Kuka kumma on valinnut ja millä perusteilla tämä herra-juontaja Markus Turunen on läpäissyt "testit" sinne juontohommiin?????
On aivan raivostuttavaa kuunnella hänen änkytystään, sekä päivällä ja varsinkin yöllä.
hän yrittää olla vitsikäs, mutta metsään menee ja pahasti.
Voi surkeuden surkeus, ettekö te hyvät "johtajat" siellä Ylessä kuuntele itse radiota lainkaan????
Meillä täällä EKR-paikallisradiossa on miljoona kertaa paremmat juontajat, kuin juuri mainittu M.T.
Luulen, että en ole ainut, jonka korvat kärsivät, kun hänen äänensä kuuluu eetteristä.
Ylen juontaja
49
9996
Vastaukset
- oma moka
Vaihda kanavaa, kuuntele vaikka jotain hyvää kaupallista vaihtoehtoa.
- Mainokset ärsyttää
Olkoonkin oma moka, mutta kaupall. kanavat taas lähettävät pirusti mainoksia, ei niitä viitti kuunnella.
Nykyisin onneksi nukun öisin, niin ei tartte kuunnella Turusen jorinoita. Omat uneni ovat erittäin mielenkiintoisia.
Että silleen....
- erfgeregrv
Minua taas rasittaa YleX:n juontajista se 'sawoolais-isäännältä' kuulostava tyyppi. Miten ihmeessä tuollaisella puhetyylillä on päästy radioon puhumaan? Tosin eipä sen naamavärkillä pitäisi olla telkkariinkaan asiaa, mitä olen Extralla nähnyt.
- ihmetellyt
Olen duunini vuoksi radion suurkuluttaja - myös öisin. Täytyy sanoa, että vielä jossain puhelinlangat laulaa -hömpötyksessä herra Markus menee rimaa hipoen kakkosjuontajana. Mutta yöt hänen seurassaan ovat pitkiä!
Olen muuten kaksi kertaa kirjoittanut hänelle palautetta. Kirjoitan aina erittäin asiallisesti. Hän on ensimmäinen YLE:n toimittaja, joka ei ole vastannut. Minusta kuuluisi jo toimenkuvaankin vastata. Edes kuitata, että on vastaanottanut viestin. Ei hyvä jätkä.- Kakkosluokkaa
Oikein osuvasti sanottu, Turusta voi päivällä just ja just kuunnella toisen ollessa se pää...
Mutta sitä ei voi ymmärtää, että hänet laitetaan koko yöksi "rääkkämään" meitä sinne eetteriin.
Kuunnelkaa hyvät "johtajat" tekin joskus häntä, niin alkaa taatusti ahistaamaan. - Anonyymi
Kakkosluokkaa kirjoitti:
Oikein osuvasti sanottu, Turusta voi päivällä just ja just kuunnella toisen ollessa se pää...
Mutta sitä ei voi ymmärtää, että hänet laitetaan koko yöksi "rääkkämään" meitä sinne eetteriin.
Kuunnelkaa hyvät "johtajat" tekin joskus häntä, niin alkaa taatusti ahistaamaan.Sama rääkyminen jatkuu ja Anna Puuta soittaa ja sitten vielä toistaa kuka oli tämä lapsiäänipiipittäjä.
- Anonyymi
Joo olen samaa mieltä. Tänä pääsiäisenä huonot juontajina
- Anonyymi
Radio suomi levätköön rauhassa. Järviradio soittaa läpi yön kotimaista mjusiikkia, eikä montaakaa mainosta yön mittaan.
- Anonyymi
Kansa on puhunut. Kansa on tyhmää ja ansaitsee sen mukaiset juontajat ja laulelijat.
- Anonyymi
On oikean tyypin kaveri tai jotain sukua niin näitä pestejä jaellaan. Sama selostus hommissa. Ei mene asiantuntemuksen ja sen mukaan kuka on paras selostamaan. Hän ei useinkaan selosta niitä isoimpia urheilutapahtumia pääselostajana.
Näin ei ole ollut Ylellä sitten kun Mertaranta laitettiin pois jalkapalloselostushommista ja Mertarannan jätteässä Ylen jääkiekon pääselostajaksi tai kakkoselostajaksi ei valikoidu parhaita saatavilla olevia. Näillä tarkoitan Ylelle selostushommia tekeviä.- Anonyymi00046
Toimittajan hommiin varsinkin musiikkipuolella on ylivoimainen suositus: Suomenruotsalaisuus!
- Anonyymi00047
Anonyymi00046 kirjoitti:
Toimittajan hommiin varsinkin musiikkipuolella on ylivoimainen suositus: Suomenruotsalaisuus!
Lisäisin vielä, että pätevyydellä ei ole niinkään väliä!!
- Anonyymi
On aina ulalla. Esimerkiksi Puhelinlangat laulaassa ei tunnu olevan kärryillä, missä mennään.
- Anonyymi
Tosiaankin vittumainenyxilö, tänäkin aamuna soitti ennen aamuviittä Anna Puuta?
Ei ole kovin fiksut anti Puullakaan.
Sitten vielä tautofonisesti toistaa kuka oli tämä surkeapiipittäjä, yäks!- Anonyymi
Ei ole muuttunut miksikään, puuta vaan höylää radiossa ja ties missä.
Suupielet vaahosa soittaa puuta.
- Anonyymi
Markus Turunen on hyvä esim. Luontosuomea juontaessa, kun hän lopettaa jonkun jaarittelijasoittajan jutut lopulta katkaisemalla puhelun.
- Anonyymi
Joo samaa mieltä tänä aamuna vuorossa rupeaa oksettaa kun kuulee
- Anonyymi
Joo olen samaa mieltä Markus Yök. Sen alistava ääni ärsyttää ja tänä aamuna koittaa alistaa ihmisiä. Rupesi tulemaan oksennus kun kuulen häntä
- Anonyymi
avasin äsken radion, tuli oksennus. yle VMP! kanava meni vaihtoon samantien
- Anonyymi
Joillakin Ylen radiokanavilla on otettu mallia mainoskanavista.
Pistetään jokin musiikki soimaan,sitten puhutaan sen päälle,
vielä jätetään kokonaan soittamatta,kun lopetetaan esitys ennen levyn loppua.
Välillä ihmeellistä raastavaa sekasotkua,sitten vähän valiä,
huudetaan yle radio suomi,yle radio suomi.
Sama televisiossa,joka vitun ohjelman välillä ärsyttävää naputusta.
Ohjelma loppuu,naputusta.
Uutiset selkosuomeksi,naputusta.
Oddasat,naputusta.
Yle oddasat,naputusta.
Novosti yle,naputusta.
Viittomakieliset uutiset naputusta.
Uutiset,naputusta.
Uutiset alueelta,naputusta.
Muutenkin ylen ohjelmat on samaa tasoa,kun mainoskanavilla,
siis sitä samaa paskaa vähintäänkin 65 kertaa uusintoina.- Anonyymi
Sinulla on laitevika tai sähköt pätkii. Minulla ei kuulu minkäänlaista naputusta ei rutinoita.
- Anonyymi
Hei ihan pieni vinkki vaan siirtykää kaikki sinne mainoskanaville kuuntelemaan toinen toistaan tyhmempiä mainoksia,mikä tätä porukkaa oikein vaivaa.Nimimerkillä tervemenoa
- Anonyymi
Se ohjelmien välissä kuuluva naputus on ylen väliaikamusiikkia.
- Anonyymi
p*skaa sellasta
- Anonyymi
Toi on sitä paskaa mistä yle verolla rahoitetaan.
- Anonyymi
Turunen taas siellä yökk
- Anonyymi
Tuuli tykkää Markuksen rauhoittavasta äänestä, joka onnellistaa elämän.
- Anonyymi
Markus Turunen on usein arvaamaton, maaninen, hyökkäävä, epäasiallinen radion toimittajan roolissaan. Kuuntelin 2019"luontosuomen lähetystä mm.pölyttäjäilta, kalaruokailta jne.jne..Turusen päsmäröinti pilasi/pilannut useiden ohjelmien tunnelman. Mielestäni toimittajan tulee tukea ohjelmassa olevia asiantuntijoita ja erityisesti ihmisiä jotka ovat ohjelmaan puhelinyhteydessä.Nämä asiat eivät toteutuneet.Hypomaaninen oman itsen esille Tuominen tuli usein korostuneestin esille.Uskomatonta
- Anonyymi
Minä tykkään hänen äänestä, hyvä juontaja on.
Minnehän annamari on häipynyt ? - Anonyymi
markus turnenen on hyvä kyllä.
- Anonyymi
markus turunen on kyllä on
- Anonyymi
Minusta Markuksen ääni on miellyttävä ääni on pehmeä.
- Anonyymi
Markus on mitä parhain juontaja,kiva ääni hänellä👍
- Anonyymi
Onkohan ihmisillä menneet nimet sekaisin, Markus Turunen on yksi parhaista radioäänistä toisin kuin Marko Miettinen. Miettinen joskus jotain urheilua (mäkihyppyä) selostaa. En pidä hänen sekoiluistaan.
Mutta Jyrki Hakanen on paras!!!- Anonyymi
Jyrkiltä ei koskaan lähde mitään hauskaa. Miettinen ja Turunen on huumormiehii.
- Anonyymi
Voisivat laulaa duettona päivän iskelmiä. Toinen duettopari olisi esim Haapakangas ja Pöytäliina. Kyllä ne aina jonkun Puun päihittää.
- Anonyymi
Toinen hyvä duettopari olisi Koiviston Lauri ja Jari Aula. Kun nämä kaksi vetäisevät Jambalayan kitaran säestyksellä niin se on menoa eikä meininkiä.
- Anonyymi
Minun mielestä Markus on niin kiva ääninen juottaja, yksi parhaista ❤️
- Anonyymi
Markuksen ää ni on niin miellyttävä,kuuntelisin sitä vaikka koko päivän..🫶🫶
- Anonyymi
Markuksen ääni kuuluu kohta mäkkärin kassalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Markuksen ääni kuuluu kohta mäkkärin kassalla.
Juontajat on Ylellä freelancereita, Ei kosketa heitä irtisanomiset, Toki jos ohjelma loppuu nin sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juontajat on Ylellä freelancereita, Ei kosketa heitä irtisanomiset, Toki jos ohjelma loppuu nin sitten.
Luulosi on väärä. Kaupallisella puolella on pääosin free-juontajia, Ylellä enimmäkseen vakkareita, joita kyllä koskee irtisanomiset.
- Anonyymi
Markuksella nii ihana ääni, paras ääni
- Anonyymi
Päävikki on ihqu lukispa päivät meri säätä
- Anonyymi
Päivikillä tihkuu.
- Anonyymi
Tässä yksi juontaja joka joutaisi puoleksi vuodeksi selostamaan vaikka jääkiekkoa tai sadan metrin juoksua oppiakseen vähän nopeampaa puhetempoa. Se on nimittäin aivan liian hidas radioon.
Satasen juoksussa hän ehtii sanoa vain: "Nyt pamahti lähtölaukaus"
Silloin juoksijat olisivat jo maalissa.
https://areena.yle.fi/podcastit/1-60933559 - Anonyymi00045
Markuksella varmaan hyvä ääni keskusteluun hiljaisessa tilassa kahdestaan mutta noin matala karkea ääni ja vielä niin onnettomalla intonaatiolla ei sovellu asiatekstin lukemiseen. Sanat lähes katoavat siihen äänen hiljaiseen mörinään lauseen lopussa. Vaikka kielemme ei olekaan saksan rakenteista, lauseen viimeisetkin sanat ovat usein ratkaisevia. Hän on nyt juontanut alkuvuoden Muistojen bulevardia ja monet säveltäjät, soittajat, levytys vuodet jne ovat hukkuneet lauseiden loppua kohden hänen äänihuultensa vaimenevaan mörinään! Korjaa tapasi tai luusi.
tatupappa- Anonyymi00048
Markus on Radio Suomessa. Ei tee Bulea.
- Anonyymi00049
Anonyymi00048 kirjoitti:
Markus on Radio Suomessa. Ei tee Bulea.
Onko Miettisen Marko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1393690Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville583294Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122714Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152281- 1711926
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311406- 541182
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16973Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110943Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.157933