Mitä sanoo laki, saako oppilas kopioida koulusta jonkun softan kotiinsa ja vain omaan käyttöön? Esim. jos tarvitsisi sitä softaa opiskelussaan?
Saako koulusta kopioida softan?
mitä sanoo laki?
3222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joissakin oppilaitoksissa on opetuksessa tarvittaviin ohjelmiin hankittu oppilaitoslisenssi, joka sallii asentamisen oppilaan omaankin koneeseen.
Jos näin on, se on laillista, jos lisenssiä ei ole, laitonta.
Jos lisenssiä ei ole, siitä käryää aika helposti ja koulu joutuu maksumieheksi eikä oppilaankaan päätä silitetä.
Miten muka yksityiskäyttöön otetusta laittomasta kopiosta voisi kärytä? Suomessa ei pahemmin softatarkastajat kierrä ihmisten koteja tutkimassa.
..kun oli aikoinaan tietokonetekniikan kurssi ja koottiin oma kone niin opettaja antoi vapaasti kopsata sitä windows xp -cd:tä. myöhemmin kun piti uudelleenaktivoida se päivityksen jälkeen, niin lisenssiavain ei enää kelvannutkaan.