Tervehdys. Laminaattilattia asennettin ohjeiden mukaisesti ammattilaisten toimenpitein ja se näytti pitkään hyvältä. Nyt kuitenkin muutama laminaatti on päästään irronnut toisestaan (lukkopontti ei liima)ja siinä on muutaman mm väli. Mikä on paras tapa korjata ko välit?
Laminaatin välit
Väli
32003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lattiaa joka on lähempämä irronneita päätyjä. sen jälkeen sillä vähän z-mallisella laminaatti tai parkettiraudalla lyödään laminaatin pääädystä (= irronnut rivinpää) keskilattialle päin. laminaatti liikkuu kyllä sen verran että saatte päädyt takaisin kiinni. kyseessä on ollut ihan normaali laminaatin eläminen ja yleensä vastaavat raot syntyvät siitä että toisessa reunassa lattiaa on jotain painavaa joka ei anna lattian liikkua tasaisesti. kerran korjattuna en ole koskaan nähnyt kyseisen vaivan uusiutuvan toiseen kertaan. jos yhtään lohduttaa tämä tieto. näin tehtynä lattianne on ihan kunnossa ja mielenrauha palannut. t.x-rautakauppias
antakaa olla, keväällä se rakoilu siitä asettuu taas.
asia hoituu. Jokaiselle tapahtumalle on ainakin yksi syy, yleensä muutaman asian yhteissumma. Huoneilma ja/tai lattiamateriaali on kuivunut turhankin nopeasti, jos päätysauma on auennut. Syitä voi olla esim. syksyllä päälle kytketty lattialämmitys.
Jos aukeaminen on kulkuväylällä, alustassa voi olla liikaa epätasaisuutta, elikä sauman "pumppausliike" on turhan pitkä ja kuivumisliikkeen voimasta sauma aukeaa.
Yksi mahdollisuus on, että kyseisten rivien päässä on esim. silikonikiinnitteinen lista tai kaapisto lattian päällä, joka estää lattiamateriaalin luonnollisen elämisliikkeen. Jos siellä on silikonikiinnitteinen lista, kannattaa silikonia hieman katkoa esim. filerausveitsellä listan alta. Syitä voi olla muitakin, mutta tässä päällimmäisiä. Sauma kannattaa joka tapauksessa koputella kiinni eikä odotella ensi kesää.