Me ollaan alustavasti puhuttu mieheni kanssa josko mentäisiin ens kesänä naimisiin.. Oon aina ajatellu että haluan hienot ja suuret kirkkohäät, koko suku ja ystävät paikalle!
Mutta nyt yhtenä iltana aloin miettiä, että mitä järkeä siinä toisaalta on pistää kauhea määrä rahaa sellaiseen kun sen voisi laittaa johonkin järkevämpäänkin ,esim. meillä remonttiin.
Ja koska minä haluan ehdottomasti naimisiin ennen kuin saamme lapsia ja jos häät maksaa maltaita niin niitä ei sitten ihan heti kyllä ole näköpiirissä..
Eli ajatuksena olisi tällainen;
Alle 20 vierasta; vanhemmat, sisarukset perheineen ja ehkä lähimmät ystävät, kirkossa kyllä mentäisiin naimisiin ja sen jälkeen vain kakkukahvit ihan vaan meillä kotona.
Ja koska mä en halua mitään ryyppäjäis häitä, niin tässä välttyisi niiltäkin.. =)
Onko muilla samoja ajatuksia? Ja ehkä jo tällaiset toteutuneet häät? saa kommentoida ja antaa vinkkejä! =)
Pienet häät
4
1076
Vastaukset
- ...
laitatko hääpuvun kuitenkin päälle vai jonkun muun?
- alkup.
ajattelin laittaa jonkun tosi yksinkertaisen puvun. mutta kuitenkin sellaisen, että "hei mä menen naimisiin" =)
- juhlat
hanki hyvä videokuvaus tapahtumasta - lyhyttä editoitua ohjelmaa voi sitten esittää kavereille ja tutuille, jotka eivät olleet lähisukulaisten aikaan juhlassa.
- pienessä mittakaavassa
Minulla oli mieheni kanssa avioituessani viisi vuotta sitten pienet häät. Kirkossa ei ollut kuin parikymmentä ihmistä. Kirkossa vihkimisen jäkkeen käytiin syömässä ja siinä ne häät oli. Minulla oli hääpuku ja -kampaus. Vuokrapuku ei tullut kovin kalliiksi. Suosittelen !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155