Kuka Voittaa Kenet?

Jamie Madrox

Olen pitkäaikainen Marvel fani ja seurannut lehtiä 80-luvun alusta. Nyt olen lueskellut Marvel.com:in message boardeilta kiivaita VS. keskusteluja eli kuka voittaisi kenet. Aloitetaan täälläkin taistelupalsta. Miettikää miten taistelu kulkisi ja miksi joku voittaisi toisen. Älkää miettikö miten se Marvelilla käsikirjoitettaisiin eli yleensä suosituin hahmo voittaa. Vaan miten sen taistelun pitäisi mielestänne mennä.

Okei tästä alkaa. Jos Wolverinella olisi vastassaan Venom,Hiekkamies,Imijä (Absorbing Man)
ja Sapelihammas, ketkä kaksi supersankaria laittaisitte Wolverinen puolelle, että hänellä olisi mahdollisuudet voittaa. Haasteena vielä että niiden kahden voimatason pitää olla alle 50 tonnia. eli esim Hulk ja Möykky tai Kolossi ei käy.

6

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha marvelisti myös

      Mua ei oo koskaan hotsittanu nämä kuka voittaa kenet.

      Ryhmä-X:kin (vanha suosikkini) muuttui 90-luvulla pelkäksi pullisteluksi ja tehostepelleilyksi kun Claremont lähti lätkimään.

      Vähemmän toinen toistaan upeampia "splash"-sivuja ja itseään toistavaa juonikuviota ja enemmän draamaa. Byrnen & Romitan aikoina visuaalisuus ja tarinan kerronta kulki käsikädessä ja taspainoisessa suhteessa. Lee & Co. ilmaantuessa kuvituspuolelle tarinasta tuli vain tekosyy piirtää helvetin hienoja kuvia.

      Vaikka onhan niistä "VS" mätkinnöistä tehty joskus ihan luettavaa kamaa: "Hulk & Möykky" -albari (oliko Wrightsonin piirtämä) oli ihan jees.

      Hahmojen voimatasoista en tiä paskan vertaa, eikä oikeestaan edes kiinnosta.

      • Jamie Madrox

        Jos kiinnostaa englanninkieliset sarjakuvat niin Marvelilla on nykyään aikuisille suunnattu Max linjan sarjakuvat, joissa seikkailee eri hahmoja mm. U.S Warmachine, Luke Cage.. en edes tiedä kaikkia.
        Uusi Jamie Madroxin johtama X-Factor vaikuttaa kanssa mielestäni ihan hyvältä. Se on enempi aikuiseen makuun. Quicksilverin Son of M oli kanssa ihan luettava.
        Itseasiassa Marvelilta tulee myös hyvää tarinapainotteista sarjakuvaa...etsivä löytää.. esim. Good Fellows sarjiskaupasta Helsingistä. Sääli vain ettei suomeksi saa enää kuin harvoja lehtiä.

        Minusta on vain hauska välillä ottaa rennosti vanhanajan vs. pohdintojen parissa.


      • vanha marvelisti
        Jamie Madrox kirjoitti:

        Jos kiinnostaa englanninkieliset sarjakuvat niin Marvelilla on nykyään aikuisille suunnattu Max linjan sarjakuvat, joissa seikkailee eri hahmoja mm. U.S Warmachine, Luke Cage.. en edes tiedä kaikkia.
        Uusi Jamie Madroxin johtama X-Factor vaikuttaa kanssa mielestäni ihan hyvältä. Se on enempi aikuiseen makuun. Quicksilverin Son of M oli kanssa ihan luettava.
        Itseasiassa Marvelilta tulee myös hyvää tarinapainotteista sarjakuvaa...etsivä löytää.. esim. Good Fellows sarjiskaupasta Helsingistä. Sääli vain ettei suomeksi saa enää kuin harvoja lehtiä.

        Minusta on vain hauska välillä ottaa rennosti vanhanajan vs. pohdintojen parissa.

        Kyllähän sitä joukossa on helmiäkin, ja Marvelin on ollu pakko panostaa aikuisempaan makuun ja pitää vanhoista faneista kiinni kun nykykersat pelaa vaan pelejä.

        Ja vanhojen klassikoiden kanssa on ihan kiva rentoutua.

        Tosin mulla on toi supersankarigenre jäänyt vanhemmiten vähemmälle ja nykyään tulee ostettua enempi eurosarjakuvaa.


    • Faustus#4

      Wolverine Imijä
      Kapteeni Amerikka Venom
      Thor Hiekkamies
      Havoc Sapelihammas

      Eiköhän tolla kokoonpanolla homma hoituisi melko pian :D

      • ........................

        Hieman ehkä liian monimutkaiseksi meni heti kun lyödään kehä tupaten täyteen porukkaa mutta yksinkertaistetaan hieman, kehässä on vain Wolverine ja hämähäkkimies (kehä on ufc:stä tuttu häkki).
        Hommahan hoituisi nopeasti sillä hämähäkki hyppäisi kattoon ja yrittäisi estää Wolverinen etenemisen verkolla mutta tulos on laiha ja pian wolverine saakin hämähäkin tuuman paloiksi.
        Joten mistä voittaja Wolverinelle?


    • Anonyymi

      Tohtori outo ja captein marvel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe