Kuka Voittaa Kenet?

Jamie Madrox

Olen pitkäaikainen Marvel fani ja seurannut lehtiä 80-luvun alusta. Nyt olen lueskellut Marvel.com:in message boardeilta kiivaita VS. keskusteluja eli kuka voittaisi kenet. Aloitetaan täälläkin taistelupalsta. Miettikää miten taistelu kulkisi ja miksi joku voittaisi toisen. Älkää miettikö miten se Marvelilla käsikirjoitettaisiin eli yleensä suosituin hahmo voittaa. Vaan miten sen taistelun pitäisi mielestänne mennä.

Okei tästä alkaa. Jos Wolverinella olisi vastassaan Venom,Hiekkamies,Imijä (Absorbing Man)
ja Sapelihammas, ketkä kaksi supersankaria laittaisitte Wolverinen puolelle, että hänellä olisi mahdollisuudet voittaa. Haasteena vielä että niiden kahden voimatason pitää olla alle 50 tonnia. eli esim Hulk ja Möykky tai Kolossi ei käy.

6

1018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha marvelisti myös

      Mua ei oo koskaan hotsittanu nämä kuka voittaa kenet.

      Ryhmä-X:kin (vanha suosikkini) muuttui 90-luvulla pelkäksi pullisteluksi ja tehostepelleilyksi kun Claremont lähti lätkimään.

      Vähemmän toinen toistaan upeampia "splash"-sivuja ja itseään toistavaa juonikuviota ja enemmän draamaa. Byrnen & Romitan aikoina visuaalisuus ja tarinan kerronta kulki käsikädessä ja taspainoisessa suhteessa. Lee & Co. ilmaantuessa kuvituspuolelle tarinasta tuli vain tekosyy piirtää helvetin hienoja kuvia.

      Vaikka onhan niistä "VS" mätkinnöistä tehty joskus ihan luettavaa kamaa: "Hulk & Möykky" -albari (oliko Wrightsonin piirtämä) oli ihan jees.

      Hahmojen voimatasoista en tiä paskan vertaa, eikä oikeestaan edes kiinnosta.

      • Jamie Madrox

        Jos kiinnostaa englanninkieliset sarjakuvat niin Marvelilla on nykyään aikuisille suunnattu Max linjan sarjakuvat, joissa seikkailee eri hahmoja mm. U.S Warmachine, Luke Cage.. en edes tiedä kaikkia.
        Uusi Jamie Madroxin johtama X-Factor vaikuttaa kanssa mielestäni ihan hyvältä. Se on enempi aikuiseen makuun. Quicksilverin Son of M oli kanssa ihan luettava.
        Itseasiassa Marvelilta tulee myös hyvää tarinapainotteista sarjakuvaa...etsivä löytää.. esim. Good Fellows sarjiskaupasta Helsingistä. Sääli vain ettei suomeksi saa enää kuin harvoja lehtiä.

        Minusta on vain hauska välillä ottaa rennosti vanhanajan vs. pohdintojen parissa.


      • vanha marvelisti
        Jamie Madrox kirjoitti:

        Jos kiinnostaa englanninkieliset sarjakuvat niin Marvelilla on nykyään aikuisille suunnattu Max linjan sarjakuvat, joissa seikkailee eri hahmoja mm. U.S Warmachine, Luke Cage.. en edes tiedä kaikkia.
        Uusi Jamie Madroxin johtama X-Factor vaikuttaa kanssa mielestäni ihan hyvältä. Se on enempi aikuiseen makuun. Quicksilverin Son of M oli kanssa ihan luettava.
        Itseasiassa Marvelilta tulee myös hyvää tarinapainotteista sarjakuvaa...etsivä löytää.. esim. Good Fellows sarjiskaupasta Helsingistä. Sääli vain ettei suomeksi saa enää kuin harvoja lehtiä.

        Minusta on vain hauska välillä ottaa rennosti vanhanajan vs. pohdintojen parissa.

        Kyllähän sitä joukossa on helmiäkin, ja Marvelin on ollu pakko panostaa aikuisempaan makuun ja pitää vanhoista faneista kiinni kun nykykersat pelaa vaan pelejä.

        Ja vanhojen klassikoiden kanssa on ihan kiva rentoutua.

        Tosin mulla on toi supersankarigenre jäänyt vanhemmiten vähemmälle ja nykyään tulee ostettua enempi eurosarjakuvaa.


    • Faustus#4

      Wolverine Imijä
      Kapteeni Amerikka Venom
      Thor Hiekkamies
      Havoc Sapelihammas

      Eiköhän tolla kokoonpanolla homma hoituisi melko pian :D

      • ........................

        Hieman ehkä liian monimutkaiseksi meni heti kun lyödään kehä tupaten täyteen porukkaa mutta yksinkertaistetaan hieman, kehässä on vain Wolverine ja hämähäkkimies (kehä on ufc:stä tuttu häkki).
        Hommahan hoituisi nopeasti sillä hämähäkki hyppäisi kattoon ja yrittäisi estää Wolverinen etenemisen verkolla mutta tulos on laiha ja pian wolverine saakin hämähäkin tuuman paloiksi.
        Joten mistä voittaja Wolverinelle?


    • Anonyymi

      Tohtori outo ja captein marvel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1997
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1470
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1259
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      222
      1052
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      236
      917
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe