Kenellä on kokemusta Kyproksen Protaraksesta. Olemme menossa sinne kesällä -08, 2 aikuista 2 murrosikäistä. Hotellissa ei kuulu aterioita hintaan joten mikä olisi sopiva budjetti viikon matkalle?, mikä on hintataso ruuan suhteen jos itse laittaa ruuan?
Kertokaa kokemuksia muutenkin ko. paikasta.
Kertokaa kokemuksia muutenkin ko. paikasta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lasten kanssa. Olimme n.10 vuotta sitten ko.kohteessa,upeat rannat. Kypros muutenkin tuttu,toissa talvena olimme n.2kk Larnakassa, kiersimme kaikki lomakohteet,Limassolissa olemme olleet pari kertaa lomalla.
Ruoanhinnoista sen verran, kun olette vain viikon, ei paha vaikka käy illalla syömässä ravintolassa, Kyproksella usein hyviä 3ruokalajin menuja ravintoloissa. Joka tapauksessa halvenpaa ulkona syönti kuin Suomessa.
Sitten kaupan elintarvikkeiden hinnoista, huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Esim.2006 hinnoista, juustot n.3-5 eur/kilo,liha n.3-4eur/kilo. Vihannekset ja hedelmät tuoreita,todella edullisia. Esim.ostimme usein hedelmätoreilta mandariineja tai appelsiineja, muovikassi maksoi noin 2eur.
Protaraksen lähellä on Paralimon kylä(?), siellä oli jo silloin jo todella iso marketti, edulliset hinnat. Eli aamupala ja päivän naposteluruoat kannattaa itse laittaa.
Budjetista en osaa sanoa, kun olemme reissanneet vain me 2 aikuista, ilman lapsia.
Olin 2006 syksyllä protaraksessa, kohtuullisen
pieni ja rauhallinen paikka, joskin engelsmannit.
Hotelli oli Luis Althea Beach...4x paikka, oltiin
kylläkin puolihoidolla...se oli loistava juttu,
kaikki tykkäsi. Minulle jäi kuva että ainakin
hotellialueella hinnat olivat ihan suomen tasoa.
Siinä oli joku kylä n 5km päässä, en muista nimeä
mutta paikallinen, ei siis lomakylä..siellä oli
hieman edukkaampaa...mut se puolihoito oli loistava.
Viikkobdj vois olla 600€, jos ei tulistele liikaa.
2 2 kokoonpanolla.
Sen läheisen kylän nimi on Paralimni. Sinne pääsee edullisesti ja helposti paikallisbussilla, joka kulkee sesonkiaikoina useita kertoja tunnissa Agia Napasta Protaraksen kautta Paralimniin. Paralimnissa on ainakin kaksi isoa supermarkettia, joista voi ostaa elintarvikkeita käypään hintaan todella laajoista valikoimista.