Kertokaa ajokoiramiehet ja naiset että miten ajokoiran kanssa metsästetään. Sen tiedän että koira päästetään irti ja se etsii jäljet joita lähtee seuraamaan. Se mitä en ymmärrä on se että miten sen jäniksen tai mitä se koira sitten ajaakaan, saadaan ammuttua. Eikö se eläin juokse mihin sattuu, ei kai niitä ihan tuurilla saa ammuttua?? Opetetaanko koiralle jotenkin siis että se ajaa eläimen isännän luo vai miten se oikein tapahtuu?
Yksi metsästäjä sanoi että esim.jänis menee aina samaa reittiä..siis meneekö muka kaikki jänikset sitä samaa reittiä, ei se kertaalleen ammuttu jänis kyllä enää mene mitään reittiä.
Ja entäs sitten kun koiraa viedään ihan outoon paikkaan, jota metsästäjä ei tunne.
Kiitos jos joku voisi tällaista asiasta oikeasti kiinnostunutta hömelöä valaista.
Tyhmäkysymys
1
430
Vastaukset
- harmaa parta
Jänikset ovat yöeläimiä ja liikkuvat öisin jolloin ruokailu tapahtuu. Ajokoirametsästäjän kannattaa lähteä liikkeelle auringonnousun aikoihin ja laskea koira hakemaan sopivassa paikassa kaukana vilkasliikenteisistä teistä. Joku sivutien päässä oleva pelto- ja pensaikkoalue voisi olla hyvä paikka kokeilla.
Kun koira sitten saa jäniksen ylös liikkeelle ja ajaa sitä haukkuen, niin ensimmäinen hyvä passipaikka on siinä jäniksen makuupaikan lähistöllä. Kaikki entiset jäniksen kulkureitit ovat hyviä paikkoja odotella ajettavaa. Paljaan maan aikana sammalessa ja ruohikossa näkee kokenut metsästäjä jäniksen tallaamia uria ja jää vahtiin niiden viereen. Lumen aikaan näkee selvästi vahvimmat polut, joita jänis pakenee ajokoiraa. Tietenkin kaikki lähiseutujen tiet vanha jänis tuntee hyvin ja koettaa niillä eksyttää ajokoiraa.
Joku jänis saattaa pysyä muutaman hehtaarin alueella ajossa, kun taas jokin menee useiden kilometrien päähän. Yleensä jänis pysyy omalla reviirillään, joiden koko vaihtelee ruokatilanteen ja kannan vahvuuden mukaan. Koira ei sinällään pysty ajamaan metsästäjää kohti, mutta kun metsästäjä osaa valita oikean passipaikan, tulee jänis tähän. Kun ajo lähestyy, on muistettava olla hiljaa ja liikkumatta pitkän aikaa. Jänis on hyvä kuuloinen eläin, joka ajan oloon kouluttaa sekä metsästäjää että koiraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141194- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979