Löytyisiköhän täältä kohtalotovereita.. Olen 28 vuotias, kahden lapsen äiti. Viimeisen synnytyksen yhteydessä munasarjani jouduttiin poistamaan :( Joudun aloittamaan pian hormonikorvaushoidon.
Tuntuu jotenkin epäreilulta, että joudun seuraavat 30 vuotta syömään hormoneita.. Enkä sitäkään ole vieä hyväksynyt etten enää voi saada lapsia.
Tuntuu jotenkin epäreilulta, että joudun seuraavat 30 vuotta syömään hormoneita.. Enkä sitäkään ole vieä hyväksynyt etten enää voi saada lapsia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On paljon muitakin naisia jotka joutuvat käyttämään hormonikorvaushoitoa syystä tai toisesta. Minä olen varautunut syömään pillereitä jopa elämäni ehtoopuolelle saakka, jotta elämäni olisi täysipainoista. Eihän niitä vaihdevuosia kannata "ottaa" ennen aikojaan. Estrogeeni on lääke siinä kuin jokin verenpainelääkekin. Sillä saadaan hyvä elämä. Minullakin on kaksi lasta enkä yhtään murehdi sitä etten enää saa enempää. Rakastan lapsiani silti. Ei kannata murehtia, tsemppiä elämään!
Olen kohtalotoverisi, tosin vasta 48 v minulta poistettiin munasarjat massiivisen alavatsan tulehduksen seurauksena. Vaihtoehto olisi ollut aloittaa pitkällinen antiobioottihoito. Syön myös hormonikorvauslääkkeitä, mutta, mutta...
Hankalaa se on, eikä kroppa reagoi esim. seksiin enää samalla tavalla ja limakalvot kuivavat käytti mitä hyvänsä. Myös vanhenen nyt selvästi nopeammin, huomaan sen ihosta. Eli kannattaa varmasti tehdä olonsa ja ellämänsä mahdollisimman mukavaksi ja olla iloinen siitä, mitä on eikä murehtia sille mille ei voi mitään. Paljon kauheampaa sitä voisi olla jonkun muun terveysongelman kanssa. Tsemppiä!
Ole onnellinen, että sinulla on 2 lasta. Minulle kävi ikävästi. Vasta 40 vuotiaana aloin haaveilla lapsista. Yllätyksekseni munasarjani olivat jo lakanneet toimimasta. Nyt syön hormoneja myös seuraavat 10 vuotta. Lapsia en kuitenkaan enää saan.
Itselläni alkoivat ennenaikaiset vaihdevuodet äkillisesti noin 41 vee paikkeilla. Seurauksena pitkittyneestä stressistä, gynen mukaan voi laukaista. Eräs lääkäri sanoi, että ei kannata syödä hormonikorvaushoitoa, koska usein oma kroppa lopettaa täysin oman tuotantonsa, jos otetaan ulkopuolelta. En ole syönyt mitään ja voin hyvin.