Jäävätkö undulaatit nalkkiin paritellessa? 3vk minulla olleet undulaattini alkoivat tänään hurjat kosimismenot, lopulta ne jäi kiinni toisiinsa ja lattialla räpiköivät kunnes pääsivät irti.
Undujen parittelusta
3
871
Vastaukset
- -M-
Eipä unduilla ole mitään mikä voisi nalkkiin jäädä, sukusolut vaihdetaan vain käyttämällä kloaakkiaukkoja vastakkain. Toki innokas herra voi nokallaan ja kynsillään pitää daamista kiinni kauemminkin kuin on tarvis ja kovin hormonien hyrrätessä voi tasapainokin heitellä ja touhu päätyä lattialle.
Jos koiras on kovin paljon innokkaampi kuin naaras voi tuosta tulla pientä rähinäntynkääkin mikä voi päätyä häkin pohjalla painiskeluksikin. Katso että homma sujuu suht sovussa ja erota romeo toiseen häkkiin hetkeksi jos ahdistelee naarasta liikaa silloin kun se ei ole valmis paritteluun.- mama..
Näistä kahdesta tuntuu tyttö olevan innokkaampi, kokoajan houkuttelee poikaa hommiin ja paijaakin hirveästi saadakseen haluamansa, aikaisemmin ei kyllä lellinyt tällätavoin :D Pesäkoppia minulla ei ole, enkä ole ajatellut poikasia "teettää"...olenko raakalainen? pitäiskö antaa lintujen tehdä mitä lystää? Tuntuu vaan olevan muutenkin paljon kotia kaipaavia lintuja nettisivuilla enkä tahtoisi lisää sellaisia, itselleni tahdon kaksi lisää myöhemmin...olisiko parempi "oman pesän" poikaset vai nämä kotia kaipaavat?
- -M-
mama.. kirjoitti:
Näistä kahdesta tuntuu tyttö olevan innokkaampi, kokoajan houkuttelee poikaa hommiin ja paijaakin hirveästi saadakseen haluamansa, aikaisemmin ei kyllä lellinyt tällätavoin :D Pesäkoppia minulla ei ole, enkä ole ajatellut poikasia "teettää"...olenko raakalainen? pitäiskö antaa lintujen tehdä mitä lystää? Tuntuu vaan olevan muutenkin paljon kotia kaipaavia lintuja nettisivuilla enkä tahtoisi lisää sellaisia, itselleni tahdon kaksi lisää myöhemmin...olisiko parempi "oman pesän" poikaset vai nämä kotia kaipaavat?
No ei ne linnut todellakaan millään tavoin kärsi tai jää jostain "äitiyden ihmeestä" paitsi vaikkei pönttöä laita. Hyvä vaan että joku kerrankin ajattelee järkevästi eikä vaan teetä poikasia "kun ne on niin söpöjä ja pitää lintujen toteuttaa itseään" yhtään suunnittelematta touhua ja piittaamatta onko pariskunta ylipäätään sovelias jälkeläisiä tuottamaan.
Munia kyllä voi alkaa tulla jos vire oikein kiivaana jyllää, sitten vaan pitää pitää huoli ettei emo näännytä itseään liialla munantuotolla.
Jos lisää lintuja haluat niin suosittelen kyllä hankkimaan ihan muualta ja erisukuisia, omista kasvateista korkeintaan yksi taloon, tai sitten useampi samaa sukupuolta ja niille muualta kaverit, jos pesitystä jossain vaiheessa välttämättä haluaa kokeilla. Sitten tietysti jos lintuja ei jatkossa varmasti ikinä ja missään olosuhteissa tulla pesittämään ei ole väliä vaikka olisi sukulaisiakin porukassa tai pariskuntina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek195403Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5692717Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.222639Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1512551- 242217
- 821674
- 1461555
- 1321349
- 129983
- 86924