Hinta n. 27000e. Onko Teknan varusteet hintansa arvoiset (n.2000e lisää)?
Onko jollain kokemuksia uudesta Primerasta ja erityisesti farmarista?
Miten pitää hintansa? (Noin 4-5v aattelin pitää.)
Onko se: Made in England?
Kuulemma ketjukone?
6-vaihteinen! Toimiiko hyvin?
Kiitos, jos saan edes joihinkin kysymyksiin vastauksen!
Onko jollain kokemuksia uudesta Primerasta ja erityisesti farmarista?
Miten pitää hintansa? (Noin 4-5v aattelin pitää.)
Onko se: Made in England?
Kuulemma ketjukone?
6-vaihteinen! Toimiiko hyvin?
Kiitos, jos saan edes joihinkin kysymyksiin vastauksen!
Vastaukset 17
Vanhimmat
En ostais teknaa ellei ole pakko saada aluvanteita. Englannissa on tehty ja ketju on. Ihan toimiva perusperheauto. Vaihteet lienee makuasia.
Itellä on ollut Visia Traveller 1.8 L n. 2 vko.
Auto on pelannut hyvin. Ite mietin aikoinaan,
että ottaako tekna vaiko visia. Loppujen lopuksi
päädyin visiaan mm. hintasyistä. Enkä muutenkaan
tarvinnut esim. peruutuskameraa ja toisaalta
selvitin Nissanin alujen hinnat, niin ottavat
niistä suolaisen hinnan. Ite asiassa kävin eilen
testaamassa yhden teknan peruutuskameraa, niin
mielestäni se saisi olla parempi. Eli siinä joitakin syitä. Itsehhän sitä loppujen lopuksi
kukin valinnan tekee.
2-litraisessa olisi 6-vaihdetta, onko niistä mitään iloa..?
1,8 menee kyllä "pienemmällä" bensalla.
Ohhoh! Täytyy olla mahdottoman hyvä tuote kun täällä tietäjät kehuvat huimalla kahden viikon kokemuksella kuinka hyvin on toiminut. Onko ketään 1:n kuukauden ajanutta että saisin pidemmän ajan kestosta kokemuksia?
Minä tässä jo seitsemättä viikkoa ajelen uudella Primeralla.
Tekniikka on kestänyt hyvin rasitukset eikä ruostevaurioitakaan ole esiintynyt toistaiseksi.
Niin. Kyseessä on 2 vko:n kokemus ja sen mukaiset
olivat kommenttini. Eihän sitä kukaan voi etukäteen tietää oikeasti kuinka auto kestää.
Sitäpaitsi voihan käydä niin, että minun autoni
onkin ns "maanantai päivän" tuote ja ongelmia tulee, tai sitten ei. Ennustamaan en kuitenkaan rupea, enkä myöskään kehu autoa miksikään huipuksi.
Olen nyt ajellut omallani noin 6 kuukautta ja
mitään ongelmia ei ole ollut. Peruutuskameran käyttö vaati aluksi totuttelua, mutta nyt se on
jo helppoa...
Rengastus on ehkä suomen teille turhankin leveä,
vetelee urissa melkoisesti, mutta pito on kyllä
mahtava :)
Kone on selvästi vääntävämpi kuin SR20DE ja potkua tuntuisi olevan enemmän kuin paperilla olevat 140...
Parkkipaikalla kannattaa valita paikka huolellisesti, koska suojalistat puuttuvat :(
6-vaihdetta on ehkä hiukka liioittelua suomen
nopeuksissa, mutta toki se isoin tiputtaa kulutusta jonkin verran. Näin maantie/kaupunki -
ajossa kulutus on ollut tietokoneen mukaan siinä
8.4 litran hujakoilla...
Made in england ja ketju käytössä. Hinta pysyy
hyvin kun vaihtaa 2-3 vuoden välein...
kaverin isällä on uus primera on ollut tosi hyvä auto. mutta omasta mielestäni se on kyllä tosi törkyn näköinen, mietippä saisko tolla rahalla vielä jonkun vähemmän nolon näkösen auton.
2.0 Visia Sedan, vielä tuloillaan. Muutaman koeajon vertailin ja päädyin tuohon isompaan myllyyn. Visia varustus minulle riittävä ja nykyinen auto Primera -97 2.0, niin jotenkin 1.8 vaan tuntui puhdittomalta. 6 vaihde vaikuttaa selkeästi "ylivaihteelta" mutta tasaisella jaksoi pitää nopeuden hyvin kun 100 km/h oli vauhtia, vitosella väänsi mielestäni hyvin laajalla kierrosalueella. Itse arvostan korkealle tuon ketjun vaikka sitä on tarjolla muillakin merkeillä (Toyota, Mazda) jotka olivat vaihtoehtoina.
6 ei ole mikään "ylivaihde", kierroksia 100 nopeudessa n. 2800. Mielestäni 6. vaihde saisi olla huomattavasti pitempi.
Hei haloo!! meinasin itsekin mennä lankaan, mutta onneksi en ostanut. Primera on täysi muovikupla - en haluaisi olla siinä jos (toivottavasti ei) jotain tapahtuisi. Siis järkyttävää sen biilin käyttäytyminen soratiellä. Mieti myös jälleenmyyntiarvoa ja käy katsastamassa Mazda6 tai uus Avensis. Älä nyt ihmeessä erehdy! Primeran takatilat takavarasto ovat alkeelliset ja se muistuttaa isoine pyörineen jotain teletappi-autoa. Hinta on kilpailukykyinen tosiaan ja Nissanin laatu on ok. Mutta mieti tosiaan.
testeri
..lienee keksinyt maailman painavimman muovilaadun; Travellerin omapaino on pitkälti yli 1400 kg. Siis soratieominaisuudetko ne ovat auton valintaperusta? Etkö parempaa keksinyt??
Esimerkiksi talviominaisuudet ovat mielestäni tärkeämpiä. Mitä jälleenmyyntiarvossa on miettimistä - Primera maksaa uutena huomattavasti vähemmän kuin Mazda/Toyota, mutta jälleenmyyntiarvo samaa luokkaa em. kanssa.
Mikä niistä takatiloista tekee alkeelliset - perustele! Ulkomuoto on makuasia; muotoilun ammattilaiset ovat Primeran palkinneet mutta eivät Toyotaa/Mazdaa. Miettiä sinänsä kannattaa aina - "testerinkin".
hub=liitäntä johonkin. Kun en nyt sattumalta saanut talvea tilattua tänne - sen takia, enkä tosiaan ole sorateiden virtuoosi. Ja mitä tulee tuohon ominaispainoon niin katso edes muidenkin verrokki-painoja. Kirjoitin lähinnä primerasta tulevista mielikuvista eli siitä muovimaisuudesta ja olemuksesta minkä itsekin koin kun oli prime viikonlopun käytössä ja sen saman ovat monet muutkin sanoneet. Mutta kait noi mielikuvat ovat yleensäkin loppujen lopuksi auton hankkimisessa aika ratkaisevassa asemassa. Totta kirjoittaakseni kaikki keskiluokan autot ovat nykyisin kilpailukykyisiä. En yhtään epäile sitä, etteikö primera tekna olis hyvä hankinta. Ja mitä tulee siihen tavaratilaan, niin VDA-litroin mitattuna se ilmenee mm. mitä tarkoitin (Ave), mutta paremminkin siinä miten tavarat sinne menevät(mazda6) =) Kannattaa tosiaan tsekata mazda6 ja Ave - V40 on myös hyvä, mutta aika ahdas. Sorry prime-fani, mutta jos viitsisit edes sen verran vaivautua että vertailisit esim. neljä vuotta vanhan primeran ja avensiksen/volvon hintoja niin tietäisit luulon sijasta, mitä tarkoitin.
Kaikella ystävyydellä kunnioitten autovalintaasi
testeri
Ainiih - niistä takatiloista. Lapset 9 v ja 10 v pitivät eniten Mazdasta/Avesta ja eivät tippaakaan primesta. Sen parempaa perustetta minulla ei ole.
t. testeri
Kesäkuussa 1999 maksoi uusi Nissan Primera 1,6 halvimmillaan 122300 (20569 eur), 2-litrainen 149900 (25211 eur) Toyota Avensis vastaavasti 1,6-litraisena 134500 (22621 eur), 2-litraisena
160900 (27061 eur). Ero siis 2000 euron luokkaa. Oletko huomioinut käytettyjen hintavertailussasi tämän???? Jokainenhan ostaa autonsa omien mieltymystensä mukaan, se on selvää - ei siis esimerkiksi "testerin" tai Primen mieltymysten mukaan. Jos lapsetkin tykkää, vielä parempi. Joku kirjoitti aikoinaan valinneensa Focuksen farkun Astran sijaan siksi, että koira tykkäsi olla mieluummin Fordin tavaratilassa - oli sydämistynyt, kun Focus jäi toiseksi TM vertailussa.
Kun Primeran myynti on nyt rajussa kasvussa, lukuisat ihmiset ovat ilmeisesti löytäneet tässä hintaluokassa miellyttävimmäksi Primeran - aivan kuin jotkut toiset Mazdan tai Toyotan.
Kannattaa muuten miettiä niitä talviominaisuuksia...
Primera on hyvännäköinen jollakin perverssillä tavalla (heh) ja varmasti hyvä valinta, kuten aiemmin totesin. Mulla on ollu aiemmin pari Nissania (parin tojon lisäksi) ja ne ovat olleet kaikki täysin luotettavia. Kirjoitin vain tuntemuksistani, jotka eivät perustu sen ihmeempään.
Hyviä kilometrejä sulle prime!
t. testeri
ps. lapset kyllä tykkäs siitä primen ajotietsikasta eniten =)
Hei vaan! itselläni oli autonvaihto tapetilla nyt heinäkuussa lomilla ollessani. Kävimme perheeni kanssa (herra, rouva & 2 x 9-vuotiaat kaksoispojat)koeajamassa useita eri vaihtoehtoja -Mazda6 Sport, Nissan Primera Sportdeck, Peugeot 406, Renault Laguna- näistä loppuskabaan jäivät Matsa, Nisu ja Pösö! Sitten Pöskin putosi pois "vanhahtavana" (rouvan mielestä...), uusi malli onkin kuulema tulossa ensi vuonna.
Uusi Toyota Avensis & Opel Vectra putosivat pois "rumuutensa" takia, keulat molemissa aivan hirveitä -etenkin Tojossa! (myönnettäköön sen olevan makuasia, mutta kuitenkin)
lopulta jäljelle jäivät kaksi hyvää vaihtoehtoa:
*Mazda6 Sport 1,8 Elegance 26.400 €
-ei CD:tä vakiona! tais maksaa ~500€
-esp
*Nissan Primera Spoertdeck 2.0 Visia 26.550 €
-vakiona kaikki oleellinen... paitsi ei esp:tä
lisukkeena otimme vertailuun molempiin autoihin vain: metallivärin,lohkolämmitin, sisätilahaaroitin ja "toimituskulut" ;) cd matsaan
=>molemmissa hyvä varustelu, mutta Nissanissa sai samalla rahalla tehokkaamman koneen!
Tokihan Matsastakin on jokin "tehdastilaus halpismalli" olemassa
*Mazda6 Sport 2.0 Classic 27.200 €
-ei CD:tä
-ei istuinlämmittimiä (välttämättömyys Suomessa!)
Meillä oli tosiaan "valitsijaraatissa" kaksi 9-vuotiasta kriittistä jäsentä, jotka olivat ehdottomasti Primeran kannalla, itse olin kahden vaiheilla että kumman ottais! Lopulta väliraha ratkaisi; Nissanin mies hyvitti (Nissan Primera 1,6 2000:sta)-luonnollisesti- 1.000 € enemmän, jolloin vaaka kallistui Primeran suuntaan. Lopullinen väliraha (Nissan 10.000 € & Mazda 12.000 €)olisi ollut lähes 2.000 € enemmän "pienempi" koneiseen matsaan!
Nyt tässä odottelemme ensiviikon loppua jolloin pitäisi saada uusi Primera "vanhan" tilalle (jolla ajettu huikeat 47 tkm kolmessa vuodessa)
ps. hyvät loppukesät itselle kullekin!