänmaallinen veronsa maksava kirjoitti:

        Ei siinä tarvitse kateellinen olla jos veropakolaiset sapettavat. Maksaisi veronsa suomeen niin kaikki olisi hyvin, mutta nyt en arvosta en!

        . Kyllähän tästä ketjusta ilmenee, että verotuloja Kimiltä Suomeen tulee, ja reilusti. Sehän oli sulle tärkeää.

        Nyt voit arvostaa Kimiä, kuten itseäsikin. Olettehan samanvertaisia. Vai luuletko että Kimi vastaavassa tilanteessa itkisi täällä sitä, kun sinä et maksa verojasi ?

        Sulla on muuten aikaimoinen lista sitten niitä menestyneitä yrittäjiä, urheilijoita ja taiteilijoita, joita et voi arvostaa, tiesitkös sitäkään.

        pässi


    • Häkkinen?

      Paljonko Häkä on maksanu veroja viimesen 10 vuoden aikana Suomeen??

    • itket?

      Oletko edes tarkistanut mitä Suomen laki sanoo kun työnantaja on ulkomaalainen eikä edes ole toimipistettä Suomessa Ja työ tehtävätkin ovat ulkomailla. Lisäksi on suurimman osan vuodesta ulkomailla. Itse olisit tietysti niin pässi, että maksaisit vuodessa 18 miljoonaa veroja Suomeen vaikka ei olisi pakko. Ei kukaan muu niin tyhmä ole.

    • rikolliset kuriin

      Se on jokaisen urheilijan omasta moraalista ja rehellisyydestä kiinni, muuttaako kirjoille halvemman verotuksen maahan. Alppihiihtäjistä Kalle Palander on Monacon veropakolainen, Tanja Poutiainen maksaa tuloveronsa Suomeen.
      Näitä veropinnareita ei voi lain puitteissa rangaista, mutta heitä tulisi boikotoida kaikin mahdollisin tavoin. Mainostelkkarin maksullista formula-tv-kanavaa tai autourheilulehtiä ei tulisi tilata.

      • Taidat olla mursu

        haista sinä mursu paska


    • kateellinen jopa

      naapurillesi, kun pitää kaikkien verotuloja eli tuloja vertailla. Ja omasi kun eivät edes päässeet tuolle listalle. Tuon listan lukeminen on jo kateellisuuden huippu.

    • reynolds

      Pelkäätkö että fattasta loppuu fyrkat ja joudut menee duuniin?

    • passi pois

      Pitäisi poistaa Suomen passi ja kansalaisuus.
      Räikkönen saa kimittää ihan vapaasti siellä sveitsissä loppu elämänsä pystinsä kanssa kun ei maksa veroja suomeen

      • olla niin

        että jos veronmaksunmäärän mukaan saatais pitää kansalaisuus niin se menisi sinulta ennen kimiä!ja jos laki määräis kansalaisuuden asuinpaikan mukaan niin suomenlippu nousus hyvin harvoin palkintojenjako tilaisuuksissa.


    • tuo

      grönholm saa maataloustukiaisia,maajussi kun on.sen takia se pysyy suomessa.hirvonenkin on kirjoilla muualla.se on kumma että ihmisiä ei pänni suuryritysten riistotoimet,inisevät jostain kimin veroista.mutta osa näistä näistä inisijöistä on selkeästi mielenterveyspotilaita.

    • kimi on rikas

      Voi jumalauta et ihmiset voi olla katkeria koska heillä itsellään ei ole miljoonia ja kuulevat että erinomainen moottoriurheilija ei maksakkaan rahaa taviksille suomeen huhuh suomen jotkut ihmiset on katkeria ihmisiä. Tajuuksä et ei toi sun mielipuolinen katkeruus auta ASIAA.

    • älkää huolehtiko

      Kyllä se Kimi kuskaa rahaa tänne Suomeen..älkää murehtiko.

    • paitsi, että

      Kimi on talokauppojensa yhteydessä maksanut veroja Suomeen enemmän kuin keskituloinen maksaa koko elämänsä aikana.

    • Jees...

      Kimi asuu Sveitsissä, koska sieltä on lyhyempi matka töihin. Hän asui siellä jo Ferrari-aikoina ja jokainen osaa laskea, että Maranelloon on lyhyempi matka Bernistä kuin Hesasta.

      • abdurzal

        Eikö olisi kannattanut muuttaa suoraan Maranelloon? Lyhyempi matka töihin Ja ei siellä Italiassa veroja tarvitse maksaa ainakaan kovin paljon.


    • Koliman

      Olet ilmiselvästi "toinen kotimainen" joten vedä jotain päähäs mieluimmin ruotsinlaivalla!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe