kysyisin että onko kyseiseen ilmakivääriin saatavissa tehokkaampia jousia, papereissa luvataan 175m/s lähtönopeudeksi ja haluaisin hieman lisää tehoa ostamatta uutta asetta.
Ja pitääkö paikkaansa että ilmakiväärit särkevät kiikareja paljon nopeammin kuin esim. hirvikiväärit.
Ja pitääkö paikkaansa että ilmakiväärit särkevät kiikareja paljon nopeammin kuin esim. hirvikiväärit.
Vastaukset 3
Vanhimmat
syystä jota en varmasti muista, ilmakivääri on tosiaan pahempi särkemään kiikareita kun esim. hirvikivääri. olisikohan rekyyli " terävämpi " ?
johtuskoha se sit just tosta "nopeasta" rekyylistä, se jousi varmaa tekee vähä erilaisen rekyylin.
Toinen juttu on myös se, että ilmakivääreihin suunnitellutkiikarit ovat varsin heppoisia hirvikivääreissä käytettyihin nähden...enpä menisi laittamaan ilmakiväärin kiikaria hirvikivääriin tai tulisi murenta pikapuoliin (ei sen puoleen varmaan onnistuisikaan kiskonleveyden ollessa yleensä aivan erilainen).