Omien kokemusten myötä olen tullut havaitsemaan, ettei VV auto ( maahantuoja ), eivätkä sen orjina olevat edustajat vastaa mistään vioista takuuaikana eikä sen jälkeen vapaehtoisesti.
Tuulilasi-lehden mukaankin VW on huoltopalvelun laatumittauksissa ollut jo vuosikausia jatkuvasti häntäpäässä.
Parannetaan tilannetta ottamalla yhteyttä kuluttajavirastoon ryhmäkanteen merkeissä, nyt kun se on mahdollista !
Tuulilasi-lehden mukaankin VW on huoltopalvelun laatumittauksissa ollut jo vuosikausia jatkuvasti häntäpäässä.
Parannetaan tilannetta ottamalla yhteyttä kuluttajavirastoon ryhmäkanteen merkeissä, nyt kun se on mahdollista !
Vastaukset 4
Vanhimmat
jep.
Vuosien varrella ei ole ollut mitään ongelmia korjata takuuaikana ilmenneet ongelmat kuntoon. Kokemusta useista autoista.
Kerran olen käyttänyt takuuhuollossa autoa. Meni viisitoista minuttia ja auto tuli kuntoon. Ei maksanut mitään, tietenkään.
Kerran olen tähän mennessä käyttänyt kausihuollossakin. Asiallinen, ripeä ja ennen kaikkea halpa keikaus.
Ainut negatiivinen asia tulee siitä kun kävin korjauttamassa etu-umpion ja vaihdattamassa tuulilasin (tuli vähän vauriota kivestä). Tuulilasin vaihdon jälkeen tulin seuraavana aamuna seitsemältä paikalle, onnekseni kirja mukana. katsoin tullessa, että auto seisoi pihassa, mutta jäin odottamaan tekstiviestikuittausta kahvilaan. Puolentoista tunnin jälkeen kävin kysäisemässä tilannetta, kun piti olla ennen kahdeksaa valmis. Kaveri katsoi koneelta, ja väitti kirkkain silmin että oli "just valmistunut", ei vaan ollut vielä kuittaus lähtenyt. Auto oli edelleen samassa paikassa. Jos olisi talvi ollut, olisi varmaan ollut yön lumisateetkin päällä. :)
Mutta muuten ihan hyvää palvelua. Ja halvat hinnat. Toki vaikutusta voi olla sillä, että edellinen auto oli Rellu, ja sen huolto oli oikeasti surkea, syvältä ja poikittain. :)
Kaikki on todellakin hyvin VW huollossa siihen asti, kunnes tulee vikaa jota ei korjata viidessätoista minuutissa ja sitä yritetään takuuseen tai virhevastuuseen.
Kohtelu muuttuu.
Sama ilmiö eri huolloissa ja eri paikkakunnilla.
Virhevastuulakia ei edes tunnusteta VV Auton taholta, heidän rajansa on "tehtaan kanta".
Usa:n vikaraporttitilastoja näyttämällä sain kerran korjauksen mutinoitta.
Se oli ainoa kerta.
Vikoja on uutena 2004 ostetussa Golfissa piisannut.