Täällä on puhuttu että kannattaa valita talotoimittaja jolta saa mahdollisimman hyvän ja kattavan talopaketin ja joka vastaa pystytyksestä tehtaan puolesta eikä delegoi sitä hämäräperäisille porukoille.. Tiedän ettei täällä saa mainostaa, mutta haluaisin kuitenkin kuulla kokemuksia näistä
luotettavista talotoimittajista.
luotettavista talotoimittajista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
saada sopivaan hintaan tontille sopivaan taloon.
Kyllä tuo ratkeaa vain kun seulot kymmenkunta talomyyjää myymään sinulle taloa. Varaa aikaa reilusti. Eli kuukausia.
vaik sitä markkinoidaan voimakkaasti. Home on talvirakentamisen lapsi varsinkin raks-alan nykylaatunormeilla eli ilman niitä rakennettaessa. Älkääkä uskoko kauniita myyntimiesten puheita ja kauniita esitteitä "suurimmista ja ihanimmista talotoimittajista".
ja niiden hinnatkin ovat puun kallistumisen vuoksi todella kilpailukykyisiä. Tietenkin, jos ette tahdo leimautua hieman paremman kansan luokkaan hankkimalla ehkä joidenkin mielestä elitistisen kivitalon, niin sitten valinta kannattaa kohdistaa helposti tehtaan toimesta nousevaan Älvsbyhusiin, Mammuttihirteen tai vaikka Kannustaloon. Niiden asiakkailta en ole paljonkaan pahaa kuullut. Toki jokaiselle sattuu virheitä mutta nuo myös ovat vastanneet tekemisistään.
Jukka-taloilla on ollut ainakin aiemmin ongelmia elementtien saumojen tiiviyden kanssa, en tiedä onko enää.
Ja kukaan vakavissaan rakentava ei edes mieti Kastellia, sitähän ostavat vain kokemattomatja tietämättömät nuoret perheet.
Pitkä tavara on edelleen vaihtoehto myös. Kun palkkaatte omat kirvesmiehet, maksatte yhdelle väliportaalle vähemmän ja lainanne voi olla kymmeniä tuhansia euroja pienempi tai saatte samalla rahalla enemmän luksusta.
Kyllä Kastellin on pakko olla hyvä valinta kun sitä kerran täällä näin kovasti haukutaan.
Mukava seurata oman Valmiskastellin valmistumista kun osaavat tekijät ovat asialla. Homma etenee rivakasti ja viereisen tontin Design-talo valmistuu hitaammin. Kun Valmiskastelli on hinnaltaan suunnilleen Design-talon luokkaa niin se käytännössä toiseksi halvin valmistalo. Kertokaa ihmeessä miksi sitä ei olisi kannattanut valita? Turha avautua vanhanaikaisesta rakennustavasta sillä kyllä muutkin talot tehdään tikuista, jotkut tontilla ja toiset taas talotehtaan tiloissa.
Kerropa vähän hintatietoja. Olkoon talo vaikka 150/170 m2 puolitoistakerroksinen kivitalo. Ja rakennuspaikka pääkaupunkiseudun kehyskunta. Jos lasketaan vain taloon kohdistuvat kustannukset niin paljonko tulee kerros- ja asuinneliölle hintaa? Sisällä ei mitään luxusta vaan ihan peruskamaa.
että työmaalla tehdään laatua.talofirmat eivät useimmiten laatuvaatimuksista tiedä mitään ( tai halua tietää)kun ON KIIRE JA PITÄÄ JUOSTA NIIN HEMMETISTI TYÖMAALTA TOISELLE!
eikä niissä ole kosteutta keräävää höyrysulku ym. muovia rakenteissa.Tosin ei kivitaloissakaan.Lautatalot kamalan kalliita vaikka hirren pitäis olla lautaa kalliimpaa niin eipä vaan olekaan. 100000 euroa perushirsitalo ja 200000 niin saa jo pikkulinnan
Varmaan muitakin...?
Hinta saattaa olla muita korkeampi, mutta hyvästä kannattaa maksaa huonompaa enemmän. Talotehtaan oma asennusryhmä, puutavaran laatu hyvä (esim. ulkoverhous mahdollista tehdä 28 mm paksulla ja 170 mm leveällä paneelilla). Asiakaspalvelu toimii ja mahdolliset reklamaatiot hoidetaan heti. Huonoa palautetta Teritalosta ei paljon kuule.
Rakennusmestarien ja muiden ammattilaisten mielipide on, että Teri on parhaasta päästä ellei paras. Ei ole meilläkään moittimista - ja kuten huomaatte, ei myöskään juuri keskustelun aihetta palstalla. EI ole syytä valittaa, siis ei keskustelua.