ominpäin retkeilyä panamassa

retkeiljä

Hei vielä niistä retkistä Panamassa. Niistä oli keskustelua mutta olisi kiva kuulla joltain joka on ollut siellä et miten onnistuu ominpäin retkeily? Ja onko ne Aurinkomatkojen retket hintansa väärtti? Olivat meinaan aika kalliita,retki kanavallekin oli melkein 90 euroa.

5

1542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • retket

      90 e nuppi eli bussilastillisesta kynivät 4500 euroa.

      Tuolla 90 eurolla saat jo limusiinin ja
      oman yksityisen oppaan.

      • Panamassa

        Heinäkuussa 2005 kahden päivän autonvuokra Hertziltä Panama Cityssä makso 89 euroa vakuutuksineen.


    • MK Panamassa

      Tein mieheni kanssa oman retken hotellilta (Radisson) Mirafloresin sululle. Edestakainen kyyti ilmastoidussa taksissa merengen tahtiin yhden tunnin odotuksella perillä maksoi 20 dollaria (tinkimätön hinta, joten halvemmallakin voi päästä). Sululla meille myytiin jostakin kumman syystä lasten liput, joiden hinta oli viisi dollaria per nuppi. Lipulla pääsi näköalatasanteille, museoon ja katsomaan sulusta kertovan elokuvan. Hinnat sulun kaupassa olivat muuten kalliit. Samoja tavaroita, kuten kanavasta kertovia DVD-elokuvia, saa kaupungista halvemmalla. Jollei halua istua veneessä puolta päivää tai jopa pitempään (ja maksaa itseään kipeäksi), taksiretki (30 dollaria kahdelta hengeltä) Mirafloresin sululle on mainio vaihtoehto kanavaan tutustumiseksi.

      Taksimatkailusta vielä sen verran, ettei panamalaisissa takseissa ole mittareita. Niinpä kyydin hinnasta on sovittava ennen kyytiin nousemista. Eikä kannata loukkaantua, jollei taksin kuljettaja hyväksy tekemääsi tarjousta. Seuraava tai sitä seuraava voi sen jo hyväksyä. Pimeällä tai ruuhka-aikoina kuljettajat voivat myös kieltäytyä kokonaan tiettyihin paikkoihin ajamisesta. Kyytiin voidaan poimia muitakin matkustajia, jolloin alunperin lyhytkin reitti voi käydä mielenkiintoiseksi ja aikaavieväksi. Oikea hinta Panama Cityn sisällä kahden hengen matkasta (esimerkiksi Albrook-ostoskeskuksesta Radisson-hotelliin) on kahdesta kolmeen dollaria.

    • mimmu

      Ehdottomasti ominpäin !!! Ainakin minä voin suositella, vuokrasimme auton ja kiersimme paljon kaupunkia, sulkuja ja kävimme colonissa. Retkien hinnat oli mielestämme aika suolaisia ja näimme ja koimme mielestämme paljon enemmän kun kiersimme itse autolla !

    • paikallisia retkenjärjestäjiä?

      Onko kenelläkään kokemuksia paikallisista "matkatoimistoista"?

      AM:n retkien hinnat tosiaankin verrattavissa ryöstöön! Johtuen, verojen maksusta Suomeen ja muuten vaan voiton maximoinnista..

      Kaakkois Aasiassa ja Intiassa ainakin paikallisten tarjoamat retket ovat hinta- / laatusuhteeltaan hyviä. Monasti jopa paremppia, kun suomalaisten tarjoamat.
      En näe mitään järkeä maksaa suomenkielisestä opastuksesta, kymmeniä taaloja extraa, jos myös kansainvälisiäkin retkiä on tarjolla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe