mainittiin niissä lehdissä, joita viikonlopun aikana olen käynyt läpi. Tsunamin uhrien omaisille on annettu vertaistukea, joka on maksanut melkoisesti. Mieheni kuoli auto-onnettomuudessa samoihin aikoihin. Joku kysyi minulta tuolloin onko minulle tarjottu kriisiapua. Ei minulle tarjottu ja olin vähän hämmästynyt kysymyksestä, en katsonut edes tarvitsevani, koska läheisiä oli ympärilläni. Sittemmin olen osallistunut Eläkeliiton Yhtäkkiä yksin- kurssille noin kaksi vuotta mieheni kuoleman jälkeen. Kurssi oli hyvä, kohtalotoverit ihania ja minulle ajankohta oli hyvä, kurssillehan otetaan vasta puoli vuotta leskeytymisen jälkeen. Tässä kuussa olen menossa tukihenkilökurssille ja olen valmis tarjoamaan apuani. Onko jossain päin Suomea järjestelmällisesti tarjolla apua esim. henkilöille, joita kohtaa suru? Minulta tuosta kriisiavusta kysyi omalta kylältä henkilö, joka menetti tsunamissa tyttärensä.
Vertaistuki
1943
5477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
rahaa kerättiin tsunamin uhrien omaisille. Luin jostakin, että paljon rahaa käytettiin uudelleen rakentamiseen Thaimaassa ja se on mielestäni oikein. Ihmiset siellä tarvitsevat varmaan enemmän taloudellista apua kuin suomalaiset, joiden pitäisi ymmärtää pitää matkavakuutukset kunnossa. Yksi paha juttu on vain se, että rannat on kohta rakennettu uudelleen. Ihminen ei näköjään opi, uusi tsunami voi tulla milloin tahansa.
varmaankin saivartelia.
Kyllähän lehdissä jatkuvasti mainitaan vertais tuesta, sama kuskee kaikkia tiedoitus välineitä.
Pulelimella tulee usein soitto, Keräämme tukea tälle vertaisryhmälle.
Sehän tässä ihmetyttää kun viimeinen soittaja keräsi almuja itsemurhan tehneiden tukiryhmälle ?
Oletukseni on ettei kyseisen toiminnan tehnyt henkilö voi kerätä mitään, vai onko sittenkin ylösnoussut ihminen ?
Vertainen = samassa asemassa oleva henkilö. Olenko oikeassa, vai väärässä ?
ymmärrän asian näin, eli leski voi auttaa toista leskeä. Minusta tuki maassamme on henkistä. Olen itsekäs enkä anna keräyksiin rahaa. Aikaani olen valmis antamaan, korvauksetta, omien voimavarojeni mukaan.
kyllä helposti luuydin luovuttajaksi rekisteriin, mutta kun luovutus päivä koittaa sänky voi olla tyhjä meilahdessa ja henkilö jonka olisi pitänyt luovutuksen saada kuolee varmuudella ja nopeammin. ihmiset jos lupaudutte johonkin täyttäkää se lupauksenne. myöskin kritisoin syöpä yhdistystä. ei sieltä apua saa. omakohtainen kokemus. tuntuu siltä että pyörivät vaan pyöriäkseen. todellinen auttaminen on todella kaukana monesta toiminnasta.
toimintaa tuollainen. Itselläni on lompakossa elinluovutustestamentti, en ole enää itse vastuussa, ellei sydän ole oikeassa paikassa oikeaan aikaan.