500e säästyy

Täällä vaan ne samat 10-20 hoitsua ruinaa ja poraa rahasta. Sekä leimaa myös ne hoitsut,jotka haluaisivat kasvonsa säilyttää. Helposti säästyy kuukaudessa 500e ja puhtaana käteen kun jättää kalleimmat meikit ja pakkelit ostamatta. Hippaloita karsimalla. Joukkoliikennettä käyttämällä. jne. ei viitsi edes kaikkia luetella.
13337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

työvaatteita. Hajuvesia ei saa töissä käyttää. Vaatteita hoitsut ostavat vain vapaa-ajankäyttöön eikä itse siis edes työvaatteita kuten me tavalliset ei-niin-hyväpalkkaiset palkansaajat ja veronmaksajat.

Äänestä
  • Ihan kuule omissa vaatteissa ollaan täällä psykiatriassa ja työkengätki omalla rahalla ostettu. Sairaanhoitajia on muuallakin töissä kun somaattisissa sairaaloissa. Esim. psyk polilla, päihde-/A-klinikoilla ym. Kaikissa noissa käytetään ihan omia vaatteita.

    Kyllä, kun olin tehtaassa työssä, sain työvaatteet talonpuolesta vielä turvakengät, kumasaappaat yms. Että ei ainoastaan hoitoalalla

    Äänestä

  • Psyk. hoitaja kirjoitti:

    Ihan kuule omissa vaatteissa ollaan täällä psykiatriassa ja työkengätki omalla rahalla ostettu. Sairaanhoitajia on muuallakin töissä kun somaattisissa sairaaloissa. Esim. psyk polilla, päihde-/A-klinikoilla ym. Kaikissa noissa käytetään ihan omia vaatteita.

    Kyllä, kun olin tehtaassa työssä, sain työvaatteet talonpuolesta vielä turvakengät, kumasaappaat yms. Että ei ainoastaan hoitoalalla

    Työnantajan täytyy kustantaa työvaatteet, jos vaatteet työtä tehdessä likaantuu.
    Jos ei likaannu, niin ihan hyvin voi käyttää omia vaatteita. Ei kai sitä ilman vaatteita oltaisi, vaikka ei töissä oltaisikaan.
    Kumasaappaatkin on ihan tarpeeliset, jos on märät työolosuhteet.

    Äänestä

onkos sulla tosiaan noin paha olla,

onneksi tyttäreni lukee lääkäriksi ja juuri erikoistuu psykiatriaan,,
sinäkin sitä pian voit tarvita.

Äänestä

kertoo vain totuuden,
olis 7 000 vapaa työpaikkaa, ei ole alalle tulijoita,

3-5 vuoden kuluttua on katastrofi kun muut maat alkavat pitämään huutokauppaa sairaanhoitajista,
kun pula tulee yli 50 000 EU alusella,

kuinka suomi pärjää ?

Jo nyt ulkomaille lähtee aina kaksinkertainen määrä,
ensin vain vaihto-oppilaaksi, mutta sitten puolet jäävät sinne vakituisen.

Tuhansien kouluttamien ulkomaille on veronmaksajien pussista pois,
oletteko ajelleet,
koko totuutta.

Äänestä

Olet yksi niistä yksinkertaisista kansalaisista, joka ei parempaan pysty.
Kirjoitelmasi on lähinnä typerä.

Äänestä

mahtaako olla kuin 0-5 sairaanhoitajaa

en minäkään ole poitsu, vaan 80v eläkeläinen,
jolla on 18 lastenlasta,
eikä yksikään ole sairaan hoitoalalla,

koska periaatteemme on ollut päivätyö,
kevyt ja rahakas,

Äänestä

vai kuinka pienipalkkaine sinä olet ?

meidän nuoret saa 3000-3500 kun ovat nyt pari vuotta olleet töissä
ammattikorkeakoulun jälkeen,

yksi jopa kävi vain 2 v ja meni töihin, jäi kesällä jatkamaan ja lopetti koulun,
saa nyt yli tuon 3500.

Äänestä
  • Ihan mukava eläke. 800e/kk.

    Äänestä

  • että taipuu kirjoitti:

    Ihan mukava eläke. 800e/kk.

    jos sinulla on eläke. 800e/kk,
    silloin juuri sinun pitäisi hyökyä korotus,
    jotta kunnallinen palvelu säilyy.

    ota selvää EU yleensä,
    kunnallista ei ole puoliakaan siitä kuin suomessa,
    muutomissa on vain enää kunnalla ja valtiolla ensiapu ja päivystys.

    Äänestä

on jo tässä taistelussa menetetty 14 kk palkankorotuskustannus,
sillä tulee valtavat kustannukset kun aletaan taasen hoitojonoja ylityöpalkalla purkamaan.

lääkärit, hoitaja ja aputyövoima tekee ylitöitä, kuten lääkärilakon aikanakin

mutta siihenhän on kunnalla varaa,

Äänestä

kun hoitojonot kasvavat ja niitä puretaan

lääkärien, sairaan hoitajien ylitöillä,
seuraavan pari vuotta.

Äänestä

Voi myös suositella etelänlomien jättämistä väliin ja auton vaihtamista halvempaan. Sellaiset vähäpäästöiset halpenevat nyt muutenkin. Polkupyörä on erinomaisen terveellinen vaihtoehto muutaman kilometrin työmatkalle.

Niin, ja tupakointi kannattaa lopettaa aivan kokonaan. Tehän hoitajat tiedätte, että siitä ei ole kuin haittaa.... Ja alkoholi, toinen ongelmallinen tuote.
Juuri oli uutinen, että juuri viina tappaa nykyisin eniten työikäisiä.
350 naista vuodessa kuolee viinaan eli 1 päivässä. En nyt tietenkään väitä, että ovat hoitajia, mutta saattaa siellä joukossa olla
hoitoalan ihmisiäkin.

Näillä konstin säästyy jo hyvä määrä fyffeä,niin ei tarvitse aina olla mankumassa palkankorotuksia.

Lisäksi kannattaa poistaa ruokavaliosta kaikki makeiset. Pitemmän päälle niistäkin on haittaa. Hampaat kärsivät ja kiloja kertyy.

Samoin pullat ja muut makeat leivonnaiset kannattaa eliminoida.Läskiähän niistäv aan kertyy ja rahaa menee,kun ne ovat aika kalliita nykyisin.
Tässä on jo monta rahanarvoista säästövihjettä. Annan nämä aivan korvauksestta käyttöönne.
Kun oikein hyvällä hyötysuhteella toteutatte edellä mainitut vihjeett, saattaa olla, että kuukaudessa säästyy helposti parisataa euroa - ja se on aika paljon rahaa se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helpostikkin kirjoitti:

Täällä vaan ne samat 10-20 hoitsua ruinaa ja poraa rahasta. Sekä leimaa myös ne hoitsut,jotka haluaisivat kasvonsa säilyttää. Helposti säästyy kuukaudessa 500e ja puhtaana käteen kun jättää kalleimmat meikit ja pakkelit ostamatta. Hippaloita karsimalla. Joukkoliikennettä käyttämällä. jne. ei viitsi edes kaikkia luetella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu