Lunta ...:)

Nyt sitä sitten saatiin tännekin! Kumma miten ensilumi saa lapsetkin ihan täpinöihin vuodesta toiseen.
Täällä olis pitänyt saada pulkka, sukset ja JOULUKUUSI :0) heti aamutuimaan.
Nyt lenkille koirien kanssa, mahtaa olla yhtä hyppelyä matkanteko ensialkuun :)

7

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tännekkin sitä lunta luvattiin jopa 10cm. muttei ole vielä tullut yhtään, ilma on ihan kirkas ja
      2 astettä lämmintä näyttää mittari

    • kera pikkupakkasen. Nyt tulee räntää taivaan täydeltä ja asteita 0,5 plussaa. Hyvin tyypillinen keli pyhämiestenpäivän keliksi.
      Lumi saa vanhankin nuortumaan. Vanha herra Emppu-Eemeli pisteli ulkona tuhatta ja sataa ja killitteli maailmaa iloisin silmin villapusero yllään.

    • satelee täälläkin. :) 1. marraskuuta tuli kylmempää, mutta aika vähän tuota valkoista vielä on näkynyt. Tiet on liukkaat ja osan näytti talvi edelleenkin yllättäneen. Vuosi sitten tähän aikaan oli korkeat nietokset ja pakkasta parikymmentä astetta.

      No, minun tuulilasiin tuli joka tapauksessa lappu jossa sanottiin että minun autosta poistetaan kilvet. Kårstøssa avattiin tuommoinen kaasuvoimalaitos, ja sen puhdistamon rakennus viivästyy hallituksen vitkuilun takia monta vuotta, ja laitoksen päästöjä kompensoimaan 460 000 autosta poistetaan siis kilvet. ;) Montakohan autoa tässä maassa mahtaa olla...

      Tuo ainokainen bussikin kun menee tästä vähän liian myöhään, niin alan virittäytyä joululomatunnelmaan, enhän minä töihin voi ajaa kilvettömällä autolla.

      • siihen loma tunnelmaan. Joskin minulla alkaa maanantaina "suvi" loma. Olen viikon lomalla ja loput pidän joulukuussa ja osan tammikuussa.
        Sinulla on sitten hieman enempi, vaikka ei ole kilpiä, on sulla auto, meillä ei ole autoa eikä kilpiäkään, mutta bussi kulkee.


      • umalehtinen kirjoitti:

        siihen loma tunnelmaan. Joskin minulla alkaa maanantaina "suvi" loma. Olen viikon lomalla ja loput pidän joulukuussa ja osan tammikuussa.
        Sinulla on sitten hieman enempi, vaikka ei ole kilpiä, on sulla auto, meillä ei ole autoa eikä kilpiäkään, mutta bussi kulkee.

        joulu tai kesä, kunhan vaan on loma. :) Harjailen välillä lunta kilvettömän auton katolta, ja voi kai koirien antaa käydä siellä istumassa, niin eivät ihan unohda, mikä auto on. Sen tuulilasiin ilmestyneen lapun perusteella voisi ehkä olettaa, että vuonna 2011 saan taas ruveta ajamaan toosalla. Toivottavasti dieselillä ei ole mitään parasta ennen -päivää, jotta se tankkiin jäävä litku vielä toimisi. :D

        Enhän minä ole varma, kulkeeko se bussikaan enää, ehkä sillä on sama kohtalo. Mukava se on pimeimpään vuodenaikaan bussikuskinkin päästä lomalle. :D

        Meiltä parin kilometrin säteellä on kaksi huskytarhaa, jospa ne alkaisivat ajaa taksia aina silloin tällöin.


      • Ursa kirjoitti:

        joulu tai kesä, kunhan vaan on loma. :) Harjailen välillä lunta kilvettömän auton katolta, ja voi kai koirien antaa käydä siellä istumassa, niin eivät ihan unohda, mikä auto on. Sen tuulilasiin ilmestyneen lapun perusteella voisi ehkä olettaa, että vuonna 2011 saan taas ruveta ajamaan toosalla. Toivottavasti dieselillä ei ole mitään parasta ennen -päivää, jotta se tankkiin jäävä litku vielä toimisi. :D

        Enhän minä ole varma, kulkeeko se bussikaan enää, ehkä sillä on sama kohtalo. Mukava se on pimeimpään vuodenaikaan bussikuskinkin päästä lomalle. :D

        Meiltä parin kilometrin säteellä on kaksi huskytarhaa, jospa ne alkaisivat ajaa taksia aina silloin tällöin.

        vielä puinen polkuauto ja traktori. Traktorissa peräkärrykin.... Niillä sitä olisi loistavasti painellut kaupunkiin, vaan luovutin nekin pois niitä enemmän tarvitseville tuleville formula kuskeille, ja aidoille "raktori miehille".
        Suvi se on tullut joo, sataahan joskus jussinakin lunta;))))))))))


    • oli satanut yöllä. aamulla oli muutunut sohjoksi. kun mentiin ulos niin tietty Humle pakitti heti ;-))))
      "en kyllä aio tassujani tuossa sohjossa kastella". KIITOS. vie minut hetipaikalla takaisin kotia!
      Humle piti kantaa ja etsiä paikka jossa oli jotkuinkin kuivempaa. sitten tekeen hätänsä ja äkkiä syliin taas ;-)))
      kuivaaminen on sille aivan ihana juttu kun tullaan sisälle. rakastaa kuivaamista. auttaa myös mielellään kuivata velipoikiakin.
      sitten soffalle ja viltti päälle.
      (täytyykö kiltti mamma mun mennä ulos enään?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      131
      4678
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      71
      3437
    3. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      29
      1530
    4. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      0
      1430
    5. Oot kaunis

      Oot kaunis nainen.
      Ikävä
      99
      1294
    6. Kuka murhasi Anneli Auerin miehen?

      Tapaus edelleenkin selvittämättä.
      Maailman menoa
      186
      977
    7. Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste

      Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2
      Kaste
      552
      959
    8. Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?

      Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek
      Sinkut
      171
      933
    9. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!

      Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma
      Maailman menoa
      97
      899
    10. Saisikin sinut

      Saisikin sinut nainen rakastajattareksi.
      Ikävä
      59
      835
    Aihe