mitä vittua teen?

mun mutsi antaa mun olla ulkona aina vaa johonki kello kasii ja sit koneel johonko puol ysii oon jo 12 ja mutsi epäilee koko ajan et juon tai poltan... ja sit ku halusin pitää frendien kaa bileet mutsi oli heti sillee et keit sinne tulee ja sit se halus tulla kyylää ku me käytii ostaa kamoi sinne bileisii... sit se tulee aina haistelee mun hengitystä ja takkii ku se luulee et mä vedän röökii.. mä en jaksa sitä! sit se on ain sillee et mitä vitttuu jos se näkeee mut ulkona mun frendien kaa, vaa koska mä hengaan myös joudenki poikien kaa! se on nii vitun ärsyttävä!´sit haluisin lävärin mut en ees viitti kysyy sitä! sit ku mun faijja tuntee iha sikana tyyppei ostarilta ni en voi mennä mihinkää ilma et mun mutsi tai faijja saa tietää :(( onko kellää mitää neuvoija miten pääsen siitä ''eroo''
82139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

LOL oon jo 12.. Ton ikästen ei tarvikkaan olla tuon myöhempään ulkona. Sit kun oot 16 niin vois ruveta harkitsemaan myöhempään ulkona olemista... Ja kuule oo kiitollinen että sulla on vanhemmat jotka välitää susta sen verran että seuraa sun tekemisiä. Et ehkä viel ymmärrä tätä pointtia, mutta aatteleppa jos sun vanhemmat ei välittäis susta hevon vittua?

Äänestä
  • sillon oisin iha vitun onnellinen!

    Äänestä

aika ärsyttävää varmaan, mut he vaan haluavat ettet tee mitään "tyhmyyksiä", minulla melkein sama homma kotoo, varsinkin iskän luona olo on kun vankilas mut sit äidin ja isäpuoleni luona saan olla enemmän "teini".. :) toivottavasti selvität tilanteen ja pääset elämään teinielämää ;)

Äänestä

hmm noh..joo..
Musta toi ulkona olemis aika on ainakin tarpeeks hyvä. Riippuu tietty vähän et mis asustelen? Siis maalla vai kaupungissa, keskustassa? Jos asuu maalla, niinku mä, on aika vaikeekin oikeestaan lähtee mihinkään kylälle hengaa, ku saan mopokortin vast puolen vuoden päästä. Oon siis 14 itse. Mut kaupungilla on vähän helpompi ehkä jos kaverit yms. on siinä lähistöllä. Mut mun mielest toi kahdeksan on kyl takaraja sun ikäselle. Ei munkaan vanhemmat antais varmaan olla mihinkään 10-11 asti hengaamas kyläl :D oikeesti. Ja sitten.. kyl munki äiti kysyy et ketä kaikkiin ''illan viettoihin'' on tulossa. Yleensä emme juo kavereiden kanssa alkoholia, pari kertaa parit kurkot ollaan vedetty ja jotain muuta mutta ei pieneenkään hirpakkaan asti. Vanhempani eivät sitä tiedä, mutta kun sanoin että haluaisit joskus juoda alkoholia kokeilu mielessä em. niin ei äiti ottanu hernettä nenään ja sano vaan et ''jaa'' :D.
Tupakan poltosta oon jäänyt kiinni kahdesti äidilleni.. isäni ei tiedä. Parempi niin. Edelleen poltan satunnaisesti äitini (ja isäni) tietämättömissä esim. koulumatkalla tai jos ollaan hengaamas kavereiden kaa.
Omistan huulilävistyksen, jota olenkin halunnut jo 12 vuotiaasta asti, mutta sain toteutettua vasta viime kesälomalla. Vanhempani olivat _erittäin_ jyrkästi sitä lävistystä vastaan kun kysyin ensimmäisen kerran, ja vuoden päästä kun kysyin uudestaan, olivat vähän jo leppyneet, mutta sanoivat etten saa, koska olen liian nuori (13v silloin) noh.. tänä vuonna siskoni sai sitten suostuteltua (KUNNIA HÄNELLE xD) vanhempani , ja loppujen kopuksi sain korun huuleen. Olin tyytyväinen, mutta jo nyt, 4-5 kuukauden kuluttua minulle olisi aika sama, onko koru huulessani vai ei. Siinä se kuitenkin vielä on. Sillo ku otin sen niin olin niin onnellinen et vannoin etten koskaan ottais sitä pois. Se oli niin hienoo jne jne :D Mut nyt ku sekin on koettu, niin se on ihan sama eikä enää mikään ihmeellinen asia.

Tajuun et tollanen jatkuva vahtiminen on ärsyttävää, ihan vitun ärsyttävää. Varsinkin jos koko ajan epäillään et polttaa tai juo ja haistatellaan hengityksiä ja kaikkee muuta niin kyl se alkaa pännii jossain vaihees.

Äänestä

Voi kuule, mä olen 18 ja asun itsekseni, silti äiti paapoo kuin pientä lasta ja sanoo aina että "tulet sitten ennen kahta kotiin!" vaikka olisi perjantai-ilta ja ihan varma että tulen vasta valomerkin jälkeen.

Ihan hyvä vaan ettei 12-vuotias tuon myöhempään missään hengailekaan, mutta on se kyllä epäreilua ettei kavereiden kanssa pääse iltaa viettämään jonkun kotiin. Mehubileitähän teidän tulee järjestää vielä monta vuotta.

Ja ei niissä pojissa mitään, kyllähän niitä on samalla luokalla ja samassa pöydässä melkein joka päivä lounastamassa, ja onhan sun isäskin joskus ollu sellanen pahanen poika. Juttele vaan äitees kans niin kyllä se tajuaa että kyllä tytöillä voi kavereita olla ihan toisista tytöistä poikiin.

Älä huoli, kyllä se iän myötä loppuu.

Äänestä

ansaitse äitisi luottamus. ei se muuten onnistu. eläjkä leiki vammasta teiniä joka kiukuttelee joka asiasta ja on vastaan kaikkea, tee äitis kans kaikkea kivaa, oikeesti se on mukava.

Äänestä

Jotain päättelin, että vanhempasi kuitenkin sallivat sinun pysyttelevän sisällä myös ennen "kello kasia". Mikset siis käytä tilaisuutta hyväksesi? Mitä sinä teet jossain bileissä tai miksi sinä hengailet ulkona kaverien kanssa?

Äänestä

Olen itsekkin joskus ollut nuori jonka perään on soiteltu melkeen koko ajan ja tarkat kotiin tulo ajat.
Sun ikäsenä olin _viimeistään_ seitsemältä kotona ellei ollut jotain harrastusta. Koneella sain olla vaivaisen tunnin päivässä!
Minuakin aina haisteltiin että juonko tai poltanko.
Myöhemmin perääni ei enää soiteltu ja sain olla niin kauan kun halusin tietysti järjellä päätetyllä ajalla.
Ala käyttäytyä niinkuin aikuinen niin sinua kohdellaan kuin aikuista!
Tuollainen teinimeininki jossa vain riidellään ja huudetaan vie asiaa vain pahemmaksi. mitä enemmän pistät hanttiin sitä kireämmälle pistetään kuria ja sen sijaan jos olet rento, ymmärtäväinen etkä riehu tajuaa vanhempasi lopulta että olet aikuinen ja sinulle voi puhua kuin aikuiselle ja saat myös enemmän vapautta.
Toisaalta tuon ikäisenä pitää rajat ollakin tiukat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-.- kirjoitti:

mun mutsi antaa mun olla ulkona aina vaa johonki kello kasii ja sit koneel johonko puol ysii oon jo 12 ja mutsi epäilee koko ajan et juon tai poltan... ja sit ku halusin pitää frendien kaa bileet mutsi oli heti sillee et keit sinne tulee ja sit se halus tulla kyylää ku me käytii ostaa kamoi sinne bileisii... sit se tulee aina haistelee mun hengitystä ja takkii ku se luulee et mä vedän röökii.. mä en jaksa sitä! sit se on ain sillee et mitä vitttuu jos se näkeee mut ulkona mun frendien kaa, vaa koska mä hengaan myös joudenki poikien kaa! se on nii vitun ärsyttävä!´sit haluisin lävärin mut en ees viitti kysyy sitä! sit ku mun faijja tuntee iha sikana tyyppei ostarilta ni en voi mennä mihinkää ilma et mun mutsi tai faijja saa tietää :(( onko kellää mitää neuvoija miten pääsen siitä ''eroo''

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu