Kuinka tärkeänä pidätte perehdyttämistä työhön, jos uusi työntekijä tulee taloon? Laitatteko mieluummin uuden henkilön kylmilteen "sorvin ääreen" vai annatteko kunnollisen perehdyttämisen tehtäviin? Olkoon se tehtävä sitten koodaamista, järjestelmänhallintaa, määrittelyä, suunnittelua, testausta, it-tuki.....
Mielestäni perehdyttäminen on kaiken A ja O. Vaikka olisikin kokenut konkari, niin silti menee aikansa ennenkuin oppii talon tavoille. Tällöin olisikin hyvä jouduttaa oppimista antamalla kunnon perehdytys/koulutus tehtäviin. Mikäli joutuu kylmilteen töihin, siitä ei seuraa kuin hermojen ja resurssien menetystä.
Mielestäni perehdyttäminen on kaiken A ja O. Vaikka olisikin kokenut konkari, niin silti menee aikansa ennenkuin oppii talon tavoille. Tällöin olisikin hyvä jouduttaa oppimista antamalla kunnon perehdytys/koulutus tehtäviin. Mikäli joutuu kylmilteen töihin, siitä ei seuraa kuin hermojen ja resurssien menetystä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
..tai mennyt jo kymmeniä vuosia, eli perehdytykseen ei ole aikaa, vaikka it-buumi onkin jo laantunut siitä mitä se huippuvuosina oli. Mikäli hommansa osaa ja kokemusta löytyy, niin eipä siinä ihmeemmin kyllä perehdyttämistä tarvi.
tulisi ainakin esitellä. Tarkoitan ainakin ne joiden kans joutuu tekemään hommia, koska suuressa yhteisössä ei voine kaikkia esitellä.Jonkinlainen perehdytys tulisi aina olla, vaikka kuinka kiire olis.Itselläni paras perehdytys on ollut Helsingin yliopiston alaisessa hommassa.Täydet pointsit heille siitä.
Käsi päivää tässä on työpiste pc:llä on texasin dsp toolkit tarvitaan projektille uus suodin opiskele.
Perehdyttämisen tärkeyttä ei voi liiaksi korostaa. Siihen panostaminen tuottaa moninkertaisen hyödyn. Lisäksi voidaan ajatella että työantajalla on yleisen huolehtimisvelovollisuuden kautta siihen myös pakko.
Linkkivinkki:
http://www.ithelps.fi/fi/357
Joskus näkee työpaikkailmoituksia, joissa firma tarjoaa koulutuksen. Tällöin voisi kuvitella niin, että firmassa ei ole osaavaa henkilöstö perhedyttämään tai kukaan ei kerkeä opettamaan uutta työntekijää. Mikäli firma ottaa koulutuksen ulkopuolelta, niin tällöin tilanne on vähän ikävä. Jos koulutus ei viittaa työympäristöön jossa uusi henkilö on, niin koulutuksesta ei saa suurta hyötyä. Mutta mikäli koulutus tapahtuu työympäristössä, niin silloin asia on eri. Näin ollen työntekijä saa käsityksen, kun häntä koulutetaan omien työmenetelmien ja työkalujen perusteella.
Mun kokemus alan töissä on ollut, että perehtymisen saa suorittaa itse, mutta ei työnantajan maksamalla ajalla. On ollut paskoja tilanteita, joissa annetaan työtehtävä uudelta sovellusalueelta, uusilla välineillä, ei kirjallisia dokumentteja ja parin päivän kuluttua tullaan kyselemään, joko homma on valmis.
Perehdytetäänkö ja miten hyvin on mielestäni kiinni yrityksen ilmapiiristä ja asenteista sekä varsin ratkaisevassa määrin lähimmän esimiehen asenteesta. Myös lähimpien työtoverien osuus on tärkeä. Työn tuottavuuden ja työntekijän viihtymisen (sekä pysymisen) kannalta edes jonkunlainen perehdytys pitäisi olla. Olen itse pyrkinyt avittamaan uusia tekijöitä oman toimen ohella, sillä tiedän miten paskamaista on yrittää päästä hommiin sisälle täysin ilman apuja ja pahimmassa tapauksessa deadlinet jo niskassa.
en oo kuullukkaan tollasesta...
nyttenkin tarttisin hieman lisäopastusta, muttakun sama vanha stoori, kenelläkään ei ole aikaa.
siispä vaikeemman kautta. tokihan siinä oppii mitä ei kannata tehdä hyvin nopeasti, mutta aikaa menee häsläämiseen, mutta minkäs teet.
Se hyvä puoli uudessa putiikissa on, että prioriteetti 1 on että hommat tulee hoidettua, joten saan rauhassa puuhailla...tai no ainakin minulla. Mähän olen se ketä siivoaa muiden aiheuttamat sotkut ja kuuntelee asiakkaiden vittuilut.
> kenelläkään ei ole aikaa.
tai ei kiinnostusta. Nykyään on sellainen meininki, että perehdyttämistä ei harrasteta eikä ketään se oikeastaan kiinnostakaan.
Tarkoitus on nakittaa kesken jääneet hommat heti samantien uudelle henkilölle.
Olen myöskin huomannut asian. Minua tuo perehdyttämisen haluttomuus/taidottomuus ärsyttää todella paljon, firman päämiehet poloiset kun eivät näytä tajuavan sitä hyötyä minkä se firmalle soisi. Olenkin jo suunnitellut alan vaihtoa, ei tämä IT-ala nyt niin ruusuista näytä olevan muutenkaan. Ja Sonerassa perhana taas lakkoillaan, juuri näin pojat!
Meidän firmassa uusi työntekijä laitetaan heti sorvin ääreen. Yli-innokas (täysin väärä henkilö) projektimanageri edellyttää, että uusi tulokas tekee tulosta siinä missä vanha työntekijä.
No, meidän osaston viimeisin työtyytyväisyyskysely oli vähimmän mairittelevaa luettavaa. Mutta sekös ketään kiinnostaa. Tai no, kiinnoistaa siinä vaiheessa kun alkaa työpaikkojen vaihtoviikot ja riittävän moni osaaja vaihtaa maisemia...