+30-v:n maahanmuutto

Kissus

Suunnittelemme mieheni kanssa muuttavamme ensi vuoden kuluessa ehkäpä lopullisesti uuteen seelantiin. Koska olemme jo yli 30-vuotiaita, emme voi lähteä work & holiday-viisumilla liikkeelle. Siksipä tarvitsisimme hieman kokeneimpien apua moninaisiin kysymyksiimme. Kaikki vastaukset ovat varsin tervetulleita koska edessä on suuri hyppäys lähes tuntemattomaan (olemme olleet maassa aiemmin vain kerran). Puhumme, kirjoitamme ja ymmärrämme englantia sujuvasti eli kieli ei ole ongelma. Myös uuden seelannin immigration-sivusto on tarkkaan tavattu läpi. Mistään vain ei löydy näitä maakohtaisia käytännön asioita ja niiden järjestämistä.
1. Kuinka pitkäksi aikaa työlupa yleensä ensikerralla myönnetään? Aiomme hakea 3 vuoden viisumia noin alkuunsa.
2. Voiko ”ei korkesti koulutettu”, yli 30-vuotias saada työlupaa? Olemme ATK- ja sähköalan osaajia.
3. Voiko työlupaa hakea jo suomesta käsin vaikkei työpaikkaa uudessa seelannissa vielä olisikaan?
4. Voiko ulkomaalainen ostaa ja omistaa asunnon tms. uudessa seelannissa ennen kuin saa vakituisen oleskeluluvan?
5. Meneekö palkasta muitakin ennakonpidätyksiä verojen lisäksi kuten suomessa?
6. Onko kuinka tavallista että työnantaja maksaa sairausvakuutukset työntekijöilleen (amerikan tyyliin) vai kannattaako ne hankkia itse? Jos hankkii itse, ovatko kuinka kalliita?
7. Onko maassa eläkesysteemiä vai pitääkö hankkia oma eläkevakuutus?
8. Oletteko saaneet uusittua passinne uudessa seelannissa vai joudutteko joka kerta matkustamaan Sidneyyn?
9. Viisumin pisteytyssysteemi: Onko kellekään selvinnyt miten nuo pisteet muodostuu ja onko olemassa nettisivua josta tuota asiaa voi tutkia = paljonko mikin asia pisteytykseen vaikuttaa?

On varmaan miljoona ja yksi kysymystä jotka kaikki kaivertavat mieltä. Jokaiseen johon saamme vastausta helpottaa integroitumistamme ja olemme niistä hyvin kiitollisia. On varmaan vielä paljon asioita joita pitää selvittää ennen kuin on lähdön aika ja siksi kaikki muutkin tiedot otetaan kiitollisuudella vastaan. Olemme ensisijaisesti hakeutumassa Wellingonin alueelle.

1

1337

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aisantuntija

      1. Tyoluvan saa yleensa kahdeksi vuodeksi ja siihen voi anoa vuoden jatkoa kun em. kaksi vuotta on kulunut.

      2. Voi, mutta sinulla pitaa olla tyotarjous ennen kuin voit jattaa tyolupa-anomuksen.

      3. Ei voi.

      4. Voi, mutta asiaan liittyy jotain saannoksia ja rajoituksia joista en sen tarkemmin tieda.. Kysy asiaa joltain paikalliselta kiinteistovalittajalta.

      5. Ei mene.

      6. Ei kovin tavallista. Sairaanhoito on ilmaista jos kyseessa on onnettomuus tai tapaturma. Tarkempia hintoja voit kysella vakuutusyhtioista.

      7. On juuri lanseerattu kiwisawer systeemi johon liittyminen on vapaaehtoista ja perusidea oon etta itse pitaa saastaa ja maksaa ja valtio sitten tuplaa sen saastamasi summan. Muitakin elakevakuutuksia ja systeemeja on tarjolla.

      8. Ei saa uusittua Uudessa Seelannissa.

      9. En ymmarra koko kysymysta. Mista viisumin pisteytyksesta puhut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1799
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      113
      940
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      114
      840
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      631
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe