Betonibunkkerit maan tasalle

sanoo ARAn ylijohtaja

"Pitkällä aikaperspektiivillä lähes kaikki 1960- ja 1970-lukujen kerrostalot pitäisi purkaa ja uusia", sanoo Asuntorahaston ylijohtaja Hannu Rossilahti

http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/rakentaminen/10892.html

Tämähän olisi toteutuessaan todellinen ympäristöteko. 60-70 luvun betonibrutalismi täyttää ympäristörikosten tunnusmerkit, mutta ammattikunnassa näiden rikosten katumisesta ei ole merkkiäkään. Eli uutta ajattelua kaivattaisiin.

Arava-alueiden uudistamisessa voisi soveltaa jonkinlaista kaupunkikuvallista ohjausta Helsingin HITASin tapaan. Toivottavasti kuitenkin rima asetetaan korkeammalle kuin laman jälkeen on ollut tapana. Tuutistahan on tullut taas näitä samankaltaisia betonilaatikoita kuin liukuhihnalta. Asukkaita ja kaupunkilaisia ilahduttavia poikkeuksia on ollut varsin vähän.

Joka tapauksessa hyvä uutinen. On myös haaste suomalaiselle suunnitteluosaamiselle näyttää että osataan arvioida menneitä virheitä ja muuttaa ajttelutapaa, toivottavasti melko radikaalisti!

9

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojelukohteita

      Usko tai älä ne vielä laitetaan purkukieltoon ja niistä tulee suojelukohteita. Onhan niissä aikansa kuva.

      Samanlaista puhetta on ollut aikoinaan jugendtaloista. Niitä pidettiin hirvityksinä jotka haluttiin jyrätä matalaksi. Nyt noita samoja hirvityksiä palvotaan.

      • tukkiboi

        Sinusta 60-luvun talot ovat hirvityksiä ja jugendtalot ovat hirvityksiä. Olisipa kiva tietää mistä sinä oikein tykkäät?


      • suojelumies
        tukkiboi kirjoitti:

        Sinusta 60-luvun talot ovat hirvityksiä ja jugendtalot ovat hirvityksiä. Olisipa kiva tietää mistä sinä oikein tykkäät?

        Aloittaja piti 60-70-lukujen kerrostaloja hirvityksinä. Minä kerroin että aikanaan jugend-talojakin on pidetty hirvityksinä vaikka nykyisin yleinen mielipide niitä ihannoi.

        Epäilen että jonain päivänä noiden 60-70-lukujen "hirvityksien" suojelemisesta nousee oikein kansaliike.

        Kun lukee aloittajan laittaman linkin, niin huomaa ettei artikkelissa ollut tarkoitus purkaa hirvityksiä pois ja palauttaa alue luonnolliseksi. Päinvastoin tilalle haluttiin tehdä vielä tieheämpään asuntoja. Kuulostaa että tilalle oltaisiin tekemässä vielä pahempia hirvityksiä.


    • lklkhkhjh

      Aloitetaan Tapiolasta, sitten Itä-Pasila, Merihaka, Korso, Kannelmäki, Matinkylä, Tuomarila, Suvela, Karakallio....Hervanta ja mitä niitä onkaan.
      Taitaa koskea 90% 60-luvun jälkeen rakennetuista kerrostaloista. Puskutraktoreilla riittää töitä.

      • tukkiboi

        Kaikki nurin. Mitä tilalle? Kenties ruotsalaista uusromantiikkaa? Heja Sverige?


      • suojelupoliisi sinä
        tukkiboi kirjoitti:

        Kaikki nurin. Mitä tilalle? Kenties ruotsalaista uusromantiikkaa? Heja Sverige?

        oikein olet?
        Ruotsalaiset osaa lähiörakentamisen muutaman pykälän fiksummin, jos Kartanonkoski käy työnäytteestä, joten mikäs on ongelmasi?


    • arxitehti

      ihan noin totaalinen ratkaisu toimi. Joku nekin asunnot omistaa. Voi olla kohtuullinen shokki jos 20 v maksettu asunto puretaan alta.

      • alkuperäinen kirjoittaja

        Olet oikeassa, joku omistaa nämä happanevat 600.000 krs-m2. Hyvä kysymys on miten operaatio rahoitetaan. Vanha lahoaa alta, vanhan korjaaminen tulee melkein yhtä kalliiiksi kuin uuden rakentaminen. On mielenkiiintoista nähdä kuinka päätöksenteko taloyhtöissä onnistuu.

        Kaavoittajan ohjaus laatu/hintatason optimointiin auttaisi, ettei toistettaisi vanhoja virheitä. Olisi kuitenkin tärkeää asettaa rima tarpeeksi korkealle uudisrakennuksille ja tehdä oikeasti viihtyisää sekä asukkaille että kaupunkilaisille.


      • alkuperäinen kirjoittaja
        alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:

        Olet oikeassa, joku omistaa nämä happanevat 600.000 krs-m2. Hyvä kysymys on miten operaatio rahoitetaan. Vanha lahoaa alta, vanhan korjaaminen tulee melkein yhtä kalliiiksi kuin uuden rakentaminen. On mielenkiiintoista nähdä kuinka päätöksenteko taloyhtöissä onnistuu.

        Kaavoittajan ohjaus laatu/hintatason optimointiin auttaisi, ettei toistettaisi vanhoja virheitä. Olisi kuitenkin tärkeää asettaa rima tarpeeksi korkealle uudisrakennuksille ja tehdä oikeasti viihtyisää sekä asukkaille että kaupunkilaisille.

        muuten hyvä kysymys ennallaan, kuinka hanskataan niin että laatutaso saadaan 2010-luvulle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      175
      10530
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      57
      2873
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2608
    4. 86
      2462
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2172
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      251
      2022
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1441
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1250
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      902
    Aihe