commondore64

mitä tulee

Ku tuon commondoren laittaa päälle niin siihen tulee sellainen sininen ruutu jossa on alussa jotain tekstiä niin mitä siihen pitää kirjottaa että pääsee pelaamaan sillä pelejä?

4

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-kuusnelostelija

      kasettiasema vai levyasema?

      • 344

        se on kasettiasema. mitä siihen tullee?


      • ex-kuusnelostelija
        344 kirjoitti:

        se on kasettiasema. mitä siihen tullee?

        LOAD [ja returnia perään] lataa ensimmäisen ohjelman kasetilta. Pian latauksen alettua näytölle tulee 10s ajaksi FOUND ohjelman nimi, välinäppäintä COMMODORE, CTR, Q 1 tai 2 näppäintä painamalla lataus jatkuu välittömästi. RUN/STOP näppäimellä lataus loppuu.
        BASIC ohjelma käynnistyy RUN komennolla, konekielinen SYS käskyllä. SYS-käskyn perään pitää antaa numerona muistiosoite josta ohjelma alkaa.
        Ohjelma käynnistyy automaattisesti jos se ladataan painamalla SHIFT RUN/STOP yhtäaikaa.

        Load"testi",1 lataa testi-nimisen ohjelman kasetilta.
        Load"testi",1,1 ohjelma ladataan siihen kohtaan muistia josta se on tallennettu.
        Load"*",8 lataa ensimmäisen ohjelman levyasemasta.

        Esim. SYS 64738 suorittaa koneelle "kylmäkäynnistyksen".

        Save"nimi",1 tallentaa nimi-nimisen ohjelman kasetille.

        en nyt muista pitikö laittaa välilyöntejä noiden komentojen ja tiedostonimien väliin, kokeile sekä yhteen että välilyönnin kanssa. Tiedoston nimet pitää olla lainausmerkkien sisällä.


    • vaan Tasavallan Tietokone

      aikoinaan 80-luvulla olisi ollut Suuri Loukkaus kirjoittaa Commodore 64:stä, Tasavallan Tietokoneesta pelikonsolipalstalla. Tuolloin pelikonsolit oli vanhanaikaisia ja kotitietokoneet uusinta uutta. Pelikonsoleilla pystyi vain pelaamaan kun tietokoneella pystyi tekemään muutakin.
      Tänä päivänä asia on tietysti hiukan toisin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      87
      3587
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      187
      1423
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1387
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1070
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      974
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      897
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      77
      862
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      845
    Aihe