Osaako joku kertoa miten joku voi siirtää netin kautta rahaa tililleni ilman, että hän näkee tietojani (tilinroa, nimeä yms...) Onko jotain palvelua olemassa, jonka kautta tiedot pysyisivät anonyyminä?
Maksun vastaanottaminen anonyyminä?
9
11755
Vastaukset
- Kai Tim...
Meinaatkos ryhtyä nettirikolliseksi. Miten maksaja menettelee, kun hänellä on aihetta valittaa Sinulta saamastasi tuotteesta/palvelusta. Maksajalla on oltava oikeus tietää kenelle rahat menevät.
- idea
> Meinaatkos ryhtyä nettirikolliseksi. Miten maksaja menettelee, kun hänellä on aihetta valittaa Sinulta saamastasi tuotteesta/palvelusta. Maksajalla on oltava oikeus tietää kenelle rahat menevät.
Kommentti sivusta:
Jos maksun saaja kerran on anonyymi, niin maksun antajalla ei juuri ole valitusmahdollisuutta eikä muita oikeuksia kuin maksaa. Äly hoi! :)
Tuo on melkein sama asia kuin setelitukun heittäminen alas stadionin tornista urheilukisojen aikana. Siinäkin maksun saaja jää anonyymiksi, jollei poliisi tee koko kisayleisölle ruumiintarkastusta kisan päätyttyä. Ja rahojen heittäminen alas tormista ei liene rikos? :)
- uhka rohkea
Voin siirrellä rahoja muodollista 75e/siirto tai 50%/siirrettävä summa/siirto maksua vastaan. 75e taksa voimassa alle 150e siirroille. Siirtopalkkio maksettava etukäteen. Siirron tilaaja vakuuttaa, ettei rahan siirtoon liity rikollista toimintaa.
- secret master
"Osaako joku kertoa miten joku voi siirtää netin kautta rahaa tililleni ilman, että hän näkee tietojani (tilinroa, nimeä yms...) Onko jotain palvelua olemassa, jonka kautta tiedot pysyisivät anonyyminä?"
Voit siirtää rahaa nettiin omaksi valuutaksi, jolla voit netissä ostaa ja myydä. Rahan saa myös nostettua eli vaihdettua taas virallisiksi valuutoiksi. Tämän viertuaalirahan seuraaminen ja jäljittäminen on lähes mahdotonta. Valuutan nimen ja tarkemmat tiedot sinun pitää etsiä itse. - Jop
Käytetään yleisesti www.ebay.com huutokaupassa, toki paljon myös muualla.
Maksaja näkee vain käyttäjätunnuksen jonka sinä olet itse aiemmin luonut.- näennäisesti
> On olemassa ja nimeltään PayPal
> Käytetään yleisesti www.ebay.com huutokaupassa, toki paljon myös muualla. Maksaja näkee vain käyttäjätunnuksen jonka sinä olet itse aiemmin luonut.
Tuo on vain näennäisesti anonyymiä, jos käyttäjätunnuksen avaamiseksi täytyy rekisteröityä. - Jop
näennäisesti kirjoitti:
> On olemassa ja nimeltään PayPal
> Käytetään yleisesti www.ebay.com huutokaupassa, toki paljon myös muualla. Maksaja näkee vain käyttäjätunnuksen jonka sinä olet itse aiemmin luonut.
Tuo on vain näennäisesti anonyymiä, jos käyttäjätunnuksen avaamiseksi täytyy rekisteröityä.No tietysti pitää rekisteröityä mutta ei niitä tietoja muille näytetä.
Kerrohan miten jonkun tilille saa rahaa siirrettyä jos kellään ei ole ko. tilitietoja,
ei edes PayPalilla ?
Aika mahdoton tehtävä.
Ajattele nyt edes vähän. - Anonyymi
Jop kirjoitti:
No tietysti pitää rekisteröityä mutta ei niitä tietoja muille näytetä.
Kerrohan miten jonkun tilille saa rahaa siirrettyä jos kellään ei ole ko. tilitietoja,
ei edes PayPalilla ?
Aika mahdoton tehtävä.
Ajattele nyt edes vähän.Eihän kukaan mitään sellaista pyytänyt, ainoastaan ettei vaihdon toinen osapuoli tiedä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän kukaan mitään sellaista pyytänyt, ainoastaan ettei vaihdon toinen osapuoli tiedä.
Käyttääkö joku paypal:ssa omaa nimeä? Se julkaistava nimi voi olla eri kuin rekisteröity henkilötieto - sitä ei näytetä ja näin ollen maksun välittäminen on turvallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938078
- 403862
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241340
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321163Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311089Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11885Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27772