Voinko tehdä 7veljeksen ohjeella Jussista villasukat? Jussissa puikkokoko on 4 ja 7v. 3,5.
Novitan Jussi & villasukat
tenkkapoo
52786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottakai voi tehdä. Sukista tulee vaan vähän isommat. Justiinsa itsekin teen jussista saapassukkia. koko 40, puikot 3,5, silmukoita puikolla 11.
Jussi ja Seitsemän veljestä ovat ymmärtääkseni samanlaisia lankoja, Jussi-lankaa myydään vain "satunnaisesti" eli ovat vain sellaisa tehtaan yksittäisiä eriä, eikä sitä ole jatkuvasti saatavilla ja myös värit poikkeavat Seitsemän veljeksen väreistä. Joten Jussi-langalle sopivat Seitsemän veljestä-langan ohjeet.
Juu, muistin väärin tuon 7-velj. puikkokoon kun itse aina neulon 3,5.
Tosiaan kun vertailin Jussia tuohon toiseen niin olivat kyllä huomattavasti samannäköisiä. Enpä tiennytkään, että Jussi olisi samaa lankaa eri kääreessä.
Ei Jussi ole suoraan samaa tavaraa kuin Seiskaveikka. Jussi tehdään Seiskaveikan (ja Nallen) jämistä, joten se on hyvin samanlaista kuin Seiskaveikka. Värit ovat mitä milloinkin, joten ne vaihtelevat eri erien välillä hyvin suuresti. Jos Jussista haluaa tehdä jotain suurempaa, kannattaa ostaa koko lankasatsi kerralla, että saa samaa värierää. Voi olla, että samaa väriä ei enää myöhemmin edes tule.
Mun 7-veikassa ja Jussissa on molemmissa puikkokoko 4.