Onko kokemuksia kyseisestä yhtiöstä?
Desing talo
dfh
102274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ole tarkkana jos otat disainin.mulla on semmonen ja meinas tulla sekundaa jos ei olis itse kattonut mitä ukot tekee käyttävät koululaisia ja suomen kielellä ei meinannut pärjätä tekijöiden kanssa
Missäpäin tälläinen pystytysporukka?
Kyllä Design-talo on ihan hyvä valinta, mutta kuten edellinen kommentoi niin valvonnan pitää olla kunnossa. Ainakin Uudellamaalla on virolaisia tekijöitä niin rungon pystytyksessä kuin sisätöissäkin.
Älvärille. Sopu hintaan sisältyy aina hipu sontaa.
Meillä on rakenteilla puolitoista kerroksinen Design-talo. Kaikki on sujunut hyvin, kirvesmiehet tekevät siistiä jälkeä, siivoavat työsotkunsa itse ja muutenkaan mistään en keksi valittamista. Pian pääsemme muuttamaan.
Design-talo hoitaa reklamaationsa pääosin asiallisesti,mikä on näinä aikoina keskeinen talopakettitoimittajan ominaisuus. Virheitä heidänkin asennusväkensä tekee, mutta ne myös asiallisesti typeryyksiä asiakkaalle inttämättä korjataan.
Design käyttää tietääkseni Kastellin tapaan höyrysulun sisäpuolista eristysvillausta,joten harkitse tällä perusteella talohankintasi vielä kerran.Miten olisi kivi- tai hirsitalo,niissä ei sellaista rakenneriskiä ole.Merkkejä esim:
- Rudus
- Honkarakenne
- Lamellihirsi
- Mammuttihirsi
- satoja pienveistämöitä
"taitaja" löytyi...
vesi tuli talon päädystä seinän läpi. Mukava herätä yöllä veden pisaroiden tippumiseen päälle. Kaksi ja puolivuotta korjaus kesti ja vielläkin oli villat välikatolla märät.
Joo, on kokemuksia ja melkolailla huonoja. Työnjohdon ja tekijöiden osaaminen on puutteellista, siihen ei voi luottaa. Jos ei itse valvo ja seuraa timpureiden tekemisiä lähes päivittäin, saattaa mitä tahansa tapahtua. Näinhän ei pitäisi olla, jos valitsee tällaisen rakennuttamistavan. Ulkomaalaisten tekijöiden kanssa pitäisi työnohjaukseen ja -valvontaan kiinnittää paljon enemmän huomiota, jos tekijät ovat uusia ja vailla aikaisempaa kokemusta. Improvisointi ja jälkeenpäin tehtävät korjaukset jäisivät näin vähemmälle.
Meillä ainakin hyviä kokemuksia. Ihan suomalaisia työmiehiä olivat kaikki. Olin rakennus ajasta puolet yksin mieheni ollessa reissu hommissa ja silti pärjäsin hyvin. Molepien vanhempien avustuksella. Työmiehiä en nähnyt kuin muutamia, koska päivät olin töissä. Avustajilta kuitenki kuulin, millaisia työmiehiä oli aina paikalla hommissa. Niin ja mieheni lähti töihin sopivaan aikaan kun puolet ajasta ei työmaalla tehty hommia hänen ollessa poissa. Työmiehillä on samaan aikaan ilmeisesti monta taloa tekeillä jolloin joskus tuntuu, että työt seisoo. Itse olin 100% varma, että muutto päivä siirtyy ainakin viikon tai kahden mutta hyvin työmiehet olivat laskeneet työnsä määrän ja ajan. Nyt pääsemme muuttamaan ajallaan uuteen hienoon taloomme. Me ainakin suosittelemme ko. taloja.