tässä

Kuinka monella teistä arvoisat boksinomistajat on tai on ollut useampia bokseja kuin omistatte vastaanottimia?Jos on ollut useampia niin minkä päätelmän voimme tehdä laitteiden toimivuudesta.Naurattaa kun joku kirjoittaa,että on neljä boksia ja kaikki toimii.
161091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

tv kohta 10v.ja ei mitään vikaa,tosi analogisessa käytössä.Tv:ssä oli kuvaa elektroniikkaromusta ja siellä näkyi paljon jopa laajakuvavastaanottimia.Herää kysymys rikkooko boksi myös vastaanottimia.

Äänestä
  • Ei ne boxit mitään riko, mutta ihmisille on onnistuttu istuttamaan täysin uusi ja keinotekoinen tarve eli Taulu-TV. Järkisyillähän sellaisen hankintaa ei voi vielä tällä hetkellä perustella, useimmille se on sisustushuonekalu. Ja sen vuoksi varmasti täysin toimivia ja hyviä laajakuva- töllöttimiäkin menee murskattavaksi.

    Äänestä

  • -guru- kirjoitti:

    Ei ne boxit mitään riko, mutta ihmisille on onnistuttu istuttamaan täysin uusi ja keinotekoinen tarve eli Taulu-TV. Järkisyillähän sellaisen hankintaa ei voi vielä tällä hetkellä perustella, useimmille se on sisustushuonekalu. Ja sen vuoksi varmasti täysin toimivia ja hyviä laajakuva- töllöttimiäkin menee murskattavaksi.

    On todellakin hölmöä, että ihmisiä huijataan hankkimaan uusia televisioita, vaikka vanhat ovat vielä toimintakuntoisia.
    Mutta eräs syy siihen, että laajakuvatöllöjä löytyy jo myös Sortti-asemilta, on laadun heikkeneminen ja kuten digiboksien kohdalla on havaittavissa, laadunvarmistus eli tuotteen testaaminen ennen markkinoille tuloa puuttuu periaatteessa täysin.
    Syy ei varsinaisesti ole valmistajissa, vaan siinä, että minkäänlaista ennakkotarkastusta ei enää juurikaan missään vaadita. Mm. EU:n direktiiveissä edellytetään vain, että tehdas ilmoittaa laitteen täyttävän sille asetetut vaatimukset!
    Ja kuten Kuningaskuluttaja-ohjelmassa todettiin jokin aika sitten, niin CE-merkintä ei itseasiassa takaa vielä yhtään mitään.

    Äänestä

Eri liikkeisiin olen palauttanut yhteensä 4kpl ostamiani digiboksia.Kaikissa oli joku ongelma, pienempi tai isompi.Olen myös palauttanut 6kpl tietokoneen USB-digitikkuja, joita ei sitten toimivia tunnu löytyvän.Nyt on yksi digiboksi käytössä ja tietokoneessa pci-digikortti.

Äänestä
  • USB-tikkujen kanssa ongelmaa voi etsiä jo koneesta. Meille on tilattu työpaikan porukan kanssa yhdessä halvimpia tikkuja Saksasta kymmenittäin. Vain yksi on ollut rikkinäinen, siinäkin vain juotosvika lopulta. Olisi voinut palauttaa takuuseen, mutta näytti siltä että kuluja tulee enemmän kuin koko tikun arvo oli ;-) Loput toimii ihan hyvin, oikealla ohjelmalla näkyy YLE-tekstitkin.

    Itse kyllä olen pari tavallista boksia joutunut palauttamaan vuosia sitten, molemmat hajosivat parin kuukauden sisällä, tuntuivat toimivan luonnostaan tosi kuumina. Sitten meni valmistajakin eli Galaxis konkkaan.

    Äänestä

minulla on 4 tv:tä ja 4poxia,takkahuone,olohuone,makuuhuone,tyttärenhuone,kaikki poxit toimii niinkuin pitääkin ei mitään ongelmia,siinäpä sitten naureskelet

Äänestä
  • kuin lottovoitto.Onnittelen,koska YLEkin jo ilmoittaa,että suuri osa ei toimi.Jospa ylen teknikot ei osaa niitä käyttää niinkuin sinä.
    .

    Äänestä

  • on parempi kirjoitti:

    kuin lottovoitto.Onnittelen,koska YLEkin jo ilmoittaa,että suuri osa ei toimi.Jospa ylen teknikot ei osaa niitä käyttää niinkuin sinä.
    .

    Siis kyse ei ole siitä onko laitteissa vikoja vaan huomaako niitä kaikki tai jopa välittääkö niistä kaikki!
    Olen pystynyt näyttämään monelle viat heidän bokseistaan, vaikka heillä itsellä ei ole ollut niistä mitään käsitystä:)
    nyt olen lopettanut moisen, tulee vaan kaikille paha mieli:D

    Äänestä

  • Tomppak kirjoitti:

    Siis kyse ei ole siitä onko laitteissa vikoja vaan huomaako niitä kaikki tai jopa välittääkö niistä kaikki!
    Olen pystynyt näyttämään monelle viat heidän bokseistaan, vaikka heillä itsellä ei ole ollut niistä mitään käsitystä:)
    nyt olen lopettanut moisen, tulee vaan kaikille paha mieli:D

    ...mahtavia vikoja, jos niitä käyttäjä itse ei huomaa, vaan pitää olla jonkun digikurun ne osoittamassa.

    Äänestä

  • Tomppak kirjoitti:

    Siis kyse ei ole siitä onko laitteissa vikoja vaan huomaako niitä kaikki tai jopa välittääkö niistä kaikki!
    Olen pystynyt näyttämään monelle viat heidän bokseistaan, vaikka heillä itsellä ei ole ollut niistä mitään käsitystä:)
    nyt olen lopettanut moisen, tulee vaan kaikille paha mieli:D

    mies joka ei tiedä poxseista mitään

    Äänestä

Tällä hetkellä saldo on 47 kpl:)
5 kpl tälläkin hetkellä!
Ostan noita tai sanoisinko paremmin ostin ja myin.
toimivuudesta sen verran että ongelmia oli kaikissa, enemmän tai vähemmän.
Parhaat boksit ovat tähän mennessä (ei järjestyksessä)

Samsung 853z

Fujitsu Siemens Activy 570(sitten kun uusin päivitys tuli)

Vision 2020/2220 yllätys, uusimman päivityksen jälkeen)

handan 7800 (boksi kohtainen, toiset toimii täysin, toisissa vielä pientä säätöä)

Acer Aspire Idea 510 (kokemusta vasta muutama päivä, ei ongelmia)

Tässä siis toimivimmat minulla olleista, eikä välttämättä aina kaikille parhaat:)

Topfield 5100 jätin ostamatta monesta syystä edes myyntiin, mutta faijan Toppis ainakin on ihan paska ja aikas moni kaverikin sitä on alkanut tuumimaan.
Toisaalta sitten siinä on boksi jossa olisi ollut kyllä paljon potentiaalia:)
Ehkä Topfield nousee vielä listan ykköseksi, muulla kuin hinnallaan jos klubilaiset jaksavat ruikuttaa vioista klubisivustollaan:)))
Samsungin surullisen kuuluisa 263z pesi jopa Toffield 6000cot:in toimivuudessa:)
Kiitos ja anteeksi:P

Äänestä

onhan noita ollut vissiin toistakymmentä jo.
tyytyväinen olen ollut humaxin digifoxiin ja cx-foxiin jotka ovat nyt käytössä.

Äänestä

Olen ostanut kaksi digiboksia.

1. Nokia 150T joskus 3,5 vuotta sitten. Tekstitykset toimivat ja muutenkin boksi toimii. Siihen tuli päivityskin ilmateitse.

2. Topfield 5100t joskus 2v 8kk. Tekstitykset toimivat ja muutenkin boksi toimii mainiosti. Tekstityksen ja joidenkin tallennusongelmien korjaamiseksi piti tosin joskus viime vuonna hakea netistä toimiva firmwarepäivitys ja asentaa se USB:n kautta. Mutta se ei ollut minulle ongelma.

Eli olen tyytyväinen ja annan arvosanan 9 1/2. En anna täyttä kymppiä, koska YLE:n kanavien tekstitys häviää bokseista pariksi sekunniksi jos käyn boksin valikoissa.

Äänestä

No meillä on neljä boxia joista kolme on hintakategorian yläpäästä. Kaksi Dreamboxia ja yksi Topfield 5100. Jos nyt yleisellä tasolla asiaa tarkastellaan niin voin sanoa että kyllä ne toimii, mutta eniten ongelmia on arvatenkin Topfieldissä. Jumittelee usein mystisesti, EPG sekoilee, teksti-tv sekoilee yms. pientä. Mutta päällisin puolin kuitenkin toimii mm. ne paljon puhutut tekstit.

Tässä kuitenkin paljon auttaa sekin että meillä on osattu pysyä kokonaan erossa esimerkiksi tietokoneiden USB-tikuista ja ylipäänsä muistakin tietokoneeseen liitettävistä digiboxeista. Pelkkiä ongelmia. Yksi ainoa dreambox kun hoitaa kerralla saman asian joka ikiseen tietokoneeseen mitä talossa on ja toimii paljon paremmin.

Äänestä

Hieman yli 7 vuotta vanha, ahkerassa käytössä ollut ruotsalainen Nokia 9828T on toiminut moitteettomasti tekstityksen ja kaiken muunkin puolesta. Kortinlukijakin toimii temppuilematta Conax-cammin kanssa .
Olen koko ajan ihmetellyt uusien boksien tekstitys- ja kuvan palikointiongelmaa.
Lähettääkö YLE minun Nokia-boksiin erilaista ja parempaa signaalia?
En usko. Vian siis täytyy olla kaukoidässä valmistetuissa bokseissa.

Äänestä

että tarviin dvd-tallentimillekin omansa. Näin voin katsoo eri kanavaa kuin mitä tallennan, lisäks on vielä yks tallentavakin boksi.

Kaikki tosiaan kyllä toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys kaikille: kirjoitti:

Kuinka monella teistä arvoisat boksinomistajat on tai on ollut useampia bokseja kuin omistatte vastaanottimia?Jos on ollut useampia niin minkä päätelmän voimme tehdä laitteiden toimivuudesta.Naurattaa kun joku kirjoittaa,että on neljä boksia ja kaikki toimii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu