haluaisin parantaa koulunumeroitani, mut se tuntuu niin vaikeelta. Ja pyörin kans huonossa "tupakka ja kalja jengissä" (ryyppään joka viikonloppu).Ja haluaisin nyt alottaa paremman elämän mut miten pystyn erota niistä yhtäkkiä ko ne on mun kavereita ja muutenki nostaa numeroita?? Itsekurini on tosi huono.
Kun...
pahatapainen teini
3478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hankalalta neuvoa kun omat likaT EI POLTA,TOINEN URHEILIJA,MOLEMMAT JUO MUTTA EI JOKA VIIKONLOPPU JA VAIN YKSI TAI KAKSI MUTTA EHKÄ ON HELPOMPAA KOSKA HE REHELLISESTI KERTOVAT AINA KAIKEN..... , EN TIEDÄ...
Eli laadi itsellesi ohjeet; koulun jälkeen kotiin tekemään läksyt. Kertaat kaiken mitä päivän aikana koulussa käyty. Sitten telkkari, netti, kaverit jne. Keksi itsellesi jokin palkinto, jos saat numerot nousemaan, tai pyydä vanhemmiltasi jotain ekstraa sekä apua läksyjen tekemiseen.
Toiseksi, kaveriporukassa voit sanoa, että olet tupakkalakossa. Se voi olla hankalaa, jos muut sauhuttelee. Toinen vaihtoehto on hankkia uusia kavereita. Samoin viikonloppuisin kun houkuttelevat kaljalle, niin sano, et joudut menemään jo aikaisemmin kotiin tai joku muu tekosyy. Kaverit eivät helpolla hyväksy päihteettömyyttä. Tässäkin voi olla, että vaikka uusien kavereiden löytäminen voi olla vaikeaa, se on kuitenkin helpompaa kuin yrittää tsempata huonossa seurassa.
Pointtini on, että kaikkiin muutoksiin elämässä ei riitä, että päätät olla ilman, vaan sinun pitää kehitellä mitä teet NIIDEN SIJAAN. Pitää olla jotain korvaavaa tekemistä. Harrastuksiakin voisit miettiä mikä sinua kiinnostaisi, ja mistä saisit iloa elämään.
Tosi hienosti pohdit elämääsi ja hienoa, että haluat tehdä siihen muutoksen. Et kerro ikääsi, mutta olet varmaan nuori, kun tällä palstalla olet. Olet kuitenkin oikeassa että tupakka ja kaljoittelu on huonoja tapoja ja numerot pitää saada nousuun tulevaisuutta varten.
Viime vuonna oli tosi murkku ja vähät välitti kouluhommista ja häiriköi tunnilla.Nyt on kai alkanut viisastua,koska on vaihtanut ihan tyyliään.Menee tunnilla etupenkkiin istumaan,että saa rauhassa seurata opetusta,tekee ahkerasti laksynsä.On saanut opettajilta tosi paljon positiivista palautetta ja numerot on nousseet noin numerolla joka aineessa.Ajattele,että kyseessä on sinun oma elämäsi.Kaverit ei ole kunnon kavereita,jos eivät ymmärrä tai suvaitse toisen omaa tapaa hoitaa asioita (koulutöiden hoitaminen,tupakoimattomuus,juomattomuus).Toivon sinulle voimia kulkea omaa,haluamaasi tietä.Muista,että kysymys on sinun elämästäsi,sinä teet sen valinnat.