Talven aikana, lähinnä maalis-huhtikuussa olisi tarkoitus lähteä perheen (pojat 6v ja 9v, äiti ja isä) kanssa lämpimään, mutta minne? Onko kanarialla varmasti lämmintä? Mikä saarista olisi kivin lapsiperheelle? Entä Dubai tai Kap verde, siellä ainakin olisi lämmintä..?
Vastaukset 2
- Aika Varmasti
Maaliskuun lopulla-huhtikuun alussa on Kanarialla ollut jo ihan hyvät kelit, ainahan se huono tuuri voi sattua, mutta ainakin Etelä-Teneriffalla ja Gran Canarian eteläosassa on ollut tuohon aikaan jo oikein lämmintä, nämähän ovat lapsiperheen kannalta olleet ihan kelpo tukikohtia, itsellä hyviä kokemuksia Maspalomasin alueesta sekä Teneriffalta Americas-Christianos, sieltä käsin sitten pyöritty ympäriinsä. Kohdevalinta riippuu sitten ihan siitä mitä matkalta odottaa. Dubai erilainen kohde. Itse nautin omatoimisesta kiertelystä ja maisemista, pienistä kylistä jne, joten Dubaissa ei ole tullut käytyä.
- mutta realismia
Se "huono tuuri" voi sattua Kanarian saarilla vaikka keskellä kesää, ihan kuten Suomessakin, tarkoittaen mahdollisesti pilviä ja sadekuuroja. Ja ihan missä päin saaria hyvänsä.
Kevätsää on kokemusperäisesti varsin hyvä, toivottavasti myös ensi keväänä.
Saarten eteläosien turistikohteet ovat lapsiperheille varmasti monessa mielessä parhaita, on rantaa, huvi- ja vesipuistoa, ja erilaista turistihömppää, mutta ei mitään turhaa.
Parhaat paikat on Ingles/San Agustin tai Maspalomas/Meloneras Gran Canarialla. Lanzarotella Puerto del Carmen. Americas/Cristianos Teneriffalla on myös kovin suosittu, mutta siellä ei jostain syystä viihdytty. Rantaihmiselle ja silkkaa relaa hakeaville tosi hyvä paikka, mutta jos haluaa lomaltaan muutakin, ei ole ihan kymppivalinta,
paitsi tukikohtana laajempaan saarella liikkumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202512Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401762Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6971169- 1081042
- 72998
- 98956
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk86819- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33766